Активистката Уейърис Дайри: Момичетата трябва да се образоват, а не да се осакатяват
Поради чисто невежество все още съществува практиката за женско обрязване, известна още като осакатяване на женските полови органи. В Обединеното кралство тази процедура е забранена от 1985 г., но първата съдебна присъда в страната е извършена едва през 2019 г. Истината е, че женското обрязване ще продължи, докато има неравенство между мъжете и жените. Става дума за власт и потисничество, чиято единствена цел е да подчини жената и нейната сексуалност на мъжа.
Фондация „Пустинно цвете“
Организацията на обединените нации (ООН) има за цел да премахне практиката на осакатяване на женските полови органи до 2030 г. За съжаление, това е само политика, за чието осъществяване не се прави нищо. Уейърис Дайри, борец срещу женското обрязване, работи като специален пратеник на ОНН от 1997 до 2003 г. За този период активистката разбира, че организацията не прави това, което е необходимо. Това я разочарова, но и провокира да създаде своя собствена организация – Фондация „Пустинно цвете“, чиято основа цел е повишаване на информираността на обществото за опасностите от осакатяването на женските полови органи.
Когато стартира фондацията през 2002 г., малко хора знаят за женското обрязване. Днес целия свят е запознат с това престъпление. Когато започва, малко африкански държави имат закон срещу практиката, а днес страните без подобно законодателство в Африка са едва четири. Настъпва промяна в мисленето сред младите хора на континента.
От разговорите си, особено с млади майки и бащи, Дайри разбира, че все повече се отказват от осакатяването на момичетата „Това ме прави оптимист, че ще бъда свидетел на прекратяването на практиката, което е и моята основна цел.“, споделя Уейърис.
Фондацията „Пустинно цвете“ изгражда училища в Африка, с което предоставя на момичетата и жените достъп до образование. Всички момичета в спонсорския проект „Save a Little Desert Flower“ не само са защитени от обрязване и принудителен брак, но и получават училищно образование. Държавите с най-висок процент на неграмотност в Африка са тези, в които практиката по осакатяване е най-разпространена. Липсата на образование ограничава жените, независимо къде се намират по света. Само силна, самоопределена и икономически независима жена може да бъде достатъчно уверена, за да устои на натиска на общността.
Промяната може да се случи бързо, когато се взимат правилните мерки. „Преди две години фондацията откри първото си училище в Сиера Леоне за 400 деца. Преди да построим училището, цялата общност трябваше да се откаже от женското обрязване. Нашата сделка беше – образование вместо осакатяване. По това време много момичета в общността работеха в местна кариера. Днес те посещават нашето училище. Да чуя как момичетата казват: „Уейърис, искам да бъда адвокат, лекар или учител“ ме прави щастлива. Това са истории за успех.“, разказва Дайри.
Прочетете още:
Мерки за борба с гениталното осакатяване
Плашещото е, че женското обрязване се осъществява и в Европа, където случаите се повишават бързо. Обединеното кралство и Франция отчитат най-високи проценти. Според Дайри политиците в Европа трябва да приемат проблема много по-сериозно.
Уейърис Дайри предлага серия от мерки в помощ на законодателите за справяне с бича на женското обрязване:
- Редовни здравни прегледи на всички момичета, които са изложени на риск от генитално осакатяване.
- Здравните власти да докладват, когато попаднат на случай на женско обрязване.
- Образование на всички жени мигранти, задължителна работа с консултанти и социални съветници, както и строги наказания за хората, които извеждат дъщерите си в чужбина с цел генитално осакатяване.
- Международната общност да признае женското обрязване като основание за убежище.
„Често ме питат дали изпитвам омраза към майка си, защото ме заведе при чародейка за обрязване, когато бях малка, и защото ме държеше по време на мъченията. Не, не изпитвам омраза. След много дискусии и кавги, майка ми, противно на всичките си някогашни разбирания, сега мисли по различен начин. Днес тя ме подкрепя в борбата ми срещу женското обрязване. Това е може би най-голямата ми победа.“, споделя Дайри.
Борба за спасяване на момичетата от генитално осакатяване в Кения
Кампания за спиране на гениталното осакатяване на момичетата се провеждат и в Кения, където се очаква в края на следващия месец, когато училищата ще бъдат затворени за Великден, да бъдат обрязани стотици девойки. Въпреки страстта на доброволците, които се обявяват срещу гениталното осакатяване, активистите, които говорят по всяка местна радиостанция за ужасните психически и физически щети, комисиите, законодателството и дори президентът на страната, който осъжда незаконната практика, традицията е изключително силна, а и отбягването от съседите и семейството в малките населени места отказва много хора да се борят срещу практиката.
Натискът за съобразяване с традицията е огромен. Момичетата, които не са обрязани, са тормозени и наричани с гадни епитети. Бащите и братята са осмивани.
Захария Гати Марва е един от старейшините в окръг Курия, който се ангажира с активисти, желаещи да се сложи край на гениталното осакатяване. Той споделя, че собствените му дъщери не са обрязани, и изпитва съчувствие към онези старейшини, които се съпротивляват да използват властта си, за да прекратят незаконната практика.
Гати Марва вярва, че местните хора ще донесат промяната, а не големите неправителствени организации или агенциите на ООН. „Хората, които идват отвън, са натрапници и ние не искаме те да ровят в нашата култура. Нашите хора решават кое е най-доброто за тях. Ето защо местните активисти са толкова важни. Трябва да говорим с младите мъже. Това са момчетата, които ще се оженят за тези момичета и ако са против гениталното осакатяване, това ще спре.“, коментира старейшината.
- Girls should be educated, not mutilated. The cutting of women must end, now: https://www.theguardian.com/global-development/commentisfree/2022/feb/15/girls-should-be-educated-not-mutilated-the-cutting-of-women-must-end-now
- Hiding from the cutters: the fight to save girls from mutilation in Kenya: https://www.theguardian.com/global-development/2022/feb/15/hiding-from-the-cutters-the-fight-to-save-girls-from-mutilation-in-kenya-fgm
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- История и същност на женското обрязване
- Обрязване
- Произход на еврейския обичай по обрязванe
- Обрязването не намалява чувствителността в пениса, твърдят учени
- Обрязването предпазва от рак на простатата
- Обрязаните мъже скоро ще могат да възвърнат препуциума си
- Нигерия официално забрани гениталното осакатяване на жени в цялата страна
- Нигерия криминализира женското генитално осакатяване, и Сомалия е напът
- Обрязването намалява риска от ХИВ
- Положителна ли е манипулацията за обрязване?
Коментари към Активистката Уейърис Дайри: Момичетата трябва да се образоват, а не да се осакатяват