Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка

Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка

от 21 май 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Жените с хронични гинекологични заболявания често се сблъскват с недоверието на лекарите.
  • 45% от пациентите с болка в гениталиите са чули от лекаря си думите „Всичко е в главата ти.“
  • Причината за медицинския газлайтинг, на който са подложени пациентките, се коренят в погрешното вярване, че жената е твърде емоционална и не описва правилно симптомите си. 

Болката при пациенти с хронични гинекологични заболявания понякога е постоянна и може да причини дискомфорт при носене на бельо или да затрудни извършване на лесни действия като сядане и каране на велосипед. За много от тях сексуалният акт и рутинният вагинален преглед са непоносими.

Ендометриозата и вулводинията са често срещани гинекологични заболявания, които причиняват силна болка. Въпреки това голяма част от жените се сблъскват със скептицизъм и газлайтинг, когато споделят проблема с лекар.

Медицинският газлайтинг по отношение на хроничната гинекологична болка е сложен социален казус, възникнал вследствие на сериозни пропуски в познанията на здравните специалисти.

„Всичко е в главата ти“: Думите, които много жени с болка в гениталиите чуват

Изследване от 2024 г. върху пациенти с вулвовагинална болка, която се усеща във външните женски гениталии и вагината, разкрива, че 45% са чули думите „Трябва да се успокоиш и да си почиваш“, а 39% са се почувствали сякаш са луди. Цели 55% от жените се отказват да търсят професионална помощ.

През 2023 г. проучване на асистента по комуникация Елизабет Хинц стига до същото заключение – лекарите често се отнасят с недоверие и пренебрежение към жените, които изпитват хронична болка.

Друг екип проследява пациентки в два големи американски града, които са посетили специалист заради вулвовагинална болка. Резултатите показват, че повечето жени са решили все пак да се консултират с лекар, но нито една от тях не е била диагностицирана. Години наред те сменят лекар след лекар с надеждата, че ще получат адекватна помощ и няма да им бъде внушавано, че болката е психосоматична, а не реална. Защо тогава, въпреки негативните емоции, пациентките продължават да търсят лекарско мнение?

Жена с вулвовагинална болка споделя: „Не спирам да търся лечение, въпреки недоверието, защото болката е нетърпима. Да правя секс означава да позволя на някого да разкъса на парчета най-чувствителната част от тялото ми, това е усещането.“

Друга жена разказва: „Сега мога да нося панталони и бельо, без да ме боли. Не мога да повярвам колко много съм търпяла, докато най-накрая ми назначат подходящото лечение.“

По данни на СЗО поне една от 100 жени страда от ендометриоза, но въпреки това много лекари не откриват или пренебрегват здравословния проблем.

Медицински газлайтинг

Медицинският газлайтинг е социално явление, при което притесненията, свързани със здравето на пациента, не се приемат сериозно, а се омаловажават, отдават на различна причина или директно се игнорират.

Според специалистите медицинският газлайтинг се корени в половата дискриминация в медицината, която съществува от векове. В миналото причината за репродуктивните проблеми на жената не се е търсела във физическото й здравословно състояние. Някои лекари са наричали симптомите „хистерични“, а други са вярвали, че са на психологическа основа. Произходът на гениталната и тазовата болка се е считала за психосоматична. Преди един век чрез своя метод на психоанализа Фройд погрешно описва женската болка в половите органи като следствие от психологически комплекс – завист заради липсата на пенис.

Днес тези вярвания продължават да влияят на отношението на лекарите към оплакванията на жените.

жена с бял пуловер и черни панталони, която е затворила очи

Последици от медицинския газлайтинг

Освен последиците върху физическото здраве на пациента, липсата на лечение на хроничната болка може да се отрази негативно и на психическото.

Тревожност, депресия и посттравматичен стрес

Някои жени са склонни да се изолират от хората, които не им вярват. Други интернализират вярването, че си внушават, и започват да се съмняват в собствените си усещания, дори в разума си.

Газлайтингът може да причини силна тревожност, депресия и посттравматичен стрес. Понякога честото пренебрегване води до загуба на доверие в здравната система. В резултат пациентките съзнателно или пък не избягват да търсят медицинска помощ, страхувайки се от познатия сценарий.

Неравен достъп до здравни грижи

За жените с различна расова принадлежност или икономически статус, които изпитват хронична болка, е още по-трудно да срещнат разбиране и да получат нужното внимание от своя лекар.

Проучване от 2016 г. сочи, че половината от студентите по медицина от европеидната раса интернализират поне едно погрешно схващане за разликите между различните раси, например че хората от негроидната раса имат по-дебела кожа или са с по-висок праг на болка от представителите на европеидната. Повлияни от тези вярвания, бъдещите лекари подценяват оплакванията на хората с тъмна кожа и им назначават неподходящо лечение.

» „Всичко е в главата ви“: Болезненият пъзел от болестите, които нямат име

Отношението към мъжете и жените пациенти

Проучванията разкриват, че жените по-често развиват заболявания, които причиняват хронична болка. В същото време обществото, включително и лекарите, ги смятат за по-емоционални и по-неблагонадеждни от мъжете, когато описват болката си. В резултат едни и същи симптоми, описвани от мъже и жени, се приемат по различен начин. Когато оплакванията са от мъж, лекарят му се доверява напълно, но когато са от жена е склонен да мисли, че всъщност тя не изпитва толкова силна болка и по-рядко й изписва болкоуспокояващи.

Как може да се сложи край на медицинския газлайтинг

Първата крачка е да се въведат някои съществени промени в обучението на бъдещите лекари, от където тръгват повечето погрешни схващания за болката при жените и при хората с различна расова принадлежност. Необходимо е и по-задълбочено запознаване със състояния като вулводинията.

Според учените студентите по медицина трябва да бъдат обучавани да изслушват внимателно пациентите, да приемат с доверие техните оплаквания и да признават, когато нямат обяснение или готов отговор за даден здравословен проблем. 

Източник:

When doctors don’t believe their patients’ pain – experts explain the all-too-common experience of medical gaslighting: https://theconversation.com/when-doctors-dont-believe-their-patients-pain-experts-explain-the-all-too-common-experience-of-medical-gaslighting-250770

Още по темата:
  • Потапянето във виртуалната реалност може да облекчи хроничната болка Потапянето във виртуалната реалност може да облекчи хроничната болка
  • Хилъри Суонк съди застрахователната компания, отказала да покрие разходите й за лечение на поликистозни яйчници и ендометриоза Хилъри Суонк съди застрахователната компания, отказала да покрие разходите й за лечение на поликистозни яйчници и ендометриоза
  • За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея
  • Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства
5.0/5 1 оценка

Коментари към Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 19:01
    Коментирайте "Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза
  • Ендометриоза
  • Билки при ендометриоза
  • Шоколадова киста
  • Д-р Ангел Налбански: Най-често срещаните митове за ендометриозата
  • N80.6 Ендометриоза на кожен цикатрикс
  • N80.5 Ендометриоза на червата
  • N80 Ендометриоза
  • Спазването на здравословна диета може да намали хроничната болка
  • Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1139 дни, 21 часа и 21 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 1151 дни, 9 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 7 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 22 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 22 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 22 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза

Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза

от 02 май 2025г. Прочети повече
Ендометриоза Ендометриоза

Ендометриоза

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Шоколадова киста Шоколадова киста

Шоколадова киста

от 08 авг 2024г. Прочети повече
Билки при ендометриоза Билки при ендометриоза

Билки при ендометриоза

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival