Какво да направите, ако детето ви e жертва на онлайн тормоз заради теглото си
Акценти
|
Много са рисковете, свързани с времето, което подрастващите прекарват онлайн. Ново международно изследване разкрива, че колкото по-дълго присъстват те в социалните платформи и интернет, толкова по-голяма е вероятността да се превърнат в обект на тормоз заради теглото си*.
Резултатите са публикувани на 17 април 2024 г. в списание PLOS One.
Учените анализират данни от Международна анкета за храненето при младежите, в която участие вземат над 12 хиляди деца от 10 до 17 години от Австралия, Канада, Чили, Мексико, Великобритания и САЩ.
Всеки час в социалните платформи увеличава с 13% риска от онлайн тормоз
„Всеки допълнителен час в социалните мрежи увеличава с 13% риска от отправяне на заплахи в интернет, свързани с теглото“, отбелязва водещият автор д-р Кайл Гансън, асистент от Университета на Торонто.
В платформата Twitter, сега X, е отчетен най-сериозният ръст от онлайн заплахи и тормоз – цели 69%. Неин говорител уточни, че данните не са актуални, тъй като компанията е наложила много строги мерки в политиката си след тяхното оповестяване. Джо Бенарок, директор Бизнес операции в Х, допълва: „Разработихме и въведохме важни промени, за да защитим най-малките, макар че техният дял на присъствие е незначителен. Под 1% са подрастващите между 13 и 17 години, които използват нашата платформа, а децата под 13 нямат право да си създават акаунт.“
Говорителят на друга платформа – Twitch, споделя, че тормоз и насилие не би трябвало да има където и да било онлайн. Той също уверява, че правят всичко възможно да предпазят подрастващите.
Според Кендрин Сонвил, доцент по науки, свързани с храненето към Мичиганския университет, резултатите от международното изследване не са никак изненадващи, предвид доказаната връзка между социалните медии и психични проблеми като хранителното разстройство и негативната представа за собственото тяло. Тя допълва: „Стигмата и негативното отношение към хората с тегло извън нормата са често срещани в социалните мрежи. Заключенията на екипа показват с какви рискове се сблъскват юношите, особено тези, чието тегло не отговаря на нормата. Онлайн тормозът ги застрашава още повече от развитие на хранително разстройство, негативна представа за тялото, депресия и тревожност.“
>>> Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
Не заставайте на страната на агресора
„Понякога, в желанието си да предпазят детето си от агресия и насилие онлайн, родителите могат да нанесат повече вреди“, казва Она Хансън, специалист по въпросите на родителството в Лос Анжелис.
Всяка фибра от тялото на родителя иска да спести на детето онова, през което то преминава. В повечето случаи възрастните решават, че единственият начин да му помогнат, е като го накарат да промени тялото си. Сонвил споделя, че често се сблъсква с подобен подход от родителите. Много от тях се опитват да променят начина му на хранене, за да отслабне. Она Хансън обаче е категорична, че младите хора, без значение дали са твърде слаби, с оптимално тегло или пък закръглени, не заслужават подигравки или лошо отношение.
"Не го карайте да променя тялото си, за да не го тормозят“
Ако усилията на родителя изпращат послание към детето, че трябва по някакъв начин да промени своята външност, всъщност те застават на страната на насилника. „От едната страна е агресорът, който му казва, че тялото му не е красиво, а от другата е родителят, който сякаш му казва: „Нека оправим това, което не е наред с теб“, пояснява Хансън.
Възрастните могат да подкрепят подрастващия като:
- признаят и приемат неговите чувства;
- му напомнят, че не тялото му е проблем, а тормозът, свързан с него;
- го изслушват.
Специалистът предупреждава, че родителите често са склонни да говорят твърде много, но не умеят да слушат и чуват какво имат да им кажат техните деца.
>>> Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
Рисковете, които крият социалните мрежи
Резултатите от изследването могат да помогнат на родителите, които не са наясно с опасностите в интернет пространството. Добрата информираност ще им позволи да разговарят свободно с децата си и да следят за промяна в поведението им.
Подрастващите използват ежедневно социалните медии. Затова е толкова важно възрастните също да са запознати с рисковете и съдържанието, до което имат достъп.
Говорете с децата си за агресията и тормоза, особено когато касаят тяхното тегло. Попитайте ги как биха реагирали на подобни коментари по свой адрес онлайн. След това стигнете заедно до решение на проблема.
Някои училища например предлагат помощни ресурси. Друг вариант е детето да ограничи достъпа до профила си или вие, като родители, да съкратите времето му в интернет.
* Screen time, social media use, and weight-related bullying victimization: Findings from an international sample of adolescents,
Kyle T. Ganson, Nelson Pang, Jason M. Nagata, Catrin Pedder Jones, Faye Mishna, Alexander Testa, Dylan B. Jackson, David Hammond, 2024.
Кибертормоз - видео
- What to do if your kid is bullied about their weight online, according to experts: https://edition.cnn.com/2024/04/17/health/weight-bullying-social-media-wellness/index.html
- Screen time, social media use, and weight-related bullying victimization: Findings from an international sample of adolescents: https://journals.plos.org/plosone/article/metrics?id=10.1371/journal.pone.0299830#citedHeader
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕТАБОЛ КОНТРОЛ капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовКОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
ПРОМОКАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовСБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Затлъстяване
- 6 упражнения за хора с наднормено тегло
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Как да помогнем на дете в депресия
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
Коментари към Какво да направите, ако детето ви e жертва на онлайн тормоз заради теглото си