Тайният живот на великите автори – I част

Антон Чехов – доктор (1860-1904)
"Медицината е моята законна съпруга, а литературата – моята любовница," казал веднъж Чехов.
През 1879 г. Чехов завършва училище и е приет в Първи московски държавен медицински университет "И. М. Сеченов". През 1884 г. той се дипломира като квалифициран лекар, и през целия си живот той смятал медицината за основната си професия. Въпреки това не изкарвал много пари с този занаят, защото лекувал бедните без пари.
Чехов трябвало да издържа семейството си, тъй като баща му не можел да си намери добре платена работа, след като банкрутирал.
Антон Чехов се смята за един от най-великите майстори на късия разказ в света. Писал е и класически пиеси като "Чайка", "Чичо Ваня", "Три сестри" и "Черешовата градина". Заедно с Херик Ибсен и Аугуст Стринберг, Чехов се определя като един от тримата бащи на ранния модернизъм в театъра. Медицината обогатява писането на руския автор, тъй като той има възможност да се среща с различни хора от всички слоеве на обществото – от селяни до аристократи.
Брам Стокър –театрален мениджър (1847-1912)
Днес Брам Стокър е известен с готическия си роман, излязъл през 1897 г., "Дракула", но докато бил жив, той бил личен асистент на актьора Хенри Ървинг, както и финансов мениджър на театъра Lyceum в Лондон, който бил притежание на Ървинг.
До седем годишна възраст Стокър бил прикован към легло от неизвестна болест, докато не започнал училище и не се възстановил напълно. За този период Стокър пише:
"Бях природно надарен и свободното време, което ми осигури болестта, ми предостави възможност да мисля много, което даде плодове по-късно през годините."
След оздравяването си той расте без сериозни заболявания, дори се изявява като професионален атлет в колежа Тринити, Дъблин, в който учи между 1864 и 1870 г. Дипломира се с отличие и бакалавърска степен по математика.
Вдъхновен от своите пътувания и връзките си в театралните среди, през 1875 г. Стокър публикува първия си разказ на ужасите – "Игликина пътека". Той продължава да публикува творби, докато управлява с голям успех лондонския театър, включително разказа "Под залеза" (1882) и романа "Змийския проход" (1890), които се приемат скромно от публиката. Преди смъртта си през 1912 г., Стокър публикува още десетина романа.
Оскар Уайлд – журналист (1854-1900)
Трудно е да повярваме, че неподражаемият Оскар Уайлд бил обявен за литературен провал в края на своя живот след скандалните разкрития за сексуалния му живот и това, че е хомосексуалист (1895 г.). След смъртта на Уайлд неговият издател се опитал да възстанови имуществото му, включително и голям корпус с журналистически писания, със смътната надежда, че ще бъде запазен като част от съкровищницата на великата литература. От неговите статии ние разбираме, че той се е интересувал много от изкуството и модата, които се опитвал да направи достъпни за по-широката публика – предимно жени, които обичали да четат както за платове и рецепти, така и за ренесансовите картини и гръцките трагедии. В крак с последните събития в женските среди и култура и като широко скроен редактор на списанието "Женски свят", Оскар Уайлд дал работа на много завършили Кембридж жени, за да му помогнат да създава висококачествен журналистически продукт.
В наши дни журналистическите творби на Оскар Уайлд са в светлината на прожекторите като връхната точка на един процес, който в започнал преди повече от 100 години и е успял да рехабилитира и да утвърди репутацията му като литературен гений.
Снимки: citatite.com; theimaginativeconservative.org; youtube.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПИСАТЕЛИ И ЛЮБОВНИЦИ - ЛИЛИ КИНГ - СИЕЛА
ГЕОРГИ МИШЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛА ИВАНОВ - ХЕРМЕС
НовХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
НАСАМЕ С НЕЗАБРАВИМИТЕ - ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА - СИЕЛА
НовМАЛКОТО ИМЕ НА ЩАСТИЕТО - МАРИЯ ЖЕНЕТ - ХЕРМЕС
АДСКИ ГРАД - КЕЙСИ ШЪРМАН - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Клайв Стейпълс Луис за любовта, щастието и съдбата
- Тери Пратчет, създателят на Света на диска, си отиде на 66 години
- Димитър Димов - между творчеството и тютюна
- 8 съвета от Кърт Вонегът за това как да напишем добра история
- Жорж Перек - за въпросите и техните понякога нелепи отговори
- 25 цитата от Харуки Мураками за най-важните неща в живота
- Критикът Виктор Йерофеев за своя Бог Солженицин
- Младата писателка Даян Шаер: Сега е вашият момент! Не го изпускайте! Не за всички има утре
- Нежната молитва на Антоан дьо Сент Екзюпери
- Астрид Линдгрен и вечната "Пипи дългото чорапче"
Коментари към Тайният живот на великите автори – I част