Китай: #MeToo, неравенство между половете и сексуална политика на работното място
След скорошния скандал, предизвикан от обвиненията за сексуален тормоз към популярна в Китай телевизионна звезда, отново се разгорещи дискусията за ролята на мъжа и жената на работното място, а движението #MeToo получи нов тласък.
Жоу Шаошуен е на 27 години и работи като стажант в държавната китайска телевизия CCTV. Докато един ден Зу Джон, известен телевизионен водещ, не започва да я опипва и целува насила. По-късно делото срещу него е прекратено поради липса на достатъчно доказателства.
През 2018 г. Жоу отправя обвиненията си чрез социалните медии и бързо се превръща в лице на китайската кампания #MeToo. Решението на съда да прекрати случая, както и заявката на Жоу, че ще обжалва, събира много граждани, които се обявяват в нейна подкрепа.
Разкритите в медийното пространство случаи на сексуален тормоз в Китай вдъхнаха живот на поутихналия дебат за правата на мъжете и жените на работното място. Онова, което стана ясно е, че обществото не е запознато с понятието сексуален тормоз на работното място и с очакванията, че жената е единствената, която носи отговорност за своята репутация.
Поколението на привилегированите в Китай
Китайските медии често определят животът на жените от така нареченото „поколение на семействата с едно дете“ (1979 – 2016) като много добър. Те са възприемани като привилегировани: живеят в града, високо образовани са, имат професионални умения и им се предлагат много възможности за развитие.
В материален и социален аспект тези жени се радват на по-щастлив живот, за разлика от по-възрастните представителки на нежния пол, които живеят и работят в града и провинцията.
Тези на пръв поглед благословени от съдбата жени обаче не са застраховани срещу неравенството между половете, наложило се в Китай след управлението на Мао.
Джиу Лу издава книга, която описва културата в офисите в страната и в която са поместени интервюта с работещи в града жени. Изводът на автора е, че в повечето държавни и частни компании в Китай половото неравенство и несправедливото разпределение на сексуалните роли са обичайно явление.
Когато се говори за секс на работното място
В Китай работещите жени се смятат прекалено често за инструмент за развлечение и повдигане на духа, а оттам и за повишаване продуктивността на екипа. Те редовно стават обект на сексуални намеци. Ето какво споделя една жена в книгата на Джиу Лу:
„Първия път, когато чух шегата, се почувствах наистина неудобно. Слушах цинични подмятания по мой адрес и ми се искаше просто да изчезна. Днес вече съм свикнала със сексуалните им подигравки. Не съм ядосана, не ми пука. Изпитвам апатия. Когато чуя онази шега за себе си, се чувствам така, както бих се чувствала, ако някой ме попита дали съм обядвала.“
Макар в наши дни сексуализацията да не е изчезнала и жените все още да са използвани като разменна монета, културните рестрикции в миналото са ги лишавали от каквато и да била сексуална независимост. От друга страна китайските жени, които вземат активно участие в сексуалните шеги, се определят като морално деградирали. Ето защо, за да запази достойнството и уважението към личността си, съвременната китайка се въздържа от коментар и остава безмълвна, когато е обект на подобни подмятания.
Мъжете, които обичат да отправят сексуални намеци към жените на работното място, се определят просто като „разбивачи на леда“ от висшето ръководство. Циничното им чувство за хумор се приема за положително качество, което в крайна сметка им проправя път нагоре в кариерата. На отсрещната страна са жените, които трябва да понасят сексуалните подмятания, да се научат да живеят с тях и да ги превърнат в неразделна част от работното си ежедневие.
Жените като средство за развлечение
Съвременната култура, в която сексуализацията налага правилата, често включва присъствието на различни събития като караоке партита например в компанията на жени. Много от тях обаче стават жертви на сексуални намеци и експлоатация. На подобни събирания сексапилът и привлекателният вид на жената обикновено се използват за по-гладко протичане на преговори и сключване на сделки. Тактика, която е успешна за мъжете, но изтощителна и унизителна за жените.
Жена на ръководен пост в застрахователна компания разказва повече за караоке партитата:
"Ако даден гост не се включва в караокето, мениджърът на клуба ще дойде при мен, ще го посочи и ще ми каже: „Защо не направиш дует с него? Ако клиентът иска да танцува, аз трябва да му партнирам. Много неприятно се получава, ако попаднеш на мъж, който иска нещо повече и започне да те докосва например.“
Не са малко случаите, когато жени в Китай съобщават за нежелано докосване, целуване или опити за осъществяване на сексуален контакт от страна на мъж. Те споделят, че на работното им място няма ясно установени правила, които да им гарантират сигурност и защита. Същевременно им се налага да отговорят на очакванията на колегите си, че все пак могат да се справят с подобни ситуации.
Жена, регионален мениджър във фармацевтична компания, добавя:
„Ако не го приемеш с усмивка, нямаш бъдеще на това работно място.“
Културните промени са повече от наложителни
Ако мъжът проявява уважение към сексуалността на китайската жена, тя автоматично се възприема от останалите за жена с висок морал. Това е причината, поради която работещите дами с амбиции за израстване вървят непрекъснато по тънката линия между почтеността и лошата слава.
Разбира се, мъжете не се сблъскват със ситуации, в които моралът им да е поставен на карта. Те рядко биват морално осъждани.
Какво трябва да се промени? Първата стъпка е да се даде гласност, да се разобличи патриархалната и сексуализирана култура на работното място в Китай през 21-ви век.
Не по-малко важно е ролите на двата пола да се обсъждат с широката общественост, за да се запознае тя с рисковете, които крие неравенството между жените и мъжете. Докато мъжете извличат полза от сексуализацията и опредметяването на жените в условията на пазарна икономика, те трябва да се борят, за да запазят достойнството си.
Бизнес секторът в Китай има нужда от политически промени. Работата на служителите в компаниите трябва да следва официално заложени принципи и правила, които да свалят от нежните рамене на жените бремето да бъдат възприемчиви към сексуалните шеги на своите колеги, без да изглеждат леснодостъпни.
China: #MeToo, inequality, harassment and sexual politics in the workplace: https://theconversation.com/china-metoo-inequality-harassment-and-sexual-politics-in-the-workplace
- Опра Уинфри: Нов ден се задава на хоризонта за всички дами, които са жертви на сексуален тормоз
- Време е да спрем да пазим богатите - с какво случаят на Уайнстийн промени света
- Продуцентът Харви Уайнстийн е признат за виновен за изнасилване и сексуален тормоз
- „Умна“ рокля показва какво се случва на дамите в нощните клубове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
- Различните форми на домашен тормоз
- Сексуалният тормоз: 4 черти на насилниците
- Храни, които "убиват" либидото
- 5-те типа нежелан секс и последствията от него
- Почти 50% от лекарите са подложени на сексуален тормоз от пациенти
- Добрият и лошият феминизъм
- Да дойдеш на този свят в резултат от изнасилване: Не позволявайте на това да ви определя
- Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители
Коментари към Китай: #MeToo, неравенство между половете и сексуална политика на работното място