Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити

Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити

от 06 окт 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Като сертифициран треньор по сън и терапевт по безсъние, Камила Стодарт редовно се среща с хора, които са опитвали всякакви начини, за да подобрят съня си – от изпитани методи до съвети в интернет. Много от тях спазват всички препоръки – прекарват време в отпускане преди лягане, ограничават времето пред екрана, медитират – но без значителен резултат. Проблемът е, че когато става въпрос за сън, за разлика от почти всяка друга област от живота, усилията не се възнаграждават. Всъщност е точно обратното – колкото повече човек опитва, толкова по-малка е вероятно да подобри съня си.

Това е така, защото сънят е пасивен процес, като дишането и храносмилането – не може да се контролира. Ако можете да спрете да опитваме, сънят естествено ще се подобри. Но да не се опитвате да заспите, е изключително трудно, особено когато сте изтощени и отчаяни.

В такива случаи Камила Стодарт препоръчва на клиентите си да насочат вниманието си към основните причини за безсъние – липса на желание за сън и свръхвъзбуда. Справянето с тези два фактора – които за щастие реагират много добре на малко усилия – може да създаде правилните условия за добър сън. По-научно обоснованият съвет, който също се отнася до тези фактори, създава неволно погрешното впечатление, че можете да се принудите да спите, като правите определени неща, което предизвиква разочароващ цикъл, който е трудно да се прекъсне.

>>> Как да успокоим съзнанието си, за да се отдадем на пълноценен сън

Методи за подобряване на съня

Безсънието е като китайски капан за пръсти – колкото повече дърпате, толкова по-здраво стиска. Единственият изход е да се противопоставите на инстинктите си. Понякога трябва да правите нещата по различен начин, за да получите различен резултат. Следващите методи могат да подобрят съня ви, ако не опитвате твърде упорито.

Тази вечер се откажете от опитите да спите

Безсъние

Колкото и глупаво да звучи, до края на деня не можете да направите нищо, с което да гарантирате, че ще спите тази вечер. Има обаче много неща, които можете да започнете да правите, за да подобрите шансовете си да спите добре следващия месец. Отнема време, за да оптимизирате желанието си за сън и да намалите свръхвъзбудата, и няма бързи решения, така че вместо да се тревожите за предстоящата нощ, направете добрия сън дългосрочна цел и очаквайте напредък след няколко седмици, а не утре.

Забавете дишането си

Според Джеймс Нестор, автор на Breath: The New Science of a Lost Art, съвременните хора са склонни да дишат учестено, което може да повиши кръвното налягане и да държи човек в състояние на постоянна нервна възбуда. Забавянето на дишането ви от обичайните 12-20 вдишвания в минута до четири или пет ангажира парасимпатиковата нервна система, която противодейства на тази възбуда.

За да увеличите шансовете си за по-добър сън, съзнателно забавяйте дишането си за поне 10 минути на ден – вдишвайте за около пет секунди и издишвайте за около седем секунди. Направете това в седнало положение, фокусирайки се върху всяко вдишване, въпреки че методът работи също толкова добре, ако го правите по време на ежедневни дейности като гледане на телевизия, пране или работа на бюро. Не го правете обаче точно преди лягане, тъй като техниките за релаксация могат да могат да имат обратен ефект, когато отчаяно желаете да ви помогнат. Всъщност справянето със свръхвъзбудата трябва да се разглежда като 24-часов проект, а не като нещо, което правите преди сън. Извършването на дихателна гимнастика всяка сутрин не само ще ви помогне да се почувствате по-спокойни през деня, но и ще намали нивата на възбуда, с която трябва да се справяте през нощта.

>>> Дихателни упражнения за намаляване на стреса

Останете в будно състояние по-дълго време

Будуване

Единственото нещо, което генерира желание за сън, е будуването, по същия начин, по който единственото нещо, което генерира апетит, е гладуването. Възрастните трябва да са будни най-малко 16 часа на ден, за да си осигурят осем часа сън през нощта. Колкото и разумно да изглежда, ранното лягане може да означава, че няма да сте достатъчно изморени, за да заспите бързо и лесно.

Ако имате проблеми със заспиването, ставайте приблизително по едно и също време всеки ден, включително през почивните дни, и лягайте най-рано 16 часа по-късно. Не се вманиачавайте обаче върху точното време на събуждане или продължителността на съня – подробностите нямат значение. Също така не подремвайте през деня – дрямката намалява желанието за сън.

Променете рутината си за почивка

Ако имате сложна рутина за почивка, която отнема цялата ви вечер, но често не води до добър нощен сън, може би е време да опитате нещо различно. Запитайте се кои елементи от рутината ви харесват и на кои се подлагате само защото смятате, че ще ви помогнат да спите по-добре. Например, ако очаквате с нетърпение да се изкъпете в края на деня, вземете си гореща вана. Ако обаче го правите, защото се тревожите, че няма да спите спокойно през нощта, тогава просто спрете. Вместо това запълвайте времето си с неща, които всъщност обичате да правите, като гледане на телевизия в леглото или скролване в социалните медии. Не синята светлина от екрана ви държи будни, а безпокойството дали ще спите. Извършването на неща, които ви харесват, е най-добрият начин да преодолеете това безпокойство.

Не се борете с будуването

Едно от нещата, които поддържат безсънието, е страхът от будуване. Това задейства реакцията „бий се или бягай“ със съпътстващия го коктейл от хормони на стреса. За да обучите отново мозъка си да не реагира по този начин, трябва да свикнете с будуването. Колкото и трудно да звучи това, опитайте се да го приемете като част от вечерта си и вместо да прекарвате времето си в тревоги и безпокойство, направете нещо, което наистина ви доставя удоволствие.

Правенето на точно обратното на това, което искате да се случи, намалява напрежението преди заспиване. Тази техника се нарича парадоксално намерение и е разработена от австрийския невролог и психиатър Виктор Франкъл, който казва: „Сънят е като гълъб, който е кацнал близо до ръката на човек и остава там, докато не му се обръща внимание. Ако човек се опита да го хване, той бързо отлита“. Опитите да останете будни през нощта могат да ви помогнат да заспите.

Усмихвайте се повече

Усмивка

Усмихвайки се, вие противодействате на хормоните на стреса. Усмивката освобождава серотонин, допамин и ендорфини, всички от които намаляват свръхвъзбудата и насърчават релаксацията. След като угасите лампите през нощта, се опитайте да мислите за забавни неща или си представете някого, когото обичате, и се усмихнете на себе си в тъмното. Не е нужно да е истинска, искрена усмивка, дори една фалшива е достатъчна, за да изпрати съобщение до мозъка, което ще доведе до понижаване на стреса и сърдечната честота.

Спрете да четете статии за съня

Колин Еспи, професор по медицина на съня в Оксфордския университет, определя безсънието като „загриженост за съня“. Изследванията или анализирането всъщност не водят до по-добър сън. Постоянното търсене на решение дори влошава нещата. Така че отделяйте по-малко внимание на съня.

Източник:

Want to get a good night’s sleep? First of all, stop trying: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/sep/24/want-to-get-a-good-nights-sleep-first-of-all-stop-trying

Още по темата:
  • Техниката „когнитивно разбъркване“ улеснява заспиването вечер Техниката „когнитивно разбъркване“ улеснява заспиването вечер
  • Защо се будим в 3 през нощта и страдаме от безсъние? Защо се будим в 3 през нощта и страдаме от безсъние?
  • 7 странни факта, които обясняват защо не можем да заспим (2 част) 7 странни факта, които обясняват защо не можем да заспим (2 част)
  • 10 малки ритуала, с които да заспите по-бързо 10 малки ритуала, с които да заспите по-бързо
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД
17.00лв.

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС
23.50лв.

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС

СЛИЙП ЗЕН капсули * 60
39.90лв.

СЛИЙП ЗЕН капсули * 60

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА ЕКСТРАКТ + МЕЛАТОНИН капсули * 100
12.39лв.

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА ЕКСТРАКТ + МЕЛАТОНИН капсули * 100

Нов
АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл
21.60лв.

АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР НАЙТ таблетки * 30
30.00лв.

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР НАЙТ таблетки * 30

Коментари към Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 06:24
    Коментирайте "Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Как да се справим с безсънието
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Калифорнийски мак
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • 5-хидрокситриптофан
  • Индрише
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Успяхте ли да спрете цигарите и алкохола по време на бременността?

преди 1988 дни, 16 часа и 15 мин.

Искате ли да знаете, ако половинката ви е изневерила?

преди 2223 дни, 16 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 2 часа и 23 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 2 часа и 24 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 2 часа и 25 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 2 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival