Репортерът Нийл Барски: Преборих диабета с промяна в начина на хранене, а не с лекарства
Съвременната медицина ни кара да мислим, че можем да контролираме диабета единствено с лекарства. Дали е така обаче? А ако е възможно да го направим чрез промяна в хранителните навици?
Нийл Барски е от хората, които са успели да овладеят заболяването с помощта на подходящ хранителен режим. Нека разберем как се справя мъжът с чувството на страх, след като чува диагнозата, как е успял да регулира нивото на кръвната си захар и къде според него се крият причините за все по-големия брой пациенти с диабет.
>>> Кийниа Тейлър: Диабет тип 2 може да те убие, ако не се бориш, затова избрах да се боря
Предупредителните знаци и диагнозата
„Един мрачен ден по време на локдауна ми се обади моят личен лекар, за да ми каже, че резултатите от кръвните ми изследвания не са добри и че стойността на кръвната ми захар е твърде висока. Тя беше почти сигурна, че страдам от диабет.
Като се замисля, вече бях забелязал някои симптоми, които са ме предупреждавали, но на които не обръщах сериозно внимание. Постоянно бях жаден, изпивах огромни количества ябълков сайдер. Ходех много по-често до тоалетна, а цветът на урината ми беше с оранжев оттенък.
Кръвният тест, който си направих, показа, че A1C – стойността на кръвната ми захар за последните три месеца, е твърде висока – 11,8%. Всяка стойност над 5,7% е признак на преддиабетно състояние, а над 6,4% – на диабет.
>>> Случаите на преддиабет при децата в САЩ са се увеличили повече от два пъти за около 20 години
Страхът, че мога да умра по-рано
Когато се прибрах, реших да седна и да прочета повече за диабет тип 2. Той се характеризира с хронично висока кръвна захар, която може да причини загуба на зрение, ампутация, бъбречно или сърдечно заболяване. Не съм боец по природа, но изпитах истински страх, че животът ми няма да е толкова дълъг, колкото бих искал. И вече бях наясно колко вреден е начинът на хранене на американците.
Това, което ми се случваше беше едновременно ново, но и не съвсем, за мен. През последните няколко години като основател на неправителствената организация Marshall Project работих в областта на криминалното право и разбрах, че по-бедните хора и тези от етническите малцинства често стават изкупителна жертва на правосъдната система. Сега се убедих, че са ощетени и в друг аспект. Те по-често страдат от затлъстяване и се разболяват от диабет, тъй като не могат да си осигурят качествено и пълноценно хранене.
Медикаментозното лечение
Специалистът, при когото ме изпрати моят лекар, се опита да ме успокои и каза: „Това не е смъртна присъда. Макар че диабетът обикновено се влошава с годините, с подходящите лекарства и някои промени в хранителните навици можеш да го контролираш.“ Написа ми рецепта за инсулин и метформин и ми даде подробни инструкции как да бода пръста си, за да мога да измервам кръвната си захар два пъти дневно, как да си записвам стойностите и как точно да си инжектирам инсулина в корема.
Попитах го дали не трябва да променя и начина си на хранене. Преди двадесетина години бях силно впечатлен и озадачен от една статия в списание New York Times, която бе озаглавена „Ами ако всичко това се окаже една голяма лъжа?“ В нея се разглеждаше теорията за ограничаване приема на въглехидрати с цел отслабване и понижаване на кръвната захар.
За ползите от нисковъглехидратното хранене
По-късно авторът й Гари Тобис написа и книга Rethinking Diabetes: What Science Reveals About Diet, Insulin and Successful Treatments. Тя включваше най-значимите изследвания, свързани с диабета, и се опитваше да обясни защо толкова много експерти са разбирали болестта погрешно в продължение на десетилетия. Всъщност това е петата книга на Тобис за храненето като наука и, смея да твърдя, че неговият задълбочен и базиран на научни факти анализ заслужава уважение.
Въпреки че все повече специалисти препоръчват нисковъглехидратното хранене като помощно средство при лечение на различни заболявания, то все още не е одобрено като стандартна мярка за контролиране на диабета.
Изражението на моя лекар, когато засегнах темата за храненето, ме наведе на мисълта, че може би никога не е откривал връзка между храненето и диабета. Той все пак отговори, че, ако желая, бих могъл да намаля консумацията на захар, но не звучеше убедително. Посъветва ме на рожден ден, вместо цяло парче торта, да се задоволявам с половин. Все едно да кажеш на пациент с рак на белите дробове да намали цигарите, а не да ги спре.
Рецептата за лекарствата беше сигурна, но, виж, препоръката за промени в храненето – не съвсем. Тя беше пожелателна.
Изключване на въглехидратите от менюто
Страхът има неподозираната сила да мотивира човека. Аз се страхувам от инжекции и от преждевременна смърт, което ме накара да се запозная в детайли с диабет тип 2. Попаднах на немалко изследвания, според които болестта може не просто да бъде овладяна, а излекувана, тоест стойностите на кръвна захар да попаднат отново в норма, въпреки че понякога резултатът може да е временен. Решението бе просто: спиране на въглехидратите – единственият макронутриент, който хората като мен не могат да обработват безопасно, ако не вземат медикаменти.
Изключих от менюто си хлебните изделия, сладкото и скорбялата, с които бях свикнал. Не беше лесно. Все още ми липсват пицата, бейгълите и сушито.
Само след 3 месеца нивото на кръвната ми захар бе в норма
Всъщност живеех в два паралелни свята. В единия посещавах лекаря си, който ми предписваше агресивни и скъпи лекарства, препоръчвани горещо от Американската диабетна асоциация. В другия следвах път, който сам си бях избрал и който се оказа правилен. Нивото на кръвната ми захар беше паднало, а A1C влезе в норма, като достигна 5,4%. В рамките на три месеца след поставянето на първата инжекция инсулин признаците на болестта сякаш отшумяха. Отслабнах с почти десет килограма. Стигнах до извода, че диабетът се проявяваше, когато приемам въглехидрати. Когато не го правех, се чувствах много добре.
Не мога да не похваля и лекаря си, който, виждайки добрите резултатите от изследванията, каза, че нямам нужда от предписаните лекарства. Направи ми впечатление обаче, че не прояви никакво любопитство към начина, по който съм успял да понижа стойностите на A1C. Сега си давам сметка, че той просто се е стараел да спазва препоръките, издадени от Американската диабетна асоциация. Реших да не му споменавам, че сред най-големите й основатели са фармацевтичните компании Abbott, AstraZeneca, Eli Lilly and Co, Novo Nordisk и Regeneron.
Разнопосочни мнения относно начина на хранене при диабет
Специалистите по хранене в САЩ подкрепят различни теории за това как трябва да се храним, за да сме здрави и да не пълнеем. Водят се безкрайни дискусии дали е по-добре да приемаме по-малко мазнини или по-малко въглехидрати, дали месото е вредно или не е и кой е полезният модел за енергиен баланс (броене на калории или въглехидратно-инсулиновият). Толкова много средства се инвестират в изследвания, а все още не е ясно защо се разболяваме от диабет и какво трябва и не трябва да ядем, за да се предпазим от него.
Близо половин милион американци умират преждевременно заради наднормено тегло всяка година
Диабетът и затлъстяването убиват. Диабетът е шестата причина за смърт сред американците за 2023 г., но тъй като е тясно свързан и с коронарната болест на сърцето, болестта на Алцхаймер и инсулта, е трудно да се изчисли колко хора са починали преждевременно заради него.
Разбира се, диабетът е и много доходоносна пазарна ниша. През 2017 г. американците са похарчили 237 милиарда долара за лечение, което е с около 100 милиарда повече от предходното десетилетие.
Статия в списание The Lancet разкрива, че хората, които умират преждевременно заради наднормено тегло в САЩ, са почти половин милион годишно.
Интересно беше да разбера, че авторът на толкова книги за диабета Гари Тобис всъщност не е никак краен в своите препоръки за справяне с болестта. Той не призовава към незабавна забрана или облагане с висок данък на продуктите със съдържание на захар, колкото и да вярва, че вредят на здравето ни. Нито пък демонизира фармацевтичните компании, производителите на захарни изделия или пък лекарите, както бих сторил аз.
>>> Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2
Гари Тобис: „Заместването на въглехидратите с повече мазнини помага в борбата с диабета“
„Проведени са около 200 клинични изпитания, които доказват, че заместването на въглехидратите с повече мазнини помага за справяне със затлъстяването и диабета. Проблемът е, че нито едно от тях не е достатъчно мащабно или продължително, за да се приеме за надеждно“, пояснява Тобис.
Според него е необходимо правителствата да финансират проучвания, които да установят веднъж завинаги каква е причината за напълняването и как трябва да бъдат лекувани пациентите с диабет. Той не е съгласен с вече утвърдените препоръки, но и признава, че няма достатъчно доказателства, с които те да бъдат ревизирани и променени.
Не очаквах такава гледна точка, но от друга страна осъзнавах факта, че Тобис бе журналист, който мисли като учен.
„Гневен съм, защото държавата позволява на компаниите да предлагат на децата захарни изделия“
Аз не мисля като учен, защото съм просто пациент. Гневен съм, защото държавата позволява на компаниите да предлагат на децата захарни изделия, както и подсладени напитки на всички нас.
Гневен съм и защото Американската диабетна асоциация е подкрепена финансово от фармацевтични гиганти, които определят как трябва да бъде лекуван диабет. Гневен съм, защото само през 2023 г. над сто хиляди американци са починали преждевременно заради диабет, който често може да бъде овладян.
Изумявам се от липсата на желание да се финансират изследвания, които биха отговорили категорично на въпроса дали захарта води до пристрастяване и дали не е опасна за организма. Нямам обяснение и защо не се проучва причината 42% от гражданите в страната да страдат от затлъстяване.
Хората с наднормено тегло са отхвърлени от обществото
И накрая, боли ме от това, че хората с наднормено тегло биват отхвърлени или съдени от обществото, въпреки че често състоянието им се дължи на нарушен метаболизъм, бедност, непълноценно хранене или неадекватни препоръки от лекари.
Затлъстяването и диабетът са епидемия, избухнала заради допуснати на различни нива в държавата грешки. Колкото по-бързо осъзнаем този факт, толкова по-скоро ще започнем да работим по тяхното коригиране.“
I reversed my type 2 diabetes. Here’s how I did it: https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/dec/04/diabetes-diet-solution
Снимка: twitter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовНАУ ФУДС АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА капсули 100 мг * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Диабет
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Какви са рисковете от затлъстяване?
Коментари към Репортерът Нийл Барски: Преборих диабета с промяна в начина на хранене, а не с лекарства