7 странни факта, които обясняват защо не можем да заспим (1 част)
Клиничната дефиниция на безсънието, обяснена в учебника по психиатрия "the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM)", включва чувство на замаяност през деня или подчертан стрес от състоянието. В учебника е казано, че при наличие на истинско безсъние, симптомите продължават най-малко един месец и не се проявят заедно с други нарушение на съня, разстройство на съзнанието, здравословно състояние или употребата на наркотични вещества.
По тази дефиниция – около 6 % от хората в Америка страдат от безсъние, според Националния институт по здравето.
Липсата на сън има негативен ефект върху физическото благосъстояние на човек. През 2010 г. изследователите от университета в Рочестър откриват, че хората, които продължително получават недостатъчно сън, са по-предразположени към инциденти на пътя, имат по-голям брой дни, в които не са посещавали работа, по-малко доволни са от професионалната си позиция си и са по-лесно раздразними.
А ето и 7 странни факти, които обясняват защо хората не могат да заспят.
7. Безсънието може да бъде наследствено
Проблемите със съня могат да се предават в семейството. В изследване от 2007 учените откриват, че от 953 възрастни, които са заявили симптоми на безсъние или страдат от безсъние, около 35 процента имат фамилна анамнеза на безсъние.
Според проучване от 2008, тийнейджъри с родители, които страдат от безсъние, са по-предразположени към употребата на хапчета за сън и страдат по-често от психични проблеми.
В изследването участват близо 800 тийнейджъри и заключението е, че в сравнение с тийнейджърите, чиито родители не са имали проблеми с безсънието, при тези с безсъние в рода, е повече от два пъти по-вероятно да се прояви безсъние, сънливост през деня и имат предразположеност към употребата на хапчета.
Тези тийнейджъри също са по-склонни към развитие на депресия, безпокойство и евентуални помисли за самоубийство.
6. Домашните любимци и насекомите също могат да страдат от безсъние
Животните, като например насекомите, не могат точно да се оплакват от безсъние, но някои проучвания показват, че животните страдат от нарушения на съня, точно както хората.
В едно проучване изследователи от Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис, отглеждат безсънни мухи, които получават само една малка част от съня на нормалните мухи и установяват, че тяхното безсъние прилича на това при хората по няколко начина.
След поколения развъждане, изследователите, произвеждат мухи, които изразходват само един час на ден в спане - по-малко от 10% от 12-те часа сън при нормалните мухи.
Тези безсънни мухи губят равновесие по-често, учат се по-бавно и са по-затлъстели - всички симптоми наподобяват тези, които също се срещат ри лишените от сън хора.
5. Социалната часова разлика може да бъде проблем
Ако имате проблеми със събуждането в понеделник сутринта, най-вероятно имате "социална часова разлика" в графика на съня през делничните дни с този в почивните дни.
Едно скорошно проучване показва, че хората с различен график на съня в делниците и в почивните дни са три пъти по-предразположени към наднормено тегло. Предишни изследвания също свързват повишеното тегло с лишаването от сън и нередовните графици на съня.
Дори един час разлика във времето, в което си лягате може да окаже влияние на съня ви, обяснява Колийн Карни, който е психолог по съня в Университета Райърсън в Канада.
Ние сме като малки деца, които се нуждаят от последователен график, казва Карни.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Как да се справим с безсънието
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Калуна-обикновена
Коментари към 7 странни факта, които обясняват защо не можем да заспим (1 част)