10 причини, поради които образователната система във Финландия е най-добрата в света
Мнозина са запознати със стереотипа за упоритата работа на източнoзиатската учебна и работна етика. Много от държавите в Източна Азия, като Китай, Сингапур и Япония, традиционно се нареждат на първо място както по математика, така и по природни науки. Някои експерти посочват този модел на изчерпателно източване на мозъци като нещо, към което останалите страни трябва да се стремят. Работете повече! Учете повече! Живейте по-малко! Фактите и цифрите не лъжат – източноазиатските държави превъзхождат почти всички в световен мащаб.
>>> 11 отличителни черти на японската образователна система
А има ли друга държава, която да бъде пример за по-добър и здравословен подход за постигане на академични успехи? Отговорът е Финландия – страна, която през годините инициира редица нови и прости промени, които напълно изменят образователната им система. Те изпреварват Съединените щати и достигат дори страните от Източна Азия.
Мнозина вероятно ще се запитат на какво се дължат резултатите им – роботизирани графици или стандартизирани тестове, въведени от правителството. Нищо подобно. Финландия е водеща поради холистичната среда за преподаване, която се стреми към равенство.
Представяме ви 10 причини, поради които образователната система на Финландия доминира на световната сцена.
1. Без стандартизирани тестове
Това, което често се случва при стандартизираните тестове, е, че учениците наизустяват информация само за да преминат теста, а учителите преподават с единствената цел възпитаниците им да се справят възможно най-добре на изпита. Ученето е изхвърлено от уравнението.
Финландия няма стандартизирани тестове. Единственото им изключение е Националния зрелостен изпит, който е доброволен тест за ученици в края на гимназиалния етап. Всички деца в скандинавската страна се оценяват индивидуално от учителите. Проследяването на цялостния напредък пък се извършва от Министерството на образованието, което на случаен принцип изпитва ученици от различните етапи на образованието.
2. Високи изисквания към учителите
Голяма част от отговорността за слабите резултати пада върху учителите и понякога с право. Във Финландия обаче летвата е поставена толкова високо, че често строгата система за оценяване на учителите е излишна. От всички преподаватели се изисква да имат магистърска степен, преди да влязат в системата. Програмите за обучение са най-строгите, като в случаите, в които учителят не се справя добре, отделният директор е отговорен да се справи с проблема.
3. Сътрудничество, а не конкуренция
Докато повечето държави гледат на образователната система като на едно голямо състезание, финландците я виждат по различен начин. Неслучайно финландският писател Самули Паронен казва, че: „Истинските победители не се състезават“.
Именно това отношение към образователната система ги поставя начело в международната класация. Във Финландия няма списъци с най-добри училища или учители. Образователната система не е среда на конкуренция, а сътрудничеството е норма.
4. Създаване на приоритети
Много училищни системи са толкова фокусирани върху резултатите от тестовете, че са склонни да забравят какво е необходимо за една щастлива, хармонична и здравословна учебна среда. За разлика от тях от 80-те години на миналия век финландските преподаватели се съсредоточават върху превръщането на основни неща в приоритет, сред които са:
- Балансиране на социалното неравенство в училище.
- Безплатно училищно хранене за всички.
- Лесен достъп до здравни грижи.
- Психологическо консултиране.
- Индивидуално ръководство.
5. По-късен прием в училище и по-кратко обучение
Във Финландия децата започват училище в годината, в която навършат седем години. Дава им се възможност да се насладят пълноценно на детството си, без да бъдат приковавани към задължително образование още в ранна детска възраст. Това е просто начин да се остави едно дете да бъде дете.
Задължителното образование е с продължителност 9 години, което означава, че след девети клас (16 години) учениците не са задължени да продължат с обучението си. Това им дава свобода да избират дали да учат или да започнат работа.
6. Предоставяне на професионални възможности
За разлика от другите държави, Финландия предлага опции, които са еднакво изгодни за всички, без значение от направлението и училището, в което се обучават.
Средното училище, включващо тригодишно обучение, подготвя учениците за зрелостен изпит, който определя приемането им в университет. Това обикновено се основава на специалностите, които са придобили в училище. Възпитаниците в професионалните гимназии пък биват обучавани за различни професии. Те също обаче имат възможност да се явят на зрелостен изпит, ако желаят да кандидатстват в университет.
7. По-късно започване на учебния ден
Ранното събуждане, пътуването с автобус и участието в сутрешни и следучилищни извънкласни занимания са огромна загуба на време за един ученик. Добавяйки и факта, че някои училища започват в интервала от 6 до 8 часа, не е чудно, че класните стаи са препълнени със сънливи и недотам вдъхновени юноши.
Учениците във Финландия започват учебният ден по-късно – между 9:00 и 9:45 сутринта – и обикновено приключват до 14:00 часа. Те имат по-дълги учебни часове и много по-дълги почивки между тях. Образователната система не цели да товари учениците с много и понякога излишна информация, а да създаде среда на цялостно обучение.
8. Изграждане на доверие и уважение между учители и ученици
Във финландските училища има по-малко учители и ученици, тъй като е изключително трудно да се обърне необходимото внимание на всички. Често учителите преподават на един клас в продължение на шест години от обучението. През това време те влизат в ролята на наставници или дори членове на семействата на учениците. Това е и причината през годините да се изгражда взаимно доверие и уважение.
Различните нужди и стилове на учене варират на индивидуална основа. Финландските учители могат да отговорят на това, тъй като с времето разбират нуждите на отделните ученици. Те могат точно да начертаят и да се грижат за напредъка им и да им помагат да постигнат целите си. Няма прехвърляне към друг учител, защото просто няма такъв.
>>> Съществуват ли наистина различни стилове на учене
9. По-спокойна среда
По-малко стрес, по-малко ненужни регламенти и повече грижа – всичко това е неизменна част от училищата във Финландия. Учениците обикновено имат само няколко часа на ден. Също така имат няколко почивки, през които могат да хапнат или да се насладят на развлекателни дейности и като цяло да се отпуснат.
Подобна среда е нужна и на учителите. Във всички училища има стаи за учители, където те могат да се отпуснат, да се подготвят за деня или просто да общуват помежду си.
10. По-малко домашна работа за учениците
Учениците във Финландия имат най-малко домашна работа от всеки друг ученик в света. Те прекарват само половин час на вечер, работейки върху неща от училище. Финландските ученици получават всичко, от което се нуждаят, за да се справят в училище, без допълнителен натиск. Без да се притесняват за оценки и натоварени часове, те са в състояние да се съсредоточат върху истински важните задачи – учене и израстване като личност.
10 reasons why Finland's education system is the best in the world: https://www.weforum.org/agenda/2018/09/10-reasons-why-finlands-education-system-is-the-best-in-the-world
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАДНА ДЕКОМПРЕСИВНА И СТАБИЛИЗИРАЩА ХИРУРГИЯ ПРИ ТОРАКАЛНА И ЛУМБАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ - С. КАЛЕВСКИ
МОЯТА ЗАБАВНА КНИЖКА ЗА БУКВИТЕ - ХЕРМЕС
ЛАТИНСКА МЕДИЦИНСКА ТЕРМИНОЛОГИЯ - ЗА СТУДЕНТИ ПО МЕДИЦИНА И ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА - ИВАНА ИКОНОМОВА
МОЯТА ЗАБАВНА КНИЖКА ЗА СМЯТАНЕТО - ХЕРМЕС
ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ОТДЕЛИТЕЛНАТА СИСТЕМА - ТОМ 3 Проф. д-р Връбка Орбецова
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИГРА ГЕОМЕТРИЧНИ ПЛОЧКИ BJ942
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 15 от най-необичайните училища в света – I част
- Как децата да научат таблицата за умножение бързо и лесно
- Защо датските ученици са най-щастливите в света?
- 11 отличителни черти на японската образователна система
- Читалище "Пробуда - 1930", с. Страшимирово
- Читалище "Петко Рачов Славейков", с. Добри дял
- Детска градина "Слънце", с. Михайлово
- Читалище "Напредък", с. Зидарово
- Читалище "Владимир Маяковски", с. Крупник
- Основно училище "Кирил и Методий", с. Свобода
Коментари към 10 причини, поради които образователната система във Финландия е най-добрата в света
Да, първата страна възпитаваща полуидиоти. Ама там всяка жаба си знае гьола. Само тези имащи нужда от математика я учат и т.н. Комунизъм. Ще дойде ден, когато ще поръчват електротехник за 100 евро на час за да им смени крушката в тоалетната. И нашите тук ги гледат като богове ;-)