Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия

От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия

от 24 сеп 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Сиро Деви и още четири акушерки са обвинени, че са умъртвили десетки бебета момичета в Индия.
  • Жените признават, че са били принуждавани от родителите да ги убиват, за да не се налага да даряват зестра.
  • Бедният произход на акушерките е причина да изпълняват желанията на семействата, чиито деца израждат.
  • През 90-е години на миналия век настъпва промяна и акушерките започват да се съпротивляват на наложената практика.

Сиро Деви прегръща Моника Тате и плаче тихо. Моника е млада жена, завърнала се в своя роден град в Индия, където Сиро е изродила стотици бебета.

Връзката им обаче не е никак обикновена. Не е обикновено и тяхното събиране след толкова години. Сълзите на Сиро са сълзи от радост, но и от тъга. Преди да се роди Моника, тя и много други индийски акушерки често са били принуждавани да убиват новородените момичета. Докато един ден не решават, че никой не заслужава подобна съдба и се изправят срещу предразсъдъците. Така стигат до решението да пощадят Моника и още няколко деца.

Деянията на Сиро и още четири акушерки, умъртвявали бебета момичета под натиска на родителите, стават обществено достояние след разследване на неправителствена организация. Най-често новородените са били отравяни или удушавани.

Хакия Деви е най-възрастната от петте. В интервю с Амитабх Парашар тя признава, че е убила 12 или 13 новородени. Дарми Деви признава за поне 15-20. Невъзможно е да се каже с точност колко са жертвите предвид начина на събиране на информация тогава.

» Активистката Уейърис Дайри: Момичетата трябва да се образоват, а не да се осакатяват

Акушерката Сиро Деви, принуждавана да убива новородени момиченца в Индия

Над хиляда бебета са убивани всяка година само в щата Бихар

Докладът на неправителствената организация е публикуван през 1995 г. и се базира на интервюта с общо 35 акушерки. Ако данните в него са точни, те са убивали над хиляда бебета всяка година само в щата Бихар. За информация, тогава там са работели повече от половин милион акушерки. Освен това детеубийството се е практикувало в цяла Индия.

Натискът от страна на семейството

Хакия признава, че е било невъзможно да откаже да изпълни нечие нареждане. Тя си спомня: „Семейството заключваше стаята и стоеше зад нас с пръчки. Родителите казваха: „Имаме вече 4-5 дъщери. Ако отгледаме още една, ще се разорим. При толкова много зестри сме обречени на глад. Затова искаме да я убиеш.“ На кого можехме да се оплачем? Бяхме уплашени. Ако отидехме в полицията, щяхме да си създадем проблеми. Ако проговорехме, хората щяха да ни преследват и тормозят.“

Финансовата зависимост на акушерките в Индия

Ролята на акушерката в провинциалната част на Индия е тясно свързана с традициите на страната. Тя е повлияна от кастовото разделение и крайната бедност сред населението.

Зестрата – причина за убийството на бебета момичета в Индия

Интервюираните акушерки наследяват професията от своите майки и баби. Тъй като принадлежат към по-бедните касти на Индия, за тях е невъзможно да откажат да изпълнят желанието на богатите семейства.

Като награда получават сари (вид женска дреха), чувалче със зърно или малка сума пари. Ако изродят момче, заможните фамилии им плащат по хиляда рупии. Ако е момиче, наполовина. Причината е, че в Индия има традиция да се дава зестра. Макар да е отменена със закон през 1961 г., през 90-е години на миналия век на много места в страната тя продължава да е част от традициите. Всъщност зестра се дава и днес, макар годината вече да е 2024-а.

Зестра може да се дари под формата на хари, бижута, съдове и други. За повечето семейства, без значение дали са бедни или богати, тя е условие за сключването на брак. Ето защо раждането на син е повод за празник, а на дъщеря – не. В първия случай родителите на момчето ще получат зестра, а във втория ще дарят.

Мъж със светла риза и жена с жълта дреха, прегърнали момиченце

Сиро Деви е единствената все още жива акушерка, включена в доклада тогава. Ето как описва тя половата дискриминация в Индия:

„Момчето е над земята, на високо. Момичето е под земята, в ниското. Дали синът ще изхранва и ще се грижи за своите родители е без значение, всички искат син.“

Изправяне срещу традициите

Традиционно всяко индийско семейство предпочита да има момче, а не момиче. Все пак през годините се забелязва промяна в нагласите. Статистиката сочи, че през 90-е години съотношението жени-мъже е било 927-1000, а през 2011 г. 943-1000.

Разследващият журналист от BBC Амитабх Парашар споделя, че, докато е заснемал документалния филм с акушерките в Индия през 1996 г., промяната вече се е забелязвала. Жените, които някога са изпълнявали безропотно заповеди, са започнали да се съпротивляват.

» Талибаните връщат публичното пребиване на жени с камъни в Афганистан

Ролята на Анила Кумари в борбата с умъртвяването на бебета момичета

Социалният работник Анила Кумари, която помага на жените от селата около Катихар, посвещава времето си на борбата с предразсъдъците на населението и убийствата на бебета момичета.

Подходът на Анила е простичък. Тя се докосва до сърцата на акушерките, като им задава въпроса дали биха сторили същото на своите дъщери. Въпрос, с който се опитва да пробие стената на отрицание и рационализация, издигната през годините.

Порочният кръг се разкъсва, когато жените започват да получават финансова помощ, която им дава известна независимост при вземане на решения.

две усмихнати момиченца от индийски произход

Спасяването на четири новородени момиченца

„Днес, когато някой ми каже да убия бебето, му предлагам да ми го даде и да го занеса на Анила“, споделя акушерката Сиро. Заедно със своите колежки тя спасява поне пет новородени от семейства, които не желаят да се грижат за тях или настояват да бъдат убити.

Едно от бебетата умира, но Анила организира транспортирането на другите четири до неправителствена организация в столицата на Бихар – Патна, която урежда осиновяването им.

Журналистът Парашар решава да потърси вече порасналите момичета и да разбере как се е развил животът им след животоспасяващата намеса на акушерките.

Моника – едно от спасените момиченца в Индия

Въпреки подробните записки на Анила, информацията за децата след тяхното осиновяване е оскъдна. Парашар се свързва с Медха Шекар, която през 90-е години също разследва случаите на избиване на бебета. За щастие се оказва, че тя познава една от младите жени, които твърди, че са били осиновени по онова време.

За да бъде по-лесно откриването им, Анила добавя към името на всяко спасено бебе думата “Kosi”, от името на реката Коси в Бихар. Медха си спомня, че пред името на Моника също е била изписана представката „коси“. Разбира се, Агенцията по осиновяване не може да предостави документи, които да докажат нейната самоличност, но фактът, че произхожда от Патна, приблизителната й рождена дата и добавката към името навеждат на мисълта, че Моника е едно от петте пощадени преди години момиченца.

„Щастлива съм, че съм отгледана от любящо семейство“

Парашар се среща с нея и родителите й в Пуне, Индия, на 2 000 км от родното й място. По време на разговора младата жена не крие щастието си, че е била осиновена от толкова любящо семейство.
„Това е моята представа за нормален и щастлив живот“, признава Моника. Единственото, което знае е, че е родена в Бихар. Останалото научава от журналистическия екип. Малко по-късно момичето отива там, за да се запознае с Анила и Сиро – хората, която са я спасили.

Анила е много щастлива от срещата им, но реакцията на Сиро е съвсем различна – тя плаче, докато прегръща и разресва косата на вече порасналото бебе, чийто живот някога е пощадила. „Занесох те в приюта, за да те спася. Сега душата ми намери покой“, казва акушерката.

индийско семейство с момиченце с червена рокля и момченце с карирана риза

Убийствата намаляват, но не и абортите и броят на изоставените момиченца в Индия

Докладите за убити бебета вече са рядкост, твърди Парашар, но не и абортите след научаване на пола на бебето.

Дори в народните индийски песни се пее за радостта в семейството, когато се роди син. Все още за много певци е трудно да променят така текста, че да възхваляват и раждането на дъщеря. Само докато тече заснемането на филма, екипът научава за две бебета момичета, изоставени в Катихар. Едното умира, а другото е дадено за осиновяване.

Преди да се прибере в Пуне, Моника посещава Центъра за осиновяване, за да види оцелялото момиченце. Тя осъзнава, че въпреки значително по-малкия брой убити новородени момичета, изоставените са наистина много.

Надежда, че съдбата на момичетата в Индия ще бъде различна

Добрата новина е, че все пак има хора, за които женският пол на детето не е наказание, а благословия. Оцелялото бебе е осиновено от двойка от североизточна Индия, която го кръщава Едха („щастие“). Бащата, служител в Индийските военновъздушни сили, казва: „Когато видяхме снимката й, знаехме, че не заслужава живот в сиропиталище.“

Историите, разказани по-горе, не са истории от миналото. Те показват колко болезнен, но не задължително фатален, е сблъсъкът с неприятната истина. Миналото не може да бъде променено, но настоящето и бъдещето могат. И точно в тази промяна се крие надеждата.

Източник:

The midwives who stopped murdering girls and started saving them: https://www.bbc.com/news/articles/cvge858dvl5o

Още по темата:
  • Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал
  • Змийското племе в Южна Индия Змийското племе в Южна Индия
  • Да държиш човешки мозък в ръце – туристическа атракция в музей в Индия Да държиш човешки мозък в ръце – туристическа атракция в музей в Индия
  • Кастата на низвергнатите – индийски свещеник се бори със социалната стигма Кастата на низвергнатите – индийски свещеник се бори със социалната стигма
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
18.00лв.

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО

РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
12.00лв.

РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА

ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО
36.00лв.

ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО

ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
13.00лв.

ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА

УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
15.00лв.

УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА

ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА
17.90лв.

ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА

Коментари към От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:58
    Коментирайте "От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
  • Великият Гама – борба / кеч
  • Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал
  • В Индия оперираха сиамски близнаци, сраснали в главата
  • Индийският храм Кайласа – най-голямата монолитна структура в света
  • Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
  • Употреба на босилека в древна Индия
  • Змийското племе в Южна Индия
  • Древна индийска рецепта с куркума - лек, завещан от Аюрведа
  • Вариола в Древна Индия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Lifestyle: Как да се предпазя от полово предавани болести?

преди 3083 дни, 18 часа и 4 мин.

Как да се държа в ролята на мащеха?

преди 3265 дни, 22 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 14 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПРОКЪЛНАТИТЕ - ХАРПЪР Л. УУДС - СИЕЛА

ПРОПОЛИСОВА ТИНКТУРА ВОДЕН РАЗТВОР 30 мл ЗДРАВНИЦА

ЗАЩОТО В ТВОИТЕ ОЧИ-БОРИСЛАВ ВЪЛОВ

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИ И НЕПЪЛНОЛЕТНИ РОДИТЕЛИ

ХУЛИГАН-ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:57:57

ХИТОЗАН ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 60 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:55:11

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:50:07

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:45:20

ХИТОЗАН ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 60 ФОРТЕКС

Коментар на: Яна от 18 май 2025г. в 09:58:04
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival