Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Нашето тяло Опасно ли е облъчването от мобилните устройства

Опасно ли е облъчването от мобилните устройства

от 14 фев 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Опасно ли е облъчването от мобилните устройства - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според някои търговци на мобилни устройства в Сингапур продажбите на телефони, безжични слушалки, лаптопи, смарт телевизори и други са скочили четирикратно за последните 5 години. Екип от Технологичния институт в страната провежда експерименти, за да разкрие доколко опасни са те за нашето здраве и вреди ли ни тяхното лъчение. Резултатите показват, че електромагнитните полета са под определената като безопасна стойност и, при умерена употреба, нямат негативен ефект върху човека.

1. Какво представляват радиочестотните електромагнитни полета?

За да могат да функционират и да предават данни мобилните телефони и електронните устройства използват радиочестота. Сигналът им се намира в долната част на електромагнитния спектър, където честотата е по-малка. В горната му част са енергийните полета като например рентгеновите и гама лъчите, които се характеризират с голяма честота.

“Енергията на радиомагнитното поле има способността да загрява тялото. Такъв е случаят с мобилните ни телефони, когато се намират близо до нас“, уточнява Неелакантам Венкатараялу, доцент от Технологичния институт в Сингапур.

2. Какви рискове крие лъчението на електронните устройства?

През 2011 г. Международната агенция за изследвания върху рака към СЗО определи радиочестотите като „възможен канцерогенен фактор за хората“, базирайки се на няколко изследвания, които доказват връзката между тях и определен вид рак на мозъка. Накратко, съществува „известен риск“ от развитие на рак, който все още се проучва и изчислява.

мобилен телефон

3. Има ли препоръки за предпазване от вредното лъчение?

Още преди да бъдат пуснати на пазара, мобилните телефони преминават тестове, с което да се установи дали електромагнитното им поле е под SAR стойността, призната в световен мащаб като безопасна. SAR обозначава енергията на радиомагнитното поле, която се поглъща от човешкото тяло на маса тъкан.

Венкатараялу я описва още по-просто като „енергия, която се превръща директно в топлина, натрупвана с времето, докато използваме телефон“.

Установената гранична стойност за лъчение върху глава и торс е 2 вата на килограм маса. В някои страни като САЩ и Канада е 1,6 вата.

Вероятно повечето хора не знаят, че мобилните устройства разполагат със секция „Безопасност“. До нея можете да стигнете по следния начин: Settings (Настройки) > About phone (За телефона) > Legal information (Правна информация). Там трябва да е упомената и SAR стойността (енергията, която телефонът отделя и бива поглъщана от тялото под формата на топлина).

4. Какво разкриват тестовете?

При изследване на пет популярни марки мобилни телефони, с които да се установи количеството излъчвана енергия при получаване на обаждане, става ясно, че тя е с 200 пъти по-слаба от определената като безопасна гранична стойност. Пей Иянг, доцент от Сингапурския технологичен университет, твърди, че използването на мобилен телефон не би трябвало да крие рискове за човешкото здраве, предвид малкото количество енергия, която той отделя.

Тъй като обаче не само мобилните ни телефони излъчват електромагнитни полета, експертът Венкатараялу използва спектроанализатор за измерване на различни радиочестоти, които могат да бъдат открити в нашия дом. Показанията също са 100 пъти по-ниски от минималната гранична стойност. Дори wi-fi сигналите, които обикновено излъчва wi-fi рутера у дома, се вместват в безопасния диапазон. Специалистът уточнява, че по време на експеримента е отчетена най-високата стойност, макар че в повечето случаи тя не е постоянна, а е под формата на импулс, който се появява и после изчезва.

5. Трябва ли да бъдат актуализирани препоръките за вредни лъчения?

Девра Лий Дейвис, основател на организация за опазване на здравето от външни вредни влияния, е един от експертите, които смятат, че посочените като безопасни граници трябва да бъдат по-ниски.

Тя твърди, че минималните стойности, заложени от регулаторните органи, не предпазват достатъчно човека. „По последни данни клетъчните телефони и безжичните технологии имат канцерогенен ефект върху нас“, допълва Лий Дейвис.

Едно от цитираните от нея проучвания е публикувано през 2021 г. в списание „International Journal of Environmental Research and Public Health“. То сочи, че, ако прекарваме поне 17 минути дневно в телефонни разговори в продължение на 10 години, или общо 1000 часа, увеличаваме риска от развитие на мозъчен тумор.

Дейвис настоява граничните стойности да бъдат преразгледани. Например, максимално допустимата за облъчване на цялото тяло според СЗО и много държави е 10 вата на квадратен метър.

Добрите практики

Макар че не уточнява какви трябва да бъдат те, според нея първата и много важна стъпка, която трябва да се предприеме, е степента на лъчение да бъде изписана на кутията. Върху опаковките на мобилните телефони във Франция имат етикет, който не само посочва стойността, но и отправя препоръки към някои рискови групи и бременните жени да не поставят апарата върху корема си.
В страната са забранени рекламите на мобилни устройства, насочени към деца под 14-годишна възраст.

смарт гривна

6. Помагат ли средствата за защита от вредни лъчения?

Някои си купуват средства, които производителите твърдят, че предпазват от електромагнитните полета. Такъв продукт е например гривната срещу вредни лъчи.

Екип провежда изследвания, с които да установи доколко ефективни са подобни изделия и дали наистина успяват да отблъснат сигналите. За съжаление, нито гривната, нито специално създадените колани за бременни и дори камък, за който се счита, че абсорбира електромагнитното поле, успяват да влошат качеството на сигнала, тоест те не помагат.

Пей Иянг обаче отбелязва, че вид бебешка шапка, от чийто етикет става ясно, че успешно защитава от вредно лъчение, наистина блокира сигнала. Оказва се, че в състава на артикула има примеси на метал, който отразява лъчите. Иянг оприличава ефекта като този от метален лист, който спира лъчите.

7. Какво друго можем да направим или не бива да правим, за да ограничим вредното въздействие на електромагнитните полета?

Дейвис и колегите й работят усилено върху това да убедят родителите, учителите и ръководствата на училищата, че таблетите трябва да са поставени върху чиновете, както и че не е необходимо рутерите да работят през цялото денонощие.

Експертът препоръчва да се ограничи употребата на мобилни телефони от деца, тъй като те, както и хората в напреднала възраст и тези със съпътстващи заболявания, са най-застрашени от вредното им влияние. Детският череп е по-тънък, затова пропуска 10 пъти повече лъчи.

„Постоянно виждам малки деца с телефони, почти допрени до лицето или върху тялото им. Не е безопасно.“ Лий Дейвис

Всички специалисти са единодушни, че най-важната предпазна мярка е осигуряването на дистанция. Колкото по-далече се намираме от източника на сигнала, толкова повече отслабва той.

Ако поставим трансмитер на разстояние 50 см от нас, количеството енергия би било 100 микровата на квадратен метър. Ако се отдалечим с още 50 см, стойността ще падне с фактор 4.

Ако телефонът е в джоба ни, тогава той е в енергоспестяващ режим. При входящо повикване, количеството енергия се покачва, но въпреки това остава под минималната препоръчителна стойност.

Експертите уверяват, че дори когато мобилното устройство загрява, докато разговаряме, не е задължително да излъчва електромагнитни полета. Има и други фактори, които допринасят за отделянето на топлина като например самата батерия.

Според Венкатараялу самите радиочестотни полета нямат нужната енергия да унищожат човешките клетки. Все пак хората, които се притесняват за здравето си, биха могли да използват микрофон или хендсфрий устройство, така че телефонът да не е близо до тях.

Друг съвет е ограничат времето, прекарвано на него, или да го изключват през нощта. Макар и простички, според Тей Иянг тези препоръки помагат да се ограничи въздействието на вредните лъчи.

Източник:

In a world going wireless, is radiation from mobile and other devices a growing danger?: https://www.channelnewsasia.com/cna-insider/rf-emf-radiation-protection-mobile-phones-wireless-devices-routers-danger

Още по темата:
  • Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи
  • Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим Кога телевизионните ни навици се превръщат в проблем и как да се справим
5.0/5 1 оценка

Коментари към Опасно ли е облъчването от мобилните устройства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 18:55
    Коментирайте "Опасно ли е облъчването от мобилните устройства"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Нашето тяло
  • Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
  • Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи
  • Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
  • Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
  • Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
  • Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
  • Екранното време забавя развитието на фините моторни умения при децата
  • Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
  • Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
  • Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Temu Coupon Code $100 Off [acp856709] + 30% Discount For Existing Users

преди 1 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acp856709] For New Users

преди 2 мин.

Temu Coupon Code 40% Off [acp856709] For First-time Customers

преди 3 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 22 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 22 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 22 часа и 18 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 22 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности

Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности

от 07 март 2023г. Прочети повече
Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства

Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства

от 06 дек 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ЖИЛЕТ ВЕНУС САМОБР.МАЯМИ 3 НОЖ. * 4

ЕКОМЕДИКА СИРОП ОТ АРОНИЯ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival