Как 5-дневна почивка от Фейсбук влияе на мозъка ни

Сезонът на почивките е почти в разгара си и ако сте късметлии ви престои пътуване до дестинация, далеч от рутинните ви занимания. Имате една основна цел и тя е релаксация. Съгласно новите проучвания си струва да помислите за ваканция без Фейсбук.
По-малко социални медии, по-малко стрес
Напоследък Фейсбук често присъства в новините поради скандалите за неприкосновеност на личните ни данни. Редица проучвания показват и нещо друго: сайтът влияе негативно върху настроението и нивата ни на стрес, а една кратка почивка от социалната мрежа може да се окаже невероятно ценна. Последното изследване в тази насока е проведено от австралиеца Ерик Ванман в Университета в Куинсланд и публикувано в журнал за социална психология. За проучването екипът на Ванман събира 128 активни Фейсбук потребители в лаборатория, в която са проведени задълбочени тестове върху настроенията, нивата на стрес и удовлетвореността им от живота, който водят.
Специфично е, че изследователите използват проба от слюнка, за да измерят нивата на кортизол при агентите (хормон, който обикновено се свързва с нивата на стрес в организма). След края на тестовете инструктират половината изследвани субекти да не използват Фейсбук за една седмица.
![]() |
Отправената към участниците забрана предизвиква негативни реакции. "Социалният ми живот ще приключи, ако не мога да прибягвам до Фейсбук", са думите на един от тях, когато е помолен да опише емоциите, които условието да не използва социалната медия предизвиква у него. Пет дни по-късно, доброволците се връщат в лабораторията за повторна група тестове. Те споделят, че качеството на социалния им живот се е понижило. Но това, което също се е понижило, е нивото им на кортизол.
И докато този спад във физиологичен маркер на стреса е интригуващ, не е достатъчно убедителен. Възможно е лицата да предприемат повече разходки, например, за да запълнят времето си. Това би понижило нивата на корнизол; но вероятно ще си изградим по-цялостно мнение по въпроса, ако обърнем внимание и на други проучвания.
Още през 2015 г. изследователи от т.нар. Институт на щастието в Копенхаген предизвикват 1000 датчани да напуснат Фейсбук за седмица. След края на посоченото време нивата им на стрес са понижени с 55% и участниците докладват за подобряването на общуването лице в лице.
Откритията не могат да се считат за изцяло неоспорими, но имаме сериозни свидетелства, че Фейсбук – с безкрайния си парад от ласкателства и прикрита надпревара за социален статус – има негативен ефект върху нивата на стрес. Добрата новина е радикално да пренареждаме социалния си живот, за да се борим с негативните психологически последици от употребата на социална медия. Съгласно австралийското проучване, 5-дневна почивка е напълно достатъчно време, в което мозъка ви да се възстанови от стреса. Професорът по компютърни науки Кол Нюпорт предлага дългосрочно решение: откажете се от Фейсбук за един месец, за да отделите тази част от социално-медийните навици, която действително ви липсва от нехайното, безсмислено скролване.
"В края на 31-дневния период", обяснява той, хората могат да започнат "възстановяване на дигиталните си животи като започнат на чисто – обвързвайки се само с тези технологии, които ги мотивират." |
По статията работи: Наталия Тотева
Източник: curiosity.com
Снимки: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Медицински център "Свети Иван Рилски", гр. Габрово
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- Инсулин и HOMA-индекс
- Имунохистохимия
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Фекален тест
Коментари към Как 5-дневна почивка от Фейсбук влияе на мозъка ни