Учени откриха първия фосилизиран мозък на динозавър
Динозаврите имат репутацията на страхотни ловци, но не и на супер интелигентни създания. Това отчасти се дължи на факта, че учените дълго смятаха, че много видове имат относително малки мозъци, а главите им са пълни със защитни тъкани, поради което мястото за сиво вещество е малко.
Но последните открития вероятно ще ни помогнат да ревизираме някои от тези теории.
Фосилизираният мозък е открита на плажа близо до Бексхил, Съсекс, Англия. Находката представлява мозъчна тъкан от огромен тревояден динозавър, подобен на игуанодона, един от първите идентифицирани видове динозаври.
Открит е сред скали, образували се през периода Креда преди около 133 милиона години. Фосилът представлява ендокаст, образувал се докато седиментните слоеве постепенно запълвали черепа.
Ендокастни фосили са откривани и преди, но това, което е необичайно при този фосил е, че външният слой мозъчна тъкан /около милиметър/ също е минерализиран.
Учените са изследвали фосила с мощен електронен микроскоп. Те открили доказателства за наличието на мозъчна обвивка, най-твърдата колагенова външна мембрана, която защитава мозъка. Освен това учените различили и малки кръвоносни съдове.
Възможно е фосилът да съдържа и по-дълбоки тъкани, които вероятно са образували част от мозъчния кортекс, функционалната част на мозъка, която е съставена от неврони.
Учените смятат, че мозъчната тъкан се е превърнала във фосил, защото динозавърът вероятно е умрял в силно киселинен, беден на кислород воден басейн.
Меките тъкани били запазени от фосфата и железните минерали и компютърната томография е показала, че фосилът също така съдържа седимент, както и листа, клони и кост.
Това означава, че динозавърът е загинал в блатиста местност, покрита с много зеленина. Главата му вероятно е била заровена в седимента на дъното на река или езеро и липсата на кислород позволява на мозъчните тъкани да минерализират и да стигнат до наши дни.
Не е изненадващ фактът, че динозаврите са имали мозък, а, че тези тъкани могат да бъдат запазени милиони години. Щом учените вече знаят, че това не е невъзможно, те ще претърсят музейните хранилища за други подобни фосили.
Доскоро учените смятаха, че мозъкът на динозаврите е бил подобен на мозъка на съвременните влечуги – т.е. запълвал е едва половината от мозъчната кутия.
Но новата находка предполага, че мозъкът на игуанодона по-скоро е наподобявал мозъка на съвременните птици. Това означава, че динозаврите вероятно са били по-умни, отколкото се смяташе досега.
Надяваме се, че бъдещите проучвания ще внесат повече светлина по темата.
източник: sciencealert.com
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСО КОМПЛЕКТ 11 ФИГУРКИ НА ДИНОЗАВРИ И ПОСТЕЛКА KRU22397
НовХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ
ЕРАТА НА ДИНОЗАВРИТЕ: ТРИУМФ И ГИБЕЛ - ЕГМОНТ
ЕРАТА НА ДИНОЗАВРИТЕ: ГИГАНТИ ВЪВ ВЪЗДУХА И МОРЕТО - ЕГМОНТ
ВЪЗХОД И ПАДЕНИЕ НА ДИНОЗАВРИТЕ - СТИЙВ БРУСАТИ - СИЕЛА
ЕРАТА НА ДИНОЗАВРИТЕ: СТРАХОВИТИ ГУЩЕРИ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Учени откриват злокачествен тумор (остеосарком) в костите на динозавър
- Как учените изчисляват броя на тиранозаврите и вероятността да се превърнат във фосили
- В Мексико откриха изключително добре запазена опашка на динозавър
- Австралийски милиардер ще финансира опит за клониране на динозавър
- Палеонтолози откриват следи от тежка респираторна инфекция в прешлените на динозавър
- Т-рекс и функцията на тези малки ръце
- Топ шест мита за динозаврите - разбити (1 част)
- Учените откриха бременен Тиранозавър Рекс
- Топ шест мита за динозаврите - разбити (2 част)
- Динозаврите са имали пухкави пера и са издавали гукащи звуци?
Коментари към Учени откриха първия фосилизиран мозък на динозавър