Изнасилена в метрото през деня: В безопасност ли са жените наистина

Тя би трябвало да е в безопасност. Пътува през деня, не е сама в метрото. Заспива и пропуска спирката си. Да, не би трябвало да я грози опасност – все пак е поредната забързана сутрин в голям град. За съжаление, това, което я сполетява, оборва човешката логика.
Изнасилване в метрото пред свидетел
Райян Джонстън е осъден на девет години затвор за изнасилването на 20-годишна жена в метрото, пред очите на ужасéн френски турист и сина му. Разследващият полицай по делото признава, че това е едно от най-ужасяващите престъпления, с които се е сблъсквал в своята кариера.
Всичко се случва много бързо, две спирки по-късно злодеянието вече е факт. Тук изниква един много важен въпрос: В безопасност ли са наистина жените, къде могат да се чувстват спокойни и до каква степен?
Новината за изнасилването се разпространява със скоростта на горски пожар в женските WhatsApp групи, като съвсем логично всяка жена се пита как може да се случи нещо подобно. Как е възможно човек, който вижда нещо подобно, да не се намеси?
Защо свидетелят не се е намесил
Съдията по делото обаче отбелязва, че френският гражданин, станал свидетел на престъплението, по-късно се е върнал във Великобритания, за да свидетелства срещу извършителя, което означава, че го е грижа за жертвата. Една от причините, поради които вероятно не се е намесил, е страхът за собствения му син. Може би се е притеснил, че ако се опита да го спре, опасният мъж ще посегне на детето му. Изправен е бил пред дилемата да помогне на нечия дъщеря или да опази сина си.
>>> Жертвата на изнасилване Саксън Мълинс: „Важно е пострадалите да получат справедливост“
Нападение във влака във Филаделфия
Изнасилването върна спомените към друго нападение над жена във влак през 2021 г. във Филаделфия. Според първоначалния доклад нито един от пътниците не се е притекъл на помощ, а някои дори са заснели престъплението с телефоните си.
По-късно се появиха версии, които сякаш имаха за цел да оправдаят бездействието им. Едните не са разбрали какво се случва, защото нападателят е опитал да заговори жената, след това бързо е преминал към физически контакт и опит за изнасилване, а другите са решили да запишат деянието, за да има доказателство. У хората се прокрадна плашещата мисъл, че в градовете цари беззаконие, а човекът е станал безразличен, когато става въпрос за чуждото нещастие.
Според проучванията повечето хора не остават безучастни
Проучванията обаче сочат, че всъщност много често свидетелите на жестоки престъпления се намесват и се опитват да спасят жертвата. Понякога го правят и хора, от които едва ли бихме го очаквали. Такъв е случаят със 74-годишния Дейвид Дейвис, който решава да защити бездомен мъж, нападнат от други двама на улица в Уестминстър.
През 2013 г. военният служител Лий Ригби е убит по особено жесток начин на лондонска улица. В това време покрай него минава автобус, в който пътува 48-годишната Ингрид Кенет. Тя слиза, за да се опита да го спаси. Мъжът умира, но жената успява да задържи нападателите му и да ги накара да говорят.
Преди много години авторката от The Guardian Габи Хинслиф е проследена от мъж, след като слиза от метрото. В безлюден участък той я напада, но на помощ й се притичва жена на средна възраст. По-късно Хинслиф забелязва, че няколко мъже стоят безучастно отстрани, но все пак достатъчно близо, за да чуят виковете й.
Мъжете са по-застрашени, ако се намесят
Според нея поведението на французина не е толкова изненадващо, колкото изглежда. Ако мъж реши да се намеси, е много вероятно да се стигне до физическа саморазправа, докато ако се намеси по-възрастна жена например престъпникът едва ли ще нападне и нея, защото няма да я възприеме като сериозна заплаха.
Жените са по-наблюдателни
Журналистката има и друга теория за поведението на очевидците. Тя смята, че жените по-рано забелязват предупредителни знаци – мъж, който се е втренчил настойчиво в младо момиче в автобуса, който се притиска в нея или пък опитва да завърже разговор, въпреки нежеланието на отсрещната страна. Предупредителни знаци, които са били налице преди да бъде нападната жената във влака във Филаделфия.
>>> Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
Какво можем да направим, ако станем свидетели на престъпление
Ако станем свидетел на по-леко престъпление, като например сексуален тормоз на публично място, жени от групите за взаимопомощ призовават да предприемем някое от следните пет действия:
- пряка намеса (ако не застрашава собствения ни живот);
- търсене на помощ от човек, който е наблизо, или от компетентните органи (обаждане на тел. 112);
- документиране/ запис на деянието;
- разсейване (можем да заговорим потенциалната жертва, за да й дадем възможност да избяга);
- проява на съчувствие след случилото се (ако никое от гореизброените не е помогнало да се осуети престъплението).
Трябва да повярваме, че всичко това се случва наистина
А може би има още нещо, което всеки от нас трябва да направи – да повярва на очите си, да спре да си задава въпроса истина ли е или не. Не, това не е дреболия. Увереността, че ставаме свидетели на истинско престъпление определя нашите действия и поведение.
Журналистът Габи Хинслиф разказва: „Миналата година пътувах сама във влак. Дълго време бях втренчила поглед в телефона си, но в момента, в който го вдигнах, забелязах какво прави мъжът на съседната седалка. Той снимаше дискретно малко момиче до нас, разглеждаше снимките, обработваше ги и ги запазваше. Отне ми около минута да преценя как бих могла да предупредя родителите й, без да ги уплаша или да бъда физически нападната от тях. Много повече време ми беше нужно да приема, че това се случва. Да, очите ни виждат онова, което се случва. И, не, няма ясно и невинно обяснение за действията на снимащия мъж. Тогава вече бях убедена, че трябва да действам.“
Ако се върнем на изнасилването в метрото, можем да повдигнем следните въпроси: Кога точно френският турист е осъзнал, че пред очите му се извършва престъпление? В кой момент е разбрал, че трябва да направи своя избор? И колко пъти от тогава самият той се е измъчвал с въпроса дали жената не можеше да бъде спасена, ако се беше намесил?
If a woman can be raped in broad daylight on a train, there are tough questions for all of us: https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/dec/15/raped-broad-daylight-train-crime-illusions
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- T74.2 Сексуално насилие
- Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години
- Трогателна история на жена, която разказва за изнасилването си
- Жертвата на изнасилване Саксън Мълинс: „Важно е пострадалите да получат справедливост“
- Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
- Жена обяснява разликата между изнасилването и съгласието на мъжете, които все още не схващат
- Австралийското правителство подготвя книга с разкази, за да предотврати сексуалното насилие над деца
- „Търсят ли си го жените“, когато се обличат предизвикателно
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
Коментари към Изнасилена в метрото през деня: В безопасност ли са жените наистина