5 психологически причини да сте пристрастени към Facebook и 5 начина да се справите с това (2 част)
КЪМ НАЧАЛОТО НА СТАТИЯТА ТУК >>>
Ако сте готови да прекъснете вашето пристрастяване към Facebook, следвайте тези пет стъпки:
1. Признайте, че имате пристрастяване
Вие не може да поправите проблем, ако отречете, че съществува. Не насилвайте себе си, но се опитайте да бъдете достатъчно честни да признаете, че имате Facebook пристрастяване. "Ако това ще ви накара да се чувствате по-добре, аз съм възстановяващ се Facebook наркоман. Няма причина да се срамувате. Това да разкажете на доверен приятел може да ви помогне да останете отговорни, особено ако той споделя целта ви." – пише Даниел Вален
2. Бъдете осъзнати за нещата, които провокират този навик
Не е нужно всеки психологически мотив, който се обсъжда тук да е от значение или да важи за вас. Това е нормално. Съсредоточете се върху тези, които са свързани с вас. Ако не сте сигурни, долното упражнение може да бъде от полза. То ще разкрие защо имате трудност да се откажете от вредния навик. Запишете следната информация в дневник, докато не се открият някои общи тенденции:
Какво точно правя? (скролвам, споделям прекалено много, воайорствам, проверявам си известията или рефрешвам новините)
Кога го правя? (на работа; веднага след като се събудите, точно преди да си легнете, на среща и т.н)
Какво се е случило точно преди това? (ако е настъпило стресиращо или разстройващо събитие, това може да е от особено значение)
Как ме накара това да се почувствам? (използвайте описателно прилагателно, за да опишете настроението си преди и след инцидента)
3. Съзнателно признайте причината за навика
Тази стъпка ще пречупи влиянието на Facebook върху вас, стига да може да бъдете последователни. Всеки път, когато почувствате нужда да актуализирате статуса си или проверите новините си, помислете от къде идва импулса за това (поведението, свързано с навик не е съзнателно решение). Това е особено мощно, когато сте завършили стъпка #2 , защото вие ще бъдете в състояние да направите бележка на ум за определената психологическа причина.
4. Практикувайте състрадание към себе си по време на процеса , без значение колко сте разочаровани
Да, вие имате проблем, но това не означава, че трябва да се критикувате всеки път, когато влезете, за да прегледате емисията си. Психолозите смятат отлагането за скрит механизъм за справяне (несъзнателен защитен механизъм). Самообвиненията ще ви накарат да се чувствате зле със себе си, което по ирония на съдбата ще ви накара да бъдете още по-изкушени. Самоомразата може да доведе само до провал. Може би ще решите, че е безнадеждно, защото сте "прекалено мързеливи." Ако искате да прекъснете пристрастяването за ваше добро, тогава ще трябва да бъдете състрадателни към себе си.
5. Заменете навика с положителна алтернатива, която може да проследявате или измерите по някакъв начин
Много по-лесно е да се премахне един лош навик, когато се вземе решение за добър навик, с който бихте искали да го замените. "Аз развих тази идея, избирайки да взимам книга, всеки път, когато бях изкушен да си проверя Facebook. Резултатът взриви съзнанието ми. Прочетох над сто страници в първия ден! Повярвайте ми, когато казвам, тези "няколко минути" могат да голям разход на време. Проследяването/измерването е важно. Ако искате да останете насърчавани, трябва да имате убедителни доказателства , че времето ще бъде по-добре оползотворено другаде."
Целта на тази статия не е да се демонизира Facebook. Той е чудесно място за поддържане връзка с хората, на които държите. Въпреки това е време да прекъснем нашите зависимости, така че да можем да постигнем целите си и да се насладим на компанията на хората, точно пред нас.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СЪН ПЛЮС сироп 200 мл
НовЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към 5 психологически причини да сте пристрастени към Facebook и 5 начина да се справите с това (2 част)