Жертвата на изнасилване Саксън Мълинс: „Важно е пострадалите да получат справедливост“
Саксън Мълинс е едва на 18 години, когато става жертва на сексуално насилие. Младата жена споделя, че преди е имала романтични мечти относно това какъв би бил първият й път на сексуална интимност. Никоя от тях обаче не включва страх и секс в малка уличка в Сидни с мъж, с който се е запознала само няколко минути по-рано.
Мълинс винаги е твърдяла, че този инцидент, случил се през 2013 г., е изнасилване. Решението на съда, според което замесеният мъж не е разбрал, че тя не е дала съгласието си за секс, подтиква младата жена да настоява за правна реформа в Австралия.
Пет години след края на делото Австралия въвежда закон, съгласно който мъжът би подлежал на наказание лишаване от свобода. „Това е частица справедливост за много хора.“, казва Мълинс, която сега е на 27 години. „Законът е признание: „Това, което ти се е случило, е недопустимо и ние предприемаме необходимите мерки.“
Съгласно новия закон за потвърдително съгласие в Нов Южен Уелс, човек трябва да каже или направи нещо, за да заяви своето съгласие за секс. Преди това обвиняемите са имали възможност да твърдят, че са получили съгласие, дори ако предполагаемата жертва не е направила нищо, за да го потвърди. По същество в момента човек трябва да каже „да“, за да даде своето съгласие за сексуална интимност.
>>> 5-те типа нежелан секс и последствията от него
Петгодишен съдебен кошмар
По време на съдебния процес Мълинс се чувства отговорна да докаже, че е казала „не“ или е помолила мъжа да спре. Тя казва пред журито, че мъжът е станал агресивен, след като го е информирала, че желае да се върне в нощния клуб при приятеля си.
Младата жена споделя, че просто е замръзнала – често срещан отговор на сексуално насилие. „Предполагам, че просто се уплаших. Не знаех какво да направя, така че просто направих това, което той каза.“
Първоначално мъжът е осъден на пет години затвор. За Мълинс присъдата е ужасна комбинация от изненада, облекчение и вина. Чувства, че е съсипала живота му, но той успешно обжалва присъдата, стартирайки втори процес – този път само пред съдия.
Изслушването на втората присъда – невинен – е още по-тежко за Мълинс. Седейки само на три стола от мъже, младата жена ридае, докато той прегръща майка си. „Почувствах, че не ми повярваха.“
Без чувство за справедливост от наказателния процес, Мълинс решава, че е време да говори. През 2018 г. тя се отказва от правото си на анонимност и разказва историята си в програмата Four Corners на Australian Broadcasting Corporation.
Могат ли реформите да бъдат революционни?
Нов Южен Уелс – най-гъсто населеният щат в Австралия – прокара законопроект за потвърдително съгласие през ноември 2021 г. Стъпки в тази насока се очаква да предприемат също Австралийската столична територия и щата Виктория. Законодателството на Тасмания пък е променено преди почти 20 години.
Когато става дума за законодателството за сексуално насилие, Австралия е с няколко стъпки пред останалия свят, коментира говорителят на Amnesty International Никита Уайт. В международен план много юрисдикции – включително Франция, Япония и някои американски щати като Ню Йорк – все още определят изнасилването като секс с насилие или заплаха от насилие.
>>> Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
„Наистина е революционно това, което се случва в Нов Южен Уелс. Ще има ефект на доминото, поне около Австралия, но и други страни определено ще гледат към нас.“, казва Уайт.
Притеснения на критиците
Според критиците на законопроекта реформите създават опасен прецедент. Новите закони поясняват, че съгласието може да бъде оттеглено по всяко време и че разрешението за извършването на една дейност може да не важи за друга.
Държавната адвокатска колегия споделя, че промените ще криминализират редица интимни дейности, особено в рамките на установени отношения.
Други коментари гласят, че от закона могат да се възползват недоволни бивши партньори, търсещи отмъщение, или че може да има негативно въздействие върху системата за наказателно правосъдие.
„Ще бъде много несправедливо спрямо истинските жертви и всеки погрешно обвинен ще трябва да чака по-дълго, за да бъде изчистено името му.“, коментира известният адвокат Маргарет Кунийн.
Мълинс описва голяма част от критиците като адвокати, които са „разстроени, че сега ще трябва да работят повече“. „Много от аргументите им са абсурдни.“, казва тя. „В действителност този закон е в сила в Тасмания от много години и работи.“
Младата жена добавя, че е невероятно обидно да се предполага, че някои жертви заслужават по-малко съдебно време от други и посочва, че фалшивите твърдения съставляват само малка част от докладите за сексуално насилие.
Статистиката показва, че една от шест жени и един на всеки 25 мъже са преживели сексуално насилие. Според австралийските власти обаче повечето не съобщават за това. От тези, които го правят, около 10% от случаите завършват с осъдителна присъда.
Правната реформа е само началото
След дългата й борба за промяна, Мълинс казва, че разглеждането на законодателството е било изключително емоционално за нея. „Не мога да променя нищо, което ми се е случило. Но ако моите усилия предотвратят други посегателства, тогава всичко си е струвало. Чувствам се горда.“, споделя младата жена.
Но нейното застъпничество струва висока лична цена – разочарования, похвали и често злоупотреби. През цялото това време Мълинс продължава да преразказва – и често да преживява отново – своята история.
Според нея има още много работа за вършене – застъпничество за закона за потвърдително съгласие в цялата страна, подобряване на отношението към жертвите в съдебната система и намаляване на разпространението на сексуалното насилие в Австралия.
„Страхотно е пострадалите да получат справедливост, въпреки че те си остават жертви на сексуално насилие.“
Saxon Mullins: The woman changing Australia's rape laws: https://www.bbc.com/news/world-australia-61714818
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКРИТИ ОГНЬОВЕ - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
ПОМАГАЛО ПО АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО - АНТОНИЯ ИЛИЕВА - СИЕЛА
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС 2022 - СЪСТАВИТЕЛ ПРОФ. Д-Р ДИМИТЪР КОСТОВ - СИЕЛА
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВОСЪДИЕ БР.3 / 2022 - Д-Р КАПКА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПО СЛУЖБА - ДАРИНА КОСЕВА - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- „Търсят ли си го жените“, когато се обличат предизвикателно
- Изнасилена в метрото през деня: В безопасност ли са жените наистина
- Певицата Дъфи: “Бях изнасилена, упоена и държана в плен”
- Д-р Божидар Нанев осъди прокуратурата за неимуществени вреди
- Да дойдеш на този свят в резултат от изнасилване: Не позволявайте на това да ви определя
- Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
- Трогателна история на жена, която разказва за изнасилването си
- Във Франция започна делото срещу производителя на лекарството „Mediator“, причина за стотици смъртни случаи
- Жена обяснява разликата между изнасилването и съгласието на мъжете, които все още не схващат
- Специализираният съд освободи лекарите от Варна, обвинени за издаване на фалшиви ТЕЛК решения
Коментари към Жертвата на изнасилване Саксън Мълинс: „Важно е пострадалите да получат справедливост“