Психологът Полин Маки: Хормоналните промени по време на менструация могат да бъдат и полезни за жената
Непосредствено след края на менструацията, пространственото мислене на жената е по-силно развито. 3 седмици по-късно тя може да се похвали и с по-добри вербални умения. Оказва се, че месечният й цикъл не просто променя мозъка й, но го прави по изненадващ за повечето хора положителен начин.
Хилядолетия наред лечители и философи не успяват да разгадаят какво точно се случва с жената по време на менструация. Платон например е вярвал, че хистерията, характерна за тези дни от месеца, се дължи на утробата, която скърби, че е празна. През 19-ти век хората пък са смятали, че менструацията трябва да се лекува и са предизвиквали оргазъм в жените с помощта на примитивни средства, подобия на съвременния вибратор.
Всъщност, и днес битува схващането, че биологията на женското тяло се отразява и на начина, по който функционира мозъкът й. Ако настроенията на жената се променят, често я питат дали „не е настъпило онова време от месеца“. Ако има силно желание за секс, се предполага, че е в овулация.
Оказва се, че всичко това съвсем не е измислица. Някои представителки на нежния пол наистина изпитват силно раздразнение и тревожност по време на цикъл, други наистина имат повишено либидо около дните на узряване на яйцеклетката.
Онова, което обаче повечето хора може би не знаят е, че менструалният цикъл влияе на жената и в някои положителни аспекти. Според учените непосредствено след края му тя се ориентира по-добре в пространството, а след три седмици общува по-ефективно с околните. Интересно е също така, че тогава по-лесно разпознава кога някой изпитва страх. И, не на последно място, за известно време по време на менструацията мозъкът й увеличава размера си.
Какво се случва с мозъка на жената по време на менструален цикъл?
Всъщност не скърбящата утроба, а яйчниците са причина за промените в женския мозък, твърдят специалистите. През целия месец те отделят различни количества естроген и прогестерон, чиято основна функция е да удебелят стената на матката и да изберат най-подходящия момент за отделянето на яйцеклетката. Двата хормона влияят сериозно и на женския мозък и поведение.
Учените изследват менструалния цикъл от 30-те години на миналия век, като движеща сила за тях не е интересът им към женската биология, а към различията между двата пола. Една от разликите, на които се натъкват, е в техния мозък. Невроученият от Университета на Дърам Маркус Хаусман пояснява: „Стигнахме до извода, че мозъкът на мъжа и жената работи различно и това се дължи най-вече на естествените колебания в нивата на половите хормони. При жената тяхното производство варира в зависимост от това дали е в цикъл или не, а при мъжа – в зависимост от сезона.“
>>> Как въздействат на ума и тялото четирите фази на менструалния цикъл
Различия между мъжете и жените под въздействието на половите хормони
Жената притежава много по-добре развити социални умения. Тя по-често изпитва емпатия и може да се поставя на мястото на другия, осъзнавайки, че всеки има право на лична гледна точка. Също така тя е по-комуникативна и общителна, което е една от причините момчетата да са 4 пъти по-застрашени от високофункциониращ аутизъм. Момичетата просто разпознават симптомите му по-умело.
„Момичетата проговарят по-рано, имат по-добре развити вербални умения и произнасят по-ясно думите от мъжете.“ - Полин Маки, психолог от Университета на Илинойс в Чикаго |
Някои експерти са на мнение, че това тяхно предимство е резултат от човешката еволюция и необходимостта майката да предава на своите деца важна информация. Преди хилядолетия например е било жизненоважно да ги предупреждава кои растения са отровни.
Играят ли обаче роля хормоните и, ако да, каква е тя?
Хормонален баланс
През 2022 г. Маки, заедно със свои колеги от Изследователския център по геронтология в Балтимор, провежда изследване върху връзката между колебанията в нивата на хормона естроген през месеца и нейните умения. Всеки участник подлежи на две оценки: веднъж след края на менструалния цикъл, когато стойностите на естроген и прогестерон са ниски, и още веднъж седмица след овулация, когато те са високи.
Ментални упражнения и резултати
Проучването е малко и включва 16 жени, всяка от които е помолена да реши серия от ментални тестове. Резултатите изненадват дори самия екип.
В дните, когато нивата на женски полови хормони са по-високи, доброволките изпитват много по-големи затруднения в области, в които мъжете обикновено са добри, например пространствено ориентиране, но пък постигат отлични резултати по отношение на умения, в които традиционно жените превъзхождат силния пол, например способността да се сещат за нови думи. Когато нивата на естроген и прогестерон отново спаднат, се подобрява и пространственото им мислене.
Маки допълва, че в периода на повишени стойности на женските хормони е по-силно развита и така наречената имплицитна памет на участничките, или несъзнателното запаметяване, без да е необходимо да полагаме усилия (например начина, по който се изписва точно определена дума).
Имплицитната памет е особено важна за развитието на комуникативните ни умения. Благодарение на нея ние запомняме и по-късно използваме непозната за нас дума, която някой е употребил.
Роля на естрогена
Според психолога месечните промени в поведението и уменията на жените са резултат най-вече от колебанията в производството на естроген. Той влияе на две съседни мозъчни области. Едната е амоновият рог (хипокамп), отговорен за съхраняването на спомени. През годините са проведени много изследвания, според които хипокампът е тясно свързан със социалните умения на човека, защото, когато помним собствените си преживявания, можем да разберем мотивите на околните да постъпват по определен начин. В дните от месеца, когато производството на женски полови хормони е най-високо, амоновият рог се уголемява.
Втората мозъчна област, която се променя в зависимост от нивата на хормоните, е амигдалата. Тя ни помага да обработваме емоциите си, особено страха, и да изберем дали да се изправим срещу заплахата или да избягаме от нея (реакция бий се или бягай).
Смята се, че амигдалата ни предпазва и от заплахи за живота и здравето ни, тъй като с нейна помощ разбираме защо човекът до нас се страхува и оценяваме какъв е рискът за самите нас. Накратко, амоновият рог е инструмент, чрез който успяваме да погледнем на ситуацията през очите на другия. Това наше умение ни помага не само да правим морални оценки, но и да лъжем, ако смятаме, че лъжата ще ни предпази от опасност.
Заключението на екипа на Полин Маки е, че способността на жената да разпознава страха е пряко свързана с нивата на естроген през месеца. Колкото по-ниски са те, толкова по-трудно е за нея да усеща страха и по-слабо развити са социалните й умения.
Лява и дясна половина на мозъка
Без значение на какво се дължат промените в мозъка на жената през различните дни от месеца, истината е, че те й помагат не по-малко, отколкото й вредят. Причината се крие в друга, съществена разлика в мозъка на мъжа и жената. Жената по-често използва двете си половини, за да изпълни дадена задача или да разреши проблем, за разлика от мъжа.
Обикновено разделението на мозъка на лява и дясна половина е ясно изразено и устойчиво във времето. Пример е използването на дясната или лявата ръка като основна. Д-р Хаусман пояснява: „Повечето хора са доказателство за въпросния едностранен ефект, тъй като боравят основно с дясната или лявата ръка. Аз съм десничар и това означава, че моите езикови умения се развиват в лявата половина на мозъка. При левичарите не е така. Науката казва, че това разделение е по-полезно за нас, особено след като мозъкът на повечето животински видове функционира по същия начин.“
Защо обаче функциите при жената не са така строго съобразени с лявата и дясната половина на мозъка остава загадка. Въпреки това интензитетът на използване на двете половини също се променя, твърди Хаусман. Негово проучване от 2002 г. сочи, че способността на жената да използва и лявата и дясната половина е най-силно развита в дните от месеца, когато естрогенът и прогестеронът са завишени. Според учените промените дават възможност за по-гъвкаво мислене.
Хаусман допълва: „Когато мозъкът работи по различен начин в различните дни от месеца, тоест активира се само едната или и двете му половини, човек може да подходи необичайно към разрешаването на конкретен проблем. Хората, които разчитат повече на лявата половина, се стремят да намерят логично решение, а тези, които разчитат на дясната, са склонни да изберат холистичен метод, тоест да разгледат ситуацията от всички аспекти, преди да предприемат действие.“
Затова, следващия път, когато някой ви попита дали поведението ви се дължи на бушуващи хормони, бихте могли да му отговорите с усмивка: „Да, но това си има и своите предимства.“
How the menstrual cycle changes women’s brains – for better: https://www.bbc.com/future/article/20180806-how-the-menstrual-cycle-changes-womens-brains-every-month
- Какво трябва мъжете да знаят за месечния цикъл на жените, но никой не говори за това? (2 част)
- Какво трябва мъжете да знаят за месечния цикъл на жените, но никой не говори за това? (1 част)
- Как хормоните влияят на вашия глад и как да имате контрол над това? (3 част)
- Как хормоните влияят на вашия глад и как да имате контрол над това? (2 част)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОВЕА ПРОГЕСТЕРОН КРЕМ 59 мл
НАУ ФУДС ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули 375 мг * 100
БАБИНИ ЗЪБИ ЕКСТРАКТ 300 мл ЛАЙФ НЕЙЧЪР & НУТРИШЪН
РЕПЕЙ И ГЛУХАРЧЕ ЕКСТРАКТ капсули * 60 VIRIDIAN
АНДРОСЕНС Т - КОРЕКТ капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ОЛУЕЙС НАЙТ УЛТРА 2 * 6
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Витекс: природен лек в подкрепа на женското здраве
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Билки при спонтанни аборти
- Билки при аменорея
- Регулиране на хормоните и менструацията чрез семена
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- 6 от най-разпространените митове за сексуалното здраве - 1 част
- Връзката между луната и женската менструация
- Какво трябва мъжете да знаят за месечния цикъл на жените, но никой не говори за това? (2 част)
Коментари към Психологът Полин Маки: Хормоналните промени по време на менструация могат да бъдат и полезни за жената