Защо животните нямат месечен цикъл ?

Всички знаем, че жените имат менструация. Но всъщност никой не е напълно сигурен защо я имат, при положение че са много малък процент от всички бозайници на земята и само още няколко вида споделят тази ежемесечна чест.
Месечният цикъл наистина е изключение в животинското царство.
Освен жените, само 4 вида примати, някои определени видове прилепи и странно малко животинче, наречено слонска земеровка, имат месечен цикъл.
Повечето от нас знаят основната биологична функция на менструацията – месечно отделяне на слой кръвоносни съдове и материя, които изграждат вътрешната част на матката, за да бъде подготвен този орган за евентуална бременност.
Това е нещото, което позволява на всяка жена да има бебета – но фактът, че знаем предназначението на този ежемесечен цикъл, не означава, че напълно разбираме защо е необходимо да се случва.
Дори съвременната медицина не е напълно сигурна защо всеки месец жените изгубват по около 30-90 милилитра течност в продължение на между 3 и 7 стресиращи дни. Защо женската матка е еволюирала така, че да се нуждае от този биологичен процес? Защо не е по-лесно като при повечето бозайници?
През голяма част от човешката история народите вярвали, че месечният цикъл на жената е доказателство за греховната й природа. Смятало се, че месечното кръвотечение пречиства тялото на момичетата, освобождавайки го от токсините, натрупани в тялото им.
Всъщност хората дори стигали по-далеч в своите вярвания – те твърдели, че женското тяло е толкова токсично, че можело да развали виното, бирата, туршията и да убие цветята.
Вярвало се, че жените, които са неразположени, са особено опасни за всички, защото точно в тези дни освобождават най-много отрова от своя организъм.
През 90-те години на миналия век се появи теория, според която женската менструация не освобождава зли неща от „мръсните“ жени. Въпреки че и до днес се среща нарицателното „мръсни дни“ за този период от месеца.
Според хипотезата изхвърлянето на кръв и материя е допълнителна защита, развита от организма, за да защитава матката от проникналите бактерии.
За съжаление и тя се оказва не напълно обоснована.
Жените са много по-предразположени към замърсяване с бактерии по време на своята менструация. Но тази хипотеза проправи пътя на новите изследвания в тази област.
Новите проучвания на университетите Йейл и Пърдю се опитват да разгледат въпроса под нов ъгъл и си задават въпроса защо по-голямата част от останалите животни нямат цикъл.
Двете групи животни – тези с менструация и тези без – се различават и по други характеристики, които могат да дадат отговор на тази мистерия.
Резултатите са все още предварителни, но изглежда, че месечният цикъл е начин майките да се предпазят от агресивните зародиши, които ако се замислите, са нещо като паразити за нашите тела – те растат в жените и се хранят с хранителните вещества, които по принцип са предназначени за техния организъм.
Съществата, които имат менструация, имат и още нещо общо по между си, наречено „спонтанна децидуализация“. Това е нещо като защитна система, която извършва естествен аборт на бъдещето бебе, което би изпозлвало прекалено много от майчините ресурси.
С една дума, месечният цикъл означава защита.
При животните, които нямат менструация, фетусите се прикрепят директно към стената на матката. Което означава, че те могат да смучат през нея всичко, което желаят от кръвния поток на майката. При жените и животните с месечен цикъл, зародишът не се прикряпа директно към матката – той лежи в нещо като възглавница от кръвоносни съдове и тъкани.
За съжаление, въпросът остава отворен за нови отговори и изследвания и всички се надяваме един ден тази мистерия да бъде напълно разкрита.
по статията работи: Величка мартинова
снимки: bbc.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФАКТОПИЯ: 400 ФАКТА ЗА ЖИВОТНИТЕ - ДЖУЛИ БИЪР - ХЕРМЕС
НовСМОЛ ФУУТ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИ 10 части
НИЕ СМЕ ЖИВОТНИТЕ - ДЕЛЯН МОМЧИЛОВ - СИЕЛА
ДЪРВЕН БОУЛИНГ ЖИВОТНИ ORANGE TREE TOYS
МОИТЕ ПРИЯТЕЛИ ЖИВОТНИТЕ - ХЕРМЕС
ПРИКЛЮЧЕНИЯ ВЪВ ФЕРМАТА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Циклични промени в ендометриума
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Брош, Бояджийски брош, Червен брош
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
- Люляк, Обикновен люляк
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Моминска вратига, Танацетум
- Менструация по време на кърмене – какво трябва да знаете
Коментари към Защо животните нямат месечен цикъл ?