Възрастта като фактор при разрешаване на икономическите, социалните и екологичните кризи, пред които сме изправени
Възрастта е не само фактор в живота на човека. Тя е огледало, което отразява всички кризи в обществото, които на пръв поглед нямат връзка с нея. Кризи в социалния живот, икономиката и екологията. И не само.
Демографска криза
През 2017 г. Икономическият и социален съвет на ООН прогнозира, че до 2050 г. световното население на възраст над 60 години ще достигне 2 милиарда. През същата година по данни на Центъра за национално преброяване на САЩ до 2050 г. броят на хората над 60 години ще бъде повече от 83 милиона, а до 2035 г. за първи път децата ще са повече от възрастните. Това не са просто цифри, а предупреждение, че тепърва предстоят проблеми, свързани с работната сила, здравеопазването, социалното осигуряване, транспорта, образованието и семейната структура.
Различия в доходите
Неравенството в доходите и различната продължителност на живота са взаимосвързани. Изследване от 2016 г. на Ерик Нюмайер и Томас Плъмпър разкрива, че правителствата биха могли да минимизират различията чрез адекватни мерки, които да подобрят материалното състояние на по-бедните общности.
Неравенство между половете
Според друго проучване на Майкъл Анзик и Дейвид Уивър от 2001 г. съществува връзка между бедността, възрастта и половата принадлежност. Така например, ръстът на бедност при по-възрастните жени е 11,8%, докато при възрастните мъже е почти наполовина – 6,9%. При несемейните жени той е 17%.
Бедност, възраст и неравенство между расите
Очаквано, бедността при възрастните хора от малцинствените групи е 2 пъти по-голяма от тази, отчетена сред останалите. През 2019 г. в доклад до Националната коалиция за реинвестиции бе посочено, че 83% от хората от афроамерикански произход в напреднала възраст и 90% от тези с испански произход нямат достатъчно средства, за да живеят достойно до края на дните си, докато процентът при представителите на европеидната раса е 53.
Разбира се, разликите в здравословното състояние на хората от различни раси се отразяват и на продължителността на живота им. Например, жените от афроамерикански произход остаряват по-бързо от другите. Проучване, проведено през 2010 г. от Арлин Геронимус и публикувано в списание „Human Nature“, сочи, че афроамериканките на възраст 49-55 години са със 7 години и половина по-възрастни биологично от останалите, което се дължи на хроничния стрес. До тези заключения учените стигат, след като откриват, че техните хромозомни теломери са по-къси, което означава клетъчна смърт и по-трудна преживяемост.
Сексуална ориентация
Според експерти съществуват притеснително големи разминавания в здравните грижи, които се осигуряват на хората с различна сексуална ориентация.
Хомосексуалните мъже и жени над 50-годишна възраст по-често страдат от хронични заболявания и депресия и по-често се сблъскват с финансови затруднения.
Гласуване
По данни от сайта seniormatters.com през 2012 г. регистрирани да гласуват са били 90% от хората над 90 години и едва 75% от тези между 18 и 30. Това означава, че решенията и посоката на политиката се определят основно от възрастните граждани.
Имиграция
Неочаквано експертите се натъкват и на връзка между възрастта и имиграционните движения по света. Мауро Гилен от училище „Wharton“ твърди, че има един доказан начин за възстановяване на баланса между децата, които се раждат и хората в напреднала възраст и това е имиграцията.
Противно на традиционното схващане, мнозинството от имигрантите са в трудоспособна възраст. През 2017 г. в САЩ средната им възраст е 31 години. Според Гилен би било ефективно да се поощри имиграция на здравни работници и медицински сестри към места, където хората в преклонна възраст имат силна нужда от обгрижване.
Психично здраве и оръжия
Комбинираният ефект от няколко фактора – възраст, притежание на оръжие, бедност и изолация, е пагубен. Резултат от него е скокът в случаите на самоубийства сред мъжете от европеидната раса над 50 години. Доклад на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията от 2016 г. разкрива, че, докато жените над 75-годишна възраст, извършили самоубийство, са едва 510, то мъжете са многократно повече – 3291. Причините са влошено здраве, когнитивни увреждания, емоционални проблеми и наличие на оръжие в дома.
Зависимости
Пристрастяването се превърна в бич на нашето време. Според Националния институт за злоупотреба с химични вещества, сред американците над 55-годишна възраст се наблюдава ръст на зависимите от 6% само за периода 2013 г. - 2015 г. Половината от пристрастените към опиоидни средства са потърсили професионална помощ. За същия период от три години броят на употребяващите хероин се е удвоил. Също така, 65% от хората, над 65 години, споделят, че злоупотребяват с алкохол, а 1/10 от тях признават, че са зависими. Пристрастяването към определена субстанция при хората в напреднала възраст се обяснява с хроничната болка, загубата на близък човек, финансовите затруднения, изолацията и психичните заболявания.
По-възрастните хора са по-податливи на ефектите от климатичните промени. Доклад на Агенцията за опазване на околната среда от 2016 г. представя следния списък с рисковете, които те крият за здравето на човека:
1. Твърде високите температури и горещините застрашават живота на хората със сърдечни и белодробни заболявания, както и на тези с диабет.
2. Евакуацията, която се налага след избухване на пожар или след наводнение, е невъзможна или трудно осъществима за граждани с увреждания и ограничена подвижност.
3. Влошеното качество на въздуха вследствие на глобалното затопляне и замърсяването крие сериозен риск за здравето на хората с респираторни проблеми.
4. Замърсените води са предпоставка за стомашно-чревни разстройства.
Представителите на така нареченото поколение на бейби бумърите (Baby Boomers) са първите, които се сблъскаха с последиците от нашия начин на живот върху природата. Те първи станаха свидетели на климатичните изменения, резултат от повишената концентрация на CO2 в атмосферата.
Да, проблемите възникнаха много преди тях, но 85% от съдържанието на въглерод, измерено във въздуха в цялата история на човечеството, е отделено само през последните 30 години. На плещите на днешното поколение лежи отговорността да поправят стореното, за да могат децата ни да живеят по-добре.
Както става ясно от многобройните проучвания, споменати по-горе, възрастта e сред основните човешки фактори, от които зависи какви действия ще предприемем и как ще разрешим социалните и икономически кризи, в които вече се намираме. Ключът към по-доброто бъдеще е да се вслушаме в гласа на възрастните хора, без обаче да забравяме, че и младото поколение е важно, защото то ще продължи делата ни.
Age as a Lens on Pressing Social Issues: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/shifting-role-soul/202110/age-lens-pressing-social-issues
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БУБА ДЕТСКИ БАТУТ С МРЕЖА И СТЪЛБА 6FT 183 см 021883
ТЕНА PROSKIN PANTS ЕДНОКРАТНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ТИП ГАЩИ EXTRA S * 15
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ АЛИВИО 80 - 100 кг ДНЕВНИ * 10
ЧАРШАФИ С КРИЛЦА МОЛИКЕЪР 60/90 * 30 161072
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ КОЛИБРИ ПРЕМИУМ УЛТРА размер M * 14
ТЕНА PROSKIN PANTS ЕДНОКРАТНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ТИП ГАЩИ NORMAL L * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора
- Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
Коментари към Възрастта като фактор при разрешаване на икономическите, социалните и екологичните кризи, пред които сме изправени