Какво е убило последните мамути?
Учените са открили доказателства, защо е загинала една от последните популации на мамути.
Изследването може би ще сложи край на отдавнашния дебат за това какво е причинило измирането на мамутите, като същевременно предлага уникален поглед към това как климатичните промени могат да повлияят на оцеляването на видовете – тема, която е особено актуална в наши дни.
"Съвременните климатични промени могат да променят условията на земята много по-бързо и историята на остров Сейнт Пол може да се повтори," казва Матю Уулър, един от учените от университета в Аляска, провели проучването.
Мамутите, открити на острова, са много специални. За разлика от събратята им, които са обитавали други части на света, тези на остров Сейнт Пол в Аляска са живели около 5 000 г. по-късно от тях, преди около 5 600 години.
Въпреки че учените все още спорят по този въпрос, повечето от тях смятат, че мамутите на континента са изчезнали заради ловците и климатичните промени. Но мамутите на остров Сейнт Пол избегнали тяхната съдба, защото живеели много далеч от голямата суша.
Въпреки това, мамутите на острова в даден момент също изчезнали и учените смятат, че са открили защо – липсата на прясна вода и покачващото се морско равнище.
Уулър и неговият екип анализирали седиментни проби от сладководните езера на острова, за да разберат по какво се различават стабилните кислородни изотопи в останките от насекоми.
Тези проби били прецизно датирани, за да научат изследователите как изотопите са се променяли с течение на времето – преди, по време и след изчезването на мамутите.
"Останките от водните организми, които са живели в езерата, съдържат специфични водни изотопи в телата си, които позволяват на учените да проучват техните екзоскелети, за да определят, че нивото на езерната вода е спадала."
След това те сравнили информацията с проби от азотните изотопи, взети от костите на мамутите от Сейнт Пол и открили връзка между спадането на нивото на водата на острова и времето, когато мамутите започнали да измират. Тези свързани помежду си доказателства накарали екипът да предположи, че липсата на прясна вода вероятно е довело до изчезването на вида.
Учените твърдят, че остров Сейнт Пол вероятно се е смалил за период от 2 000 години и популацията на мамутите постепенно се намалявала, докато накрая не останал нито един.
Резултатите от изследването представляват особен интерес заради настоящата климатична ситуация на планетата и мащабните климатични промени, които са в ход. Те показват колко лесно климатичните изменения могат да заличат от земята цели видове.
Хората вече станаха свидетели на изчезването на някои видове бозайници, а в началото на тази година немски учени предупредиха, че Северна Африка я очаква адско бъдеще, в истинския смисъл на думата. Те смятат, че през следващите десетилетия температурите в тази част на континента ще се покачат толкова, че човек не би могъл да оцелее в тези земи.
Надяваме се, че нашите космати приятели ще ни накарат да се замислим за бъдещето на планетата и света, който наричаме наш дом.
снимка: sciencealert.com
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ИЗЧЕЗНАЛИТЕ МОМИЧЕТА - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КНИЖКА С ОРИГАМИ - НАПРАВИ ЖИВОТНИ 19442
БИГДЖИГС ПЪЗЕЛ КУБЧЕТА ГОРСКИ ЖИВОТНИ 33027
МОИТЕ ПРИЯТЕЛИ ЖИВОТНИТЕ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН МАГНИТЕН ЛАБИРИНТ С ЦИФРИ - ФЕРМА 12280
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- 25 редки животни, които сякаш са от друг свят
- 15 редки животни, които ще ви удивят с външния си вид
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Какви опасности крият за вашето дете домашните любимци?
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- 15 всеизвестни животни без козина, които трудно ще разпознаете
- 8 странни факта за секса при животните – I част
- Малките на 18 редки животни, които ще ви очароват
- 30 екзотични хибридни животни, които биха били любопитни в реалния живот
- Защо животните нямат месечен цикъл ?
Коментари към Какво е убило последните мамути?