Защо стигмата за теглото е нещо повече от злоба към дебелите хора
Акценти
|
Много хора смятат, че стигмата върху хората с наднормено тегло се проявява само под формата на груби коментари, че е безобидна или дори може да доведе до нещо добро. Реалността обаче е съвсем различна. Стигмата за теглото често е коварна и широко вкоренена в обществото. Явното неодобрение може да причини сериозна вреда, без дори да бъде злонамерено или насочено директно към конкретен човек.
Микроагресии
Повтарящите се вербални и невербални нагрубявания, които унижават членовете на стигматизирани групи, се наричат микроагресии. Експертите описват въздействието им като „смърт от хиляди порязвания“, имайки предвид как привидно незначителни действия допринасят за реална вреда, когато се повтарят кумулативно.
На базата на доклади за преживявания, експертни свидетелства и големи проучвания, учените идентифицират два основни типа микроагресии спрямо теглото – директни и индиректни.
Директните микроагресии са тези, за които повечето хора биха могли да се сетят – груби забележки, осмиване или публично засрамване в социалните медии, изключване от дейности с приятели или семейство. Изградената среда също може да бъде източник на директна микроагресия, като например зали за спортни събития, театри или ресторанти, където седалките не са достатъчно широки или здрави.
>>> Дискриминирани ли са хората с наднормено тегло на работното си място
Индиректните микроагресии са леки прояви, които не са насочени директно към индивида, но чиито ефекти са доловими. Примери за такива нагрубявания са вицове за дебели хора, неинтелигентни, груби и/или непривлекателни герои по телевизията и във филмите, като например „Дебелата Моника“ от Приятели, и слаби приятели, които се оплакват, че се „чувстват дебели“ и коментират колко мразят телата си.
Индиректните микроагресии са типът, който оказва най-голямо влияние върху населението с наднормено тегло – те нахлуват във всеки аспект от ежедневието и напомнят на дебелите хора, че не са възприемани добре от останалите.
Ограничен избор на дрехи
Един вид директна микроагресия, която може да се разглежда като отделен тип, е ограниченият избор на дрехи. Магазините обикновено имат много по-малко тоалети в по-големи размери, които често не са толкова стилни, но струват повече пари. Поради това в повечето случаи единственият критерий за покупка е „дали конкретната дреха им става“.
Ограниченият избор изпраща съобщение, че хората с наднормено тегло не заслужават дрехите, до които другите имат достъп. Лесно пренебрегван от тези, които имат безкрайни възможности, изборът на облекло е ежедневно решение, което може да повлияе на начина, по който хората с наднормено тегло се изразяват, колко удобно се чувстват в телата си, както и как светът ги вижда.
Доброжелателни нападки
Друг специфичен тип директна микроагресия, с която хората с наднормено тегло се сблъскват често, е нещо, което експертите наричат „доброжелателни нападки“. Това са често (макар и невинаги) добронамерени предложения за диети и други стратегии за отслабване, които приятелите, семейството, колегите и дори напълно непознати се чувстват длъжни да предложат на тези с проблеми с теглото.
Почти няма човек с наднормено тегло, който не е опитвал множество методи за отслабване, които са се оказали неуспешни и са го накарали да се почувства по-зле от всякога.
Науката показва, че не става дума за сила на волята. Най-вероятният резултат от опитите за отслабване е връщането на килограмите – понякога дори над началното тегло. Проучванията, които показват обратното, често са методологически погрешни и подвеждащи. Поради това не е случайно, че разпространението на затлъстяването е успоредно с опитите за отслабване, определяйки теглото като индикатор за здраве.
Защо микроагресиите имат значение?
В рамките на четири проучвания учените установяват важността на микроагресиите в живота на хората с наднормено тегло и свързват преживяванията с влошено психично здраве, като например хроничен стрес, тревожност, депресия и ниско самочувствие. Микроагресиите дори се свързват със симптоми на травма, вследствие на дискриминация, включително бдителност, неудобство и притеснение от социални ситуации и чувство за изолираност.
>>> Когато наднорменото тегло се превърне в основание за вербална злоупотреба
Преживяването на подобен тип агресия често е причина за прибягване към различни стратегии за справяне, като непосещаване на социални събития, избягване на хранене пред други хора или ходене на фитнес и страх от развитие в професионален план. Това избягване може да доведе до допълнителни отрицателни ефекти върху здравето и живота като цяло.
Микроагресиите често изглеждат тривиални. Но всяка една нападка, колкото и да е доброжелателна, създава враждебна среда, поставяйки хората с наднормено тегло под постоянен стрес и бдителност. От друга страна, разбирането на вредата от микроагресиите може да накара хората да се замислят, преди да решат да се шегуват или да дадат непоискани съвети за диета.
Stop asking me if I’ve tried keto: Why weight stigma is more than just being mean to fat people: https://theconversation.com/stop-asking-me-if-ive-tried-keto-why-weight-stigma-is-more-than-just-being-mean-to-fat-people-225666
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕТАБОЛ КОНТРОЛ капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовКОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
ПРОМОКАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Билки и храни за потискане на апетита
- Затлъстяване
- Експерименталното лекарство Tirzepatide с отлични резултати при хора с наднормено тегло
- 6 упражнения за хора с наднормено тегло
- Апетит потискащи лекарства
- Упражнения за контрол на теглото при хипотиреоидизъм
- Тренировка при наднормено тегло - съвети за безопасност
- Луо Хан Гуо
- Рамбутан
Коментари към Защо стигмата за теглото е нещо повече от злоба към дебелите хора