Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея

За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея

от 27 дек 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Представете си да живеете с болка всеки ден в продължение на месеци, дори години.

За съжаление милиони хора по света страдат от хронични заболявания и са принудени да се примирят с физическия дискомфорт в ежедневието си. Освен това околните често подценяват състоянието им или гледат на тях с подозрение.

Според Мариме Годбут-Паран, докторант по епидемиология на хроничната болка, е време обществото да промени нагласата си към хронично болните пациенти и да заличи стигмата, която им е наложена.

>>> Хроничната болка може да повлияе на начина, по който мозъкът обработва емоциите

Необходима болка и остра болка 

Болката винаги ли е нещо лошо? Не, защото без нея не бихме могли да функционираме нормално. Всъщност болката ни предупреждава, че сме изправени пред заплаха.

Например, ако без да искаме докоснем с ръка горещ котлон, до мозъка се изпраща съобщение за болка. Още преди да сме обмислили случващото се, вече отдръпваме ръката си, за да не се изгорим сериозно. С други думи, болката ни дава нужните рефлекси, с които да избегнем по-неприятно развитие на дадена опасна за нас ситуация.

Възможно е да ни боли продължително време – след операция, травма или инфекция. В повечето случаи симптомите отшумяват след излекуване. Тази болка се нарича остра и тъй като е ограничена във времето се счита по-скоро за симптом, а не за диагноза.

Хроничната болка – болест с много последици

Когато болката продължи повече от нормалното, тя вече не е само симптом, а заболяване и се определя като хронична. Условието да бъде дефинирана като такава е да не отшумява в рамките на минимум 3 месеца.

За жалост, при много пациенти тя трае дори години. За тях тя вече не носи послание и не служи като предупредителен знак за непосредствена опасност, а е бреме. Хроничната болка може да се дължи на рак, претърпяна злополука или хирургична интервенция. Често произходът й не може да бъде установен, което затруднява и лечението й.

Хроничната болка засяга голям брой хора и не носи само физически дискомфорт. Тя нарушава качеството и ритъма на живот на човека, пречи на общуването му с околните и влошава представянето му на работното място.

Представете си да ви боли толкова много, че да не можете да изпълнявате качествено служебните си задължения, да не можете да играете с децата си или да се съсредоточите в заниманията си. Въпреки силното ви желание да продължите да сте активни, тялото ви отказва да съдейства. Затова не е изненадващо, че при пациентите с хронична болка често се наблюдават изтощение, напрежение, тъга, тревожност и депресия. Те изпитват физически, психологически и социални затруднения.

Руса жена с раирана риза държи овална таблетка

Стигмата

Макар хроничната болка да е често срещано заболяване и последиците от нея да са добре известни, обществото продължава да заклеймява и отхвърля тези, които страдат от нея. То погрешно смята, че страдащите са зависими от своите медикаменти, че преувеличават болката, че са мързеливи или че просто не искат да си помогнат.

Експертите не могат да отговорят на въпроса защо има стигма, след като повечето знаят колко тежко се живее с хронична болка. Може би за част от населението онова, което не се вижда с просто око, не съществува. Да не забравяме, че болката има различни измерения за всеки човек – силната за един може да е слаба за друг. Недоверието вероятно се дължи и на невъзможността тя да бъде измерена. Често хората не проявят съчувствие и не разбират нещо, което не може да бъде обяснено и доказано с тестове или рентгеново изследване.

>>> Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка

Как да помогнем на човек, който изпитва хронична болка

Въпреки подробните разкази на пациентите, те продължават да се сблъскват с предразсъдъците на здравните специалисти, приятелите и населението като цяло. Голяма част от хората с хронична болка споделят, че не срещат разбиране нито от близките си, нито от работодателя и колегите си, което още повече засилва чувството им на безпомощност, тъга и гняв.

Франсин живее с хроничната болка вече 15 години. Тя признава, че често й казват: „Та ти ходи едва 10 минути, можеш много повече. Само опитай.“

Силви страда от хронични оплаквания 17 години. Нейният лекар не се притеснява да направи следната забележка: „Ти си единственият пациент в 40-годишната ми практика, чието състояние не се подобрява след лечение с кортизон. Затова си мисля, че може би имаш нужда от психолог.“

За някои подобни коментари вероятно изглеждат напълно безобидни, но за хората, които ги чуват често, те са повече от обидни. Много е важно да повярваме и да приемем, че хроничната болка е болест. Не е нужно да сме експерти в областта, за да помогнем на болните да се почувстват по-добре. Понякога е достатъчно просто да ги изслушаме, без да прибързваме със заключенията. Подкрепата и пълноценната комуникация с тях не бива да бъдат подценявани, защото могат да внесат светлина в живота им.

Източник:

Chronic pain: An invisible disease whose sufferers are unfairly stigmatized: https://theconversation.com/chronic-pain-an-invisible-disease-whose-sufferers-are-unfairly-stigmatized-189288

Още по темата:
  • Потапянето във виртуалната реалност може да облекчи хроничната болка Потапянето във виртуалната реалност може да облекчи хроничната болка
  • Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка
  • Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства
5.0/5 1 оценка

Коментари към За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 07:39
    Коментирайте "За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Хроничната тазова болка засяга между 5 и 26% от жените по света
  • Помага ли осъзнатата медитация при хронична болка
  • Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка
  • Гладът е способен да потисне хроничната болка
  • Медицински газлайтинг: Когато лекарят не вярва, че пациентът изпитва болка
  • Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства
  • Биоинженери изобретиха магнитен гел за намаляване на хроничната болка
  • Повечето антидепресанти не са ефективни при хронична болка
  • Аномалии в гена Tiam1 са причина за хроничната невропатична болка
  • Потапянето във виртуалната реалност може да облекчи хроничната болка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 51 дни, 10 часа и 56 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 153 дни, 22 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 15 часа и 50 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 8 часа и 32 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 15 часа и 23 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 22 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival