Защо лекарствата против затлъстяване са скъпи и труднодостъпни
Медикаментът семаглутид (semaglutide) бе одобрен от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата през юни 2021 г. за лечение на пациенти със затлъстяване. До решението се стигна, след като стана ясно, че, освен за контролиране състоянието при диабетици, лекарството води и до понижаване на теглото им. Учените все още не са разгадали механизма, по който семаглутид потиска апетита, но е факт, че успява да забави процеса на изпразване на стомаха и запазва чувството на ситост за по-дълго.
15%-20% по-ниско тегло след прием на семаглутид
Semaglutide води до много по-значително отслабване в сравнение с други познати лекарства за борба с килограмите. Пациентите губят средно 15% от първоначалното си тегло, а някои дори 20%. Досега нито един медикамент не е постигал такава ефективност.
Надеждата на много американци, които страдат от диабет, обаче бе попарена, когато разбраха, че здравната им застраховка не може да покрива дълго разходите по закупуването на препарата. Отслабването е много важна част от лечението на диабетика, тъй като ще го предпази от немалко болести, свързани със затлъстяването.
Учудващо е, че здравноосигурителната компания „Medicare“ не е склонна да подпомага пациентите, които желаят да редуцират теглото си със семаглутид, но пък заплаща извършването на операция за намаляване размера на стомаха (бариатрична хирургия).
Един и същи медикамент на различна цена в зависимост от целта, заради която се приема
Според експерти нежеланието на компаниите да покриват разходите се дължи на факта, че, ако се предписва за лечение на затлъстяване, лекарството е 51% по-скъпо, отколкото ако е предписано за поддържане състоянието при пациенти с диабет.
Защо цената му е различна за различните заболявания? Ако рутинно кръвно изследване докаже, че човек страда от висока кръвна захар, лекарят може да му предпише семаглутид за лечение на диабет тип 2, което означава, че разходът ще бъде поет от здравноосигурителната компания. Трябва ли обаче хората да се надяват, че стойностите на захарта им ще останат високи, за да продължат да приемат медикамента? Ако показателят влезе отново в норма, приемът трябва да бъде преустановен. Не всеки може да си позволи да плаща за лекарството, когато е предписано за лечение на затлъстяване. По думите на американка, която страда от диабет, се оказва, „че компанията предпочита пациенти с диабет, отколкото такива с наднормено тегло.“
Несигурни резултати при отслабване с помощта на медикаменти
Една от причините здравните застрахователи да избягват да покриват разходи, свързани с редуциране на теглото, е, че вероятността пациентите отново да напълнеят е голяма. Политиката на повечето компании се основава на принципа, че „веднъж излекуван“ здравословният проблем не бива и не трябва да се появява втори път. Ако човекът успее да свали излишните килограми с помощта на течна диета, високоинтензивни интервални тренировки или операция, би следвало да успее и да задържи постигнатото.
Разбира се, за много хора затлъстяването вероятно е хронично заболяване, така както много други метаболитни и поведенчески нарушения. Представете си как трябва да се обясни на човек с депресия, който отново изпада в депресивен епизод, че антидепресантите му няма да бъдат покрити от неговата застраховка, защото не се очаква да проявява отново симптоми на депресия. Безумно е да се отказва лечение на алкохолизъм например, в случай, че пациентът се е върнал към стария си навик след известен период на въздържание.
Когато човек постигне своите цели във фитнес залата – мускулна, маса, тегло или друго, няма логика да му бъде отказано да продължи да я посещава, нали?
Какви са съображенията едно и също лекарство да се предлага на различна цена, в зависимост от диагнозата на пациента? Защо семаглутид е по-евтино, когато се назначава за лечение на диабет, и в пъти по-скъпо, когато се приема с цел отслабване? Същият би бил проблемът, ако един антидепресант е по-евтин, когато се приема за облекчаване на болката, и много по-скъп, ако се предписва при депресия. Сякаш депресираният човек няма право да изпадне в депресивно състояние никога повече.
Причини за затлъстяване
Няма медикамент срещу затлъстяване, който да може да се справи с всички поведенчески и метаболитни аспекти на заболяването. Една таблетка или инжекция не биха могли да решат проблема с емоционалното хранене, ненаситния апетит вследствие на лечението с антидепресанти, липсата на физическа активност, нарушения сън или недостатъчното време за планиране и приготвяне на здравословно меню. Редуцирането на теглото обаче ще позволи на пациента да се движи по-леко, да се подлага на по-сериозно физическо натоварване и да спи пълноценно. Тогава той ще се чувства много по-енергичен и ще намери повече време, за да си състави разнообразно меню и да се погрижи за емоционалното си здраве, което вероятно го тласка към неконтролирано хранене.
Не е изключено свалените килограми отново да се натрупат, но, ако това се случи, пациентът се надява да не бъде лишен от възможността да се лекува.
Why Are Anti-Obesity Drugs So Expensive and Hard to Get?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-antidepressant-diet/202206/why-are-anti-obesity-drugs-so-expensive-and-hard-get
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовКОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТЕВИЯ СУИТЛИ табл. * 500
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Диабет
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Какви са рисковете от затлъстяване?
Коментари към Защо лекарствата против затлъстяване са скъпи и труднодостъпни