Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Пренасяне на айсберги до Африка

Пренасяне на айсберги до Африка

от 30 сеп 2018г., обновено на 15 яну 2019г.
Пренасяне на айсберги до Африка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ако пренасянето на айсберги до горещи местности с дефицит на вода ви се струва лудост, то имайте предвид следното: количеството вода, което се получава от отчупените парчета лед всяка година, е повече, отколкото цялостната световна консумация на вода за същия период от време. Прясна, питейна вода бива пропилявана, разтопявайки се в океана, а от това и повишавайки неговите нива.

А сега идеята за преместване и функционална употреба на ледовете звучи ли ви налудничава?

Този неексплоатиран поток от вода представлява интерес за учените от много години насам. Още от XIX век се обмислят идеи и начини за транспортиране на ледени планини, но нито един не се е осъществил.
Плановете обаче не приключват. Последната схема за преместване на айсберги излиза от Кейптаун и Обединените арабски емирства – два региона, страдащи от перманентен и извънреден дефицит на вода. През пролетта на 2018 г. Кейптаун почти достига до застрашаващия "нулев ден", в който целият резерв на четиримилионния град е приблизително пресушен. Употребата на вода за човек стига лимит от 50 л. на ден, до момента, в който пада първият дъжд. Трагедията е отложена поне с още една година.

Междувременно в ОАЕ, един от най-сухите райони, министърът на енергетиката заявява, че консумацията на вода е изключително тревожна тема, а в страната правят всичко възможно, за да намерят алтернативни начини за разрешаване на проблема.

Могат ли такава алтернатива да бъдат айсбергите?

Както бе споменато вече, множество стратегии биват обмисляни, но никоя не се осъществява, поради пропуквания в плановете или конкретни геополитически причини.

Един проект, който евентуално има бъдеще, се нарича "кейптаунски обир". Джордж Мугин и д-р Олав Олхайм, които и преди се опитват да се справят с това начинание, този път се обединяват с екип, воден от капитан Ник Слоун, основател на морската инженерна компания Resolve Marine в Кейптаун.

Слоун описва предизвикателството като просто "промяна в треакторията и посоката на отсетчката, която ледът трябва да мине". В същността си, мисията на учените се изразява в преместване направлението на откъснали се блокове лед, а всичко останало оставят на въздушните и водните течения.

Стигнал до крайната точка, айсбергът ще бъде закрепен на място с помощта на нефтени платформи на 40 километра от морския бряг. Но дори тогава ще остава в студено течение, което от своя страна ще намалява скоростта на стопяване. Водата ще бъде събирана с помощта на открити руднични техники за изкопаване, а течността, изсипваща се от горната част на айсберга, ще се пренася с танкери до брега.

Придобивайки вода по този начин обаче, цената и се повишава твърде много, което кара местната управа да се съсредоточи по-скоро върху увеличаване абсорбцията на подземни води, обезсоляване и нарастване капацитета за обработка и повторно използване на отпадъчните течности.

ЛЕДНИКОВ ПРОГРЕС

 Айсберг

Слоун и неговият екип обаче не се отказват. В крайна сметка, за да направят плана приемлив за политиците, Слоун предлага добиване на водата без паричен риск. Инвеститорите - базираната в Швейцария Water Vision плюс две южноафрикански банки и една застрахователна компания - предлагат да финансират цялостното теглене на ледове, което означава, че ако айсбергът се разтопи, счупи или се отклони от курса, държавните органи няма да са задължени да платят дори една стотинка. Цената ще бъде плащана като такса при доставка чак при пристигането. Може би това е правилното предложение, а и правилният екип, събран на правилното място. Всичко това най-накрая прави транспортирането на айсберги реалност. Най-ранният етап, в който може да стартира проекта е през 2019 г.

КОМЕНТАРИ И МНЕНИЯ

Интересно е всъщност, че вече съществуват компании и кораби в света, които редовно се занимават с подобни неща, но в много по-малки мащаби. Над брега на Нюфаундленд скъпите петролни платформи трябва да бъдат защитени от редовния поток на айсберги - това е морето, където е потънал Титаникът, а организации като C-Core и Atlantic Towing се наемат от петролни компании за защита от големи ледени късове.

И накратко, те смятат, че плановете на Мугин и другите са нереалистични, защото ресурсите, нужни, за да се изпълни план с подобен мащаб са извънредно много, за разлика от малките промени, които извършват те самите. Представител на C-Core споделя поред BBC, че "идеята би била чудесна, но погледната технически, със сигурност ще остави отпечатък върху парниковите газове в атмосферата".

От университета в Нюфаундленд, Стив Брунеу, доцент във факултета по инженерство и приложна наука, е още по-пренебрежителен: "Изобщо не подкрепям пилеенето на пари за безнадеждния план да се теглят айсберги към пустинни държави" - казва той - "Дори да се игнорират всички технически, екологични и термодинамични проблеми, които ще провалят проекта - консумацията на енергия ... кой ще плати за нея? Искрено се надявам, че богатството и ценните енергийни ресурси няма да се губят по този начин ".

Обаче както Atlantic Towing, така и C-Core са съгласни, че няма безспорно никой в света с по-близък опит в местенето на айсберги от двата полюса, отколкото Олав Орхайм. Единственият му истински претендент за тази корона е Питър Уодъмс, според който "привеждането на айсберг в югозападна Африка не е далеч, за да се транспортира", настоява Уадмс - "Студеното течение, което минава в близост до Южна Африка, е клон на полярния поток, така че наистина трябва само да се избута айсберга, а топенето не би представлявало особен проблем".

Запазеният подпис в имейлите на Ник Слоун е цитат от Нелсън Мандела: "Всичко изглежда невъзможно докато не се направи". Дали това е вдъхновението му за проекта. Той казва пред BBC, че  "много хора дори в екипа са скептични. A ако не започнем, никога няма да се случи. Така че нека стартираме."

Редактор: Милена Минчева

Източник: bbc.com

Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • Китайският лидер Мао Дзедун нарежда изтребването на всички врабчета, което води до мащабна екологична катастрофа Китайският лидер Мао Дзедун нарежда изтребването на всички врабчета, което води до мащабна екологична катастрофа
  • 13 кратки отговори на най-често срещаните въпроси за глобалното затопляне – част 2 13 кратки отговори на най-често срещаните въпроси за глобалното затопляне – част 2
  • 13 кратки отговори на най-често срещаните въпроси за глобалното затопляне – част 1 13 кратки отговори на най-често срещаните въпроси за глобалното затопляне – част 1
  • Възрастта като фактор при разрешаване на икономическите, социалните и екологичните кризи, пред които сме изправени Възрастта като фактор при разрешаване на икономическите, социалните и екологичните кризи, пред които сме изправени
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОЛАР АЙС СОРС ХИДРАТИРАЩА МАСКА 75 мл.
32.80лв.

ПОЛАР АЙС СОРС ХИДРАТИРАЩА МАСКА 75 мл.

Коментари към Пренасяне на айсберги до Африка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пренасяне на айсберги до Африка
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:37
    Коментирайте "Пренасяне на айсберги до Африка"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Как бързо и лесно да измиете и нарежете салата айсберг?
  • Китайският лидер Мао Дзедун нарежда изтребването на всички врабчета, което води до мащабна екологична катастрофа
  • Здравословна салата с глухарчета
  • Величествен айсберг се появи край бреговете на канадския остров Нюфаундленд
  • В Сингапур създадоха аерогел, който превръща въздух в питейна вода
  • Замърсяването на водата с антидепресанта „Prozac“ променя поведението на рибите Гупи
  • Планирате ли почивка в България?
  • Зеленчукова салата в листа от айсберг
  • Топ 10 на най- екологичните проекти на нашето съвремие – част 1
  • Супа от салата айсберг с праз и бекон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Lifestyle: Как да се предпазя от полово предавани болести?

преди 3082 дни, 21 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival