Лекар от Охайо: Заради закона за абортите моя пациентка можеше да загуби живота си
34-годишната Тара посещава своя лекар д-р Мае Уинчестър през юли, за да се увери, че всичко с бебето, което носи, е наред. За съжаление, изследването с ултразвук показва, че то има сериозни увреждания. Липсата на амниотична течност в околоплодния сак карат Уинчестър да назначи допълнителни тестове. На следващия ден става ясно, че бебето страда от бъбречна недостатъчност и множество сърдечни дефекти. В досието на бъдещата майка е записано, че „бебето има фетални аномалии, несъвместими с живота“.
Така започва дългият път на лекаря, Тара и нейния съпруг Джъстин. От безоблачното щастие няма и следа. За да спасят живота на жената, те ще се изправят срещу строгия закон на щата Охайо, който забранява абортите, и срещу болницата, в която Уинчестър работи.
Тежкото решение
През април Тара и Джъстин разбират, че ще стават родители. Толкова са щастливи, че изпращат снимки от изследването на своите близки. Имат и готово име за бебето – Грифин. Бъдещият татко споделя: „През цялото време планирах как ще го водя по мачове, ще се забавляваме заедно. Нормални неща.“Тара разказва, че са планирали датата за бебешкото парти.
И така до момента, когато разбират, че техният Грифин има тежко увреждане. Тогава Тара е в 20-та гестационна седмица. Съдбата ги принуждава да вземат най-тежкото решение в живота си.
Възможностите
Лекарите ги запознават с възможностите. Жената може да износи бебето, ако иска, но то ще се роди мъртво или ще живее само няколко часа. Износването обаче крие голям риск за живота на майката. Тя страда от нарушение, свързано с кръвосъсирването, и от автоимунно заболяване, което пък може да причини кървене, образуване на тромб или прееклампсия. Всяко от изброените усложнения е потенциално смъртоносно.
Д-р Уинчестър допълва: „Когато знаеш, че бебето няма да оцелее или ще има на разположение не повече от няколко наистина трудни часа живот, трябва добре да помислиш дали рискът е оправдан. Дали жената заслужава да премине през това. Залогът е твърде голям.“
Втората опция е аборт. След дълго обмисляне Тара и Джъстин решават да прекратят бременността, за да спасят майката и за да спестят мъките на бебе Грифин.
Тара споделя: „Не мога да си представя как човек ще се роди с нефункциониращи органи и ще живее. Би било просто ужасно.“
Борбата на д-р Уинчестър в името на нейния пациент
Първоначално Уинчестър предлага на Тара да направи аборта в домашни условия. След като обаче се консултира с адвоката на болницата, в която работи, специалистът разбира, че този план няма да проработи заради въведения нов закон, забраняващ абортите.
„Не само, че беше забранен, но и никой не ни каза какво да правим в случаи като този на Тара“, разказва лекарят.
Всички са безпомощни. Тогава д-р Уинчестър преминава към план Б – избор на възможно най-близкия щат, където абортът е разрешен. Отнема й няколко дни, защото в съседните щати също се готвят законови промени.
През това време Тара чака. А чакането при толкова рискова бременност може да бъде фатално. Краят на мечтаната бременност настъпва в Мичиган. Двойката пътува близо 3 часа. Прекарват там 2 дни. Джъстин се опитва, наистина се опитва, да развесели своята половинка – разказва вицове, пее й песни, макар да знае, че просто няма смисъл. Самият той се чувства опустошен, камо ли тя, жената, която се очакваше да даде нов живот.
Не са никак малко разходите, които правят покрай аборта. Но не те са най-важни. Освен че е тъжна, Тара е и притеснена, защото не познава болницата, нито пък лекарите. 6 дни по-късно, на 2 август 2022 г., абортът е факт.
Поддръжници на закона за абортите в Охайо
От телевизия CNN опитват да се свържат със сенатор Кристина Рогнер, която внася законопроекта. Безуспешно.
Говорителят на клона на най-голямата американска организация против абортите „Right to Life“ Елизабет Уитмарш коментира: „Изказваме съболезнования на двойката, но все пак продължаваме да вярваме, че страданието на едно дете не бива да бъде прекратено чрез съзнателното му убиване. Не убиваме хората само защото са болни. Нечовешко е да се отнасяме към неродените деца като към домашни любимци, които следва да се приспят завинаги, защото са много болни.“ „Това е отвратително“, казва Тара след изявлението на Уитмарш.
Адвокатът Джеси Хил, която се бори със закона за абортите в Охайо, допълва: „Не смятам, че има човек или организация, които могат да вземат едно толкова важно житейско решение вместо някой друг.“
Тълкуване на закона
Законът позволява прекратяването на бременност, когато тя „застрашава живота на майката“ или „е налице значителен риск за трайно и необратимо увреждане на важна функция на организма“.
Според експертите проблемът е, че никъде не се уточнява какво се има предвид под „значителен риск“, за да могат лекарите да преценят кога абортът е законен и кога – не.
Наказанието за здравен специалист, който нарушава забраната, е отнемане на лекарските му права, финансова санкция или арест. Това кара лекарите да бъдат изключително предпазливи в преценката си дали абортът е неизбежен и животоспасяващ.
В закона например се споменава, че прееклампсията представлява сериозен риск за здравето и живота на майката, но не и дали тя трябва да е била диагностицирана с нарушението или е достатъчно да бъде застрашена.
>>> Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка
Историите на жени, направили аборт
Тара и Джъстин решават да разкажат своята лична история, за да помогнат на други жени в щати като Охайо, които преминават през същите изпитания.
Мъжът споделя: „Имахме късмет, че можехме да си позволим да не ходим на работа известно време, че можехме да си позволим да се настаним в хотел в Мичиган, че можехме въобще да пътуваме извън Охайо. Не всеки има тази възможност. Страхувам се за всяка жена, която не получава нужната подкрепа от семейството, която няма кола или средства, за да направи аборт. Какво би трябвало да направи тя?“
Моделът Криси Тейгън също сподели своето нещастие и разказа за загубата на сина си Джак през 2020 г. „Някъде по средата на бременността вече бяхме сигурни, че той просто няма да оцелее, без значение дали лекарите ще се намесят или не.“ Тогава двамата с половинката й решават да спасят нейния живот, тъй като за детето им няма никаква надежда.
Предприемачът Марлена Стел разказва пред CNN, че през юли 2022 г. повече от 2 седмици е носила в утробата си вече мъртвото си бебе, тъй като тогава щатът Тексас, където живее, прокарва строгия закон срещу абортите.
Друга жена, Кейли ДиСпейн, също е споходена от съдбата на Тара. Заради усложнения по време на бременността и тежките увреждания на бебето й тя е принудена да пътува 10 часа от Тексас до Ню Мексико, където може да се подложи на процедурата напълно законно.
Тара и Джъстин обмислят да се преместят в друг щат
Джъстин и Тара продължават да мечтаят за семейство и деца, но законодателната система в Охайо ги кара да се замислят дали това е възможно там. Чувстват се несигурни, защото не знаят каква нова забрана ще им бъде наложена утре.
„Семействата ни са тук. Приятелите също. Тук работим. Искаме да вярваме, че ще настъпят положителни промени и ще можем да останем в Охайо“, споделя жената.
Ohio’s new abortion law forces doctor to fight to protect her patient’s life: https://edition.cnn.com/2022/09/22/health/ohio-abortion-patient-doctor
- Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
- Защо имаме нужда от повече жени лидери и с какво те превъзхождат мъжете
- Емоционалният труд, извършван от жените на работното място – тежък, но непризнат
- Как да предпазим сърдечното здраве на жените на работното място
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- O15 Еклампсия
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
Коментари към Лекар от Охайо: Заради закона за абортите моя пациентка можеше да загуби живота си