Делфините в Индия – личности, които не принадлежат към човешката раса
Индийското правителство официално призна делфините като „личности, които не принадлежат към човешката раса”. Като „интелигентни и чувствителни същества, делфините трябва да се разглеждат като нечовешки лица и като такива трябва да имат свои специфични права."
Освен признаването на социалния им статут на теритоията на Индия, се забраняват делфинариумите и всякакъв род представления, които включват „улавяне и задържане на китоподобни видове, като косатки и делфини, за търговски цели.”
Индия е четвъртата страна в света, в която е забранен ловът и задържането на китоподобни с цел търговско забавление – след Коста Рика, Унгария и Чили. |
Делфините са същества, а не артисти
Движението за признаване на китовете и делфините като индивиди със самосъзнание и набор от права стартира преди три години в Хелзинки, Финландия. Учени и активисти съставят Декларация за правата на китообразните бозайници. "Ние потвърждаваме, че всички китообразни - подобно на човека - имат право на живот, свобода и благополучие", пишат те.
Сред подписалите се е и морският учен Лори Марино, която предоставя доказателства, че китоподобните са същества с големи, сложни мозъци, „особено в областите, свързани с комуникацията и познанието”. Нейната работа потвърждава, че морските бозайници притежават ниво на самосъзнание, подобно на това на хората. Те могат да разпознаят собственото си отражение, да използват инструменти и да разбират абстрактни понятия. Те развиват уникални звуци, които позволяват на приятелите и членовете на семейството да ги разпознават.
"Те споделят интимни, близки връзки със семейните си групи. Имат своя собствена култура, свои собствени ловни практики - дори вариации в начина, по който общуват", казва Пуджа Митра от FIAPO.
Но именно тази способност помага на китовете и делфините да научат триковете и очароват публиката по време на водни развлекателни програми по целия свят. Но хората обикновено или не са наясно, или забравят за документираните страдания на тези морски „изпълнители”.
"По-голямата част от делфините и китовете в плен всъщност са залавяни по особено жесток начин в Япония, Карибите, Соломоновите острови и някои части на Русия”, обяснява Митра.
"Бракониерите водят групи от делфини в плитки заливни зони, където се прави подбор – животните, които са с външни белези се убиват, а други, които се смятат за подходящи за показване, са отвеждани в развлекателните паркове.
Митра твърди, че преживяването от това да са затворени е равносилно на мъчение. Тя разказва, че косатките и други видове делфини се придвижват с помощта на сонарни сигнали. Когато обаче са в затворено пространство, ехото среща стените, след което се връща отново към тях, като така им причинява "огромен стрес". Тя описва как в такива случаи делфините си удрят главите в стените, а зъбите на косатките се износват, тъй като постоянно натискат с тях решетките или се опитват да захапят стените.
Възможно е новата забрана на Индия върху пленените китоподобни да доведе до нов интерес към опазването на южноазиатския речен делфин, който се среща във водите на Ганг. |
Белинда Райт от организация за опазване на дивата природа на Индия заключва, че тази забрана е добра първа спирка. "Много се гордея, че Индия направи това. Делфините засега са в безопасност, а това е най-важното”, заключва природозащитникът.
dw.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА СТЪКЛОПИС СЪС СТИКЕРИ ДЕЛФИНИ 19291
СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Саргасум
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Розовите делфини – едни от мистичните и редки видове на планетата
- Сушрута Самхита и първите пластични операции, правени в Древна Индия
- Древна индийска рецепта с куркума - лек, завещан от Аюрведа
- Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал
- Великият Гама – борба / кеч
- Лесбианизъм в древна Индия
- Непознатата Индия – култура, религия, храна и многообразие – част 1
- Писмени източници, разказващи за естеството на древноиндийската медицина
Коментари към Делфините в Индия – личности, които не принадлежат към човешката раса