Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим

Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим

от 09 дек 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Терминът „маратонно гледане“ беше претендент за дума на годината на Оксфордския английски речник за 2013 г. Въпреки че не спечели, номинацията е показател, че гледането на множество епизоди на телевизионно шоу наведнъж става все по-популярно сред обществото.

Днес милиони от нас редовно „консумират“ любимите си сериали именно по този начин. Разпространението на стрийминг услугите през последните години също допринасят за този на пръв поглед безобиден навик. Затова никак не е изненадващо, че изследванията, проведени по време на пандемията от COVID-19, показват, че много от нас прекарват повече време пред екрана от обикновено.

Но може ли прекомерното гледане да стане проблематично или пристрастяващо? И какво можем да направим, ако не можем да се откъснем от екрана?

Кога прекомерното гледане на телевизия се превръща в проблем?

Проблемното „маратонно гледане“ не се определя от броя на изгледаните епизоди, въпреки че повечето изследователи са съгласни, че трябват поне два поредни, или от часовете, прекарани пред екрана на телевизора или компютъра. Както при другите пристрастяващи поведения, по-важно е дали навикът оказва отрицателно въздействие върху други аспекти от живота на човек.

В продължение на много години, изучавайки пристрастяването, Марк Грифитс, професор по поведенческа зависимост в Университета „Нотингам Трент“, твърди, че всяко пристрастяващо поведение се състои от шест основни компонента. По отношение на прекомерното гледане, това би означавало:

  • Гледането на телевизия е най-важното нещо в живота (изтъкнатост).
  • Маратонното гледане има за цел да подобри настроението в краткосрочен план (модификация на настроението).
  • Прекомерното гледане компрометира ключови аспекти от живота като взаимоотношения и образование или работа (конфликт).
  • Броят на часовете, прекарани в гледане на телевизия всеки ден, се увеличава значително с времето (толерантност).
  • Наличие на психологически и/или физиологически симптоми на отнемане при невъзможност да се гледа телевизия (оттегляне).
  • Връщането към стария навик, след като е временно прекратен, усложнява проблема (рецидив).

Според Марк Грифитс всеки човек, който отговаря на тези шест компонента, е наистина пристрастен към маратонното гледане. Тези, които отговарят само на някои от тях, не биват квалифицирани като зависими по неговите критерии.

Телевизионна зависимост

Подобно на много други поведенчески зависимости, пристрастяването към маратонно гледане не е официално признато в психиатричните наръчници. Също така няма точни оценки за разпространението на проблемния навик. Но изследванията на този феномен се увеличават.

Поглед към доказателствата

В последното проучване по темата изследователски екип от Полша анкетира 645 млади хора, като целта е да се разберат някои от факторите, които лежат в основата на проблематичното поведение.

Авторите използват въпросник, разработен в по-ранно проучване, за да оценят пристрастяването към телевизията сред участниците. Въпросите включват:

  • „Колко често пренебрегвате задълженията си в полза на гледането на сериали?“
  • „Колко често се чувствате тъжни или раздразнени, когато не можете да гледате сериали?“
  • „Колко често будувате, за да гледате сериали?“

Участниците са помолени да отговорят на въпросите чрез шестобалната система – от едно (никога) до шест (винаги). Резултатът над определен праг се счита за показателен за наличието на проблематично поведение.

Използвайки редица други скали, изследователите установяват, че трудностите при контрола на импулсите, липсата на преднамереност (трудности при планирането и оценката на последствията от дадено поведение), гледането на телевизия, за да се избегне чувството на самото, са сред най-значимите предиктори на маратонното гледане.

В по-ранно проучване изследователите съобщават, че маратонното гледане има значителна връзка с тревожно-депресивното разстройство. Колкото по-изразени са симптомите на тревожност и депресия, толкова по-проблематично е прекомерното гледане на телевизия.

Зависимост от телевизия

И други проучвания съобщават за подобни открития. Изследване на възрастни тайванци установява, че прекомерното гледане на телевизия е свързано с депресия, социална тревожност и самота. Американско проучване достига до същите изводи – проблематичното поведение е свързано с психологически проблеми. Повечето свързани изследвания също показват, че бягството е ключова мотивация за маратонно гледане.

По отношение на личностните черти, изследванията разкриват, че лошите телевизионни навици са свързани с ниска степен на съвестност, характеризираща се с импулсивност, небрежност и неорганизираност, и високи нива на невротизъм, характеризиращи се с тревожност и склонност към негативни емоции.

Премахване на навика

Ако искате да намалите броя на епизодите, които гледате наведнъж, златното правило на Марк Грифитс е да спрете епизода по средата. Всеки епизод завършва с напрежение, което допълнително подтиква зрителя да продължи с гледането.

Грифитс предлага също да си зададете реалистични дневни ограничения. За него това е 2,5 часа, ако има работа на следващия ден, и до пет часа, ако няма.

Не забравяйте, че разликата между здравословния ентусиазъм и пристрастяването е, че първото допринася за живота ви, докато второто отнема от него. Ако смятате, че прекомерното гледане превзема живота ви, трябва да се консултирате с клиничен психолог. Повечето зависимости са симптоми на други основни проблеми.

Източник:

Are you binge-watching too much? How to know if your TV habits are a problem – and what to do about it: https://theconversation.com/are-you-binge-watching-too-much-how-to-know-if-your-tv-habits-are-a-problem-and-what-to-do-about-it-172817

Още по темата:
  • Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи
  • Опасно ли е облъчването от мобилните устройства Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
  • Жак Смит, продуцент в CNN: Какво научих след един месец без социални медии Жак Смит, продуцент в CNN: Какво научих след един месец без социални медии
  • 5 психологически причини да сте пристрастени към Facebook и 5 начина да се справите с това (2 част) 5 психологически причини да сте пристрастени към Facebook и 5 начина да се справите с това (2 част)
5.0/5 1 оценка

Коментари към Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:31
    Коментирайте "Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
  • Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи
  • Зависимост – видове, причини и лечение
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
  • Дромомания – патологична зависимост към пътувания
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
  • Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 20 часа и 7 мин.

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 240 дни, 16 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival