200 римски амфори са открити в подводна пещера в близост до Майорка
Морски археолози направиха впечатляващо откритие в подводна пещера в близост до Балеарските острови, Испания. Открити са голям брой амфори, за които по всичко личи, че са депозирани в пещерата съвсем умишлено. Причината, поради която амфорите са съхранени под водата, остава неясна, но възможно обяснение е, че са оставяни там като част от древен ритуал.
Откритието на морските археолози е направено в пещерата Фаенте де сес Айгуадес, намираща се на североизток от Майорка - най-големият от групата на Балеарските острови. Първоначално подводната пещера е открита през 1998 година и бива изследвана две години по-късно, през 2000 г. В последното изследване участниците от проекта "Подводното археологическо изследване на пещерите на Майорка" използват най-модерната технология за по-задълбочено проучване.
Пещерата е дълга около 180 метра и е пълна със сталактити и въздушни камери. Разполага с няколко вертикални шахти, до които може да се достигне единствено чрез система от макари. За пълното разбиране на разположението на пещерата екипът използва сканираща технология.
Първоначално морските археолози използват 3D сканиране, за да направят карта на пещерата, когато се натъкват на съкровище от амфори. Откриват близо 200 древни амфори - керамични контейнери с две дръжки, използвани за съхраняване на течната продукция като зехтин и вино.
Амфорите се използват още от Неолитния период. Съдовете от пещерата почти със сигурност датират от времето на римската империя, когато международната морска търговия е в разцвета си.
Според Фюмс, археолог в проучването, "корабите често спирали на острова, за да се снабдят с прясна вода, преди да потеглят". Възможно е амфорите да са оставени в пещерата от моряците. Твърди се, че корабите продължават да спират на острова за питейна вода до 19 век.
Остава загадка защо толкова много амфори са оставени в подводната пещера, тъй като по римско време са били много ценни съдове. Фюмс споделя: "Мистерия е защо там има толкова амфори. Не е нормално. Една може да е паднала, ако се е счупила макара, но не и 200."
Най-вероятното обяснение е, че съдовете са били оставени целенасочено в пещерата като елемент от древна церемония или ритуал. Силно вероятно е също да са били оставени и като символ на приношение.
Един от археолозите в изследването споделя, че "водата в пещерата достига дълбочина от 14 метра, от които половината е питейна, другата - солена, и двете не се смесват." Тъй като това явление е необикновено, много местни вярват, че пещерата е специална и има някаква връзка с божественото.
Според Фюмс мястото може да е използвано за религиозни ритуали от моряците. Амфорите може да са оставяни в пещерата с цел да се спечели благоразположението на някое божество, и така моряците да се радват на безопасно пътешествие. В римско време мореплаването се характеризира като много опасно – към такова заключение сочат множеството останки от потънали кораби, открити в Средиземно море.
Освен амфорите са открити и останки от изчезнал животински вид. Откритите кости по всяка вероятност принадлежат на изчезналия Myotragus - балеарийска планинска коза. Myotragus е изчезнал вид от близо 5000 години. Наличието на костите на козата сочи, че видът е населявал пещерата още преди хората да са достигнали до нея. Следователно скалната формация е образувана естествено и не е резултат от човешка дейност.
В предходната експедиция морските археолози откриват амфори от римско време до 19 век. Последните открития ще бъдат сравнени с предходните и изследвани от специалисти. Екипът най-вероятно ще публикува резултатите от проучването си по-късно тази година.
Снимки: "Дейли Мейл" и НАСА
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ: ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ - КАРЕЛ И ХЕРМЕНГИЛД ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
В ЗАХВАТА НА ПРИКРИТАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ - МЕГАЛИТИ, ПОДМОГИЛНИ ХРАМОВЕ И ТАЙНСТВА В ТЯХ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
БЕЛЕЖКИ ПО АРХЕОЛОГИЯТА НА КРАЙДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - БОРИС ДЯКОВИЧ - ШАМБАЛА
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗДИРВАНИЯ В ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
ИСТОРИЯТА НА ИЗКУСТВОТО КАТО АРХЕОЛОГИЯ - АДЕЛИНА СТРАНДЖЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Пещерни рисунки предполагат, че древните хора са се борели с много вътрешни демони
- Какво ни „разказва“ Човекът от Толунд за бита на древните датчани
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
- 12 удивителни факти за маите
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – I част
Коментари към 200 римски амфори са открити в подводна пещера в близост до Майорка