Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Защо голяма част от хората отричат изменението на климата

Защо голяма част от хората отричат изменението на климата

от 05 апр 2022г., обновено на 11 апр 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Защо голяма част от хората отричат изменението на климата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изменението на климата е реално. През последното десетилетие голяма част от учените заявяват, че глобалното затопляне, причинено от човешката дейност – известно още като антропогенно изменение на климата – е достигнало нива, безпрецедентни в човешката история, заплашвайки цялата планета.

Тази година Междуправителственият панел по изменение на климата на ООН (IPCC) излезе с предупреждение, гласящо, че без значителни усилия за намаляване на емисиите на парникови газове в целия свят можем да очакваме не само увеличение на броя на топлинни вълни, пожари, наводнения, повишаване на морското равнище и унищожаване на екосистемата, на което сме свидетели през последните години, но и експоненциално нарастващ риск от масови човешки жертви в резултат на суша, изчерпване на храни и източници на прясна вода, инфекциозни заболявания.

>>> Климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша

И все пак, докато хората по света стават все по-загрижени за изменението на климата, отричането му продължава под една или друга форма. Проучване от 2021 г. сред възрастни в САЩ установява, че близо 10% изобщо не вярват, че има глобално затопляне, близо една четвърт смятат, че климатът се променя, но не поради човешката дейност, а 14% не са сигурни в процеса, наблюдаван през последните години.

При седемте най-горещи години, регистрирани някога, между 2015 и 2021 г., е учудващо, че само около половината от населението вярва, че антропогенното изменение на климата е реално.

Наивен реализъм

Една от причините хората да не вярват в изменението на климата е свързана с „наивния реализъм“ – вярата, че нашият личен опит представлява реалността. Изследванията показват също, че отношението към изменението на климата е свързано с нашите собствени метеорологични преживявания. Ние сме склонни да не проявяваме чувства и емоции относно случващото се по света в полза на собствените ни преживявания. Преживяването на горещи вълни и наводнения увеличава вярата в изменението на климата, но студените зими могат да имат обратен ефект.

Сравнението с жабите, поставени в тенджера с вряща вода, които се опитват да изравнят телесната си температура с тази на водата вместо да излязат, също е подходящо. Хората сме склонни да не обръщаме внимание на малките промени, които се случват постепенно с течение на времето, и да се приспособяваме към тях. И тъй като всички изпитваме промяната в климата всеки ден, може да е трудно да разберем защо учените казват, че прогнозираното повишаване на средната глобална температура само с няколко градуса може да доведе до огромна катастрофа за планетата.

Климатични промени

Дезинформация

Въпреки че хората все повече вярват, че изменението на климата е реалност, убеждението, че е „антропогенно“ е по-малко прието. Това отчасти се дължи на липсата на осведоменост. Проучване от 2017 г. установява, че близо 90% от американците все още не са наясно с консенсуса на учените относно антропогенното изменение на климата.

Някои учени твърдят, че изменението на климата вследствие на човешка дейност не съществува, но огромното мнозинство от тях не са експерти по климата.

Междувременно идеята, че антропогенното изменение на климата не е установено от учените, е умишлена стратегия за дезинформация, финансирана от индустрията за изкопаеми горива. Подобно на тютюневата индустрия от 50-те години на миналия век, има солидни доказателства, че най-големите петролни компании знаят от години, че климатични промени са реалност, но отказват да ги признаят публично. Това не е отричане. Това е измама.

Мотивирани разсъждения

Отричането на изменението на климата може също да се дължи на политически мотиви. В САЩ политическата ориентация е един от най-силните предсказатели за отричане на климатичните промени, като консерваторите и републиканците е много по-вероятно да оспорват твърденията за изменението на климата, отколкото либералите и демократите. Това разделение е много по-осезаемо в САЩ, отколкото в други държави, като отричането на глобалното затопляне е по-често срещано в страните, големи производители на петрол – Съединените щати и Саудитска Арабия.

Въглероден диоксид

Вместо това да се дължи на факта, че консерваторите по принцип са с антинаучни нагласи, причината за отричането на изменението на климата до голяма степен се корени в нежеланието да се ограничава производството на изкопаеми горива.

На несъзнателно ниво това може да се обясни и с когнитивен дисонанс – мотивираното отричане може да накара психологическия дискомфорт, който възниква от признаването, че ние сме причината за световната катастрофа, да изчезне.

Нихилизъм

Тъй като средната глобална температура се повишава в световен мащаб, вярата в антропогенното изменение на климата се увеличава заедно с нарастващата загриженост, че трябва да се направи нещо по въпроса. Но макар всички хора да можем да допринесем, като пестим енергия, шофираме по-малко, консумираме по-малко количество месо, реалността е, че промяната трябва да дойде от индустрията за изкопаеми горива.

Следователно най-голямото предизвикателство пред спирането на антропогенното изменение на климата не са хората, които продължават да отричат неговото съществуване, а нежеланието за предприемане на политически и законодателни действия в глобален мащаб. Ако не го изискваме като граждани и гласоподаватели, глобалното затопляне и последиците от него ще продължат неотменно.

Източник:

Why Don't People Believe in Climate Change?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/psych-unseen/202204/why-dont-people-believe-in-climate-change

Още по темата:
  • Определят ли културните особености отношението ни към околната среда Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
  • Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
  • Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
  • Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

Коментари към Защо голяма част от хората отричат изменението на климата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо голяма част от хората отричат изменението на климата
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 01:40
    Коментирайте "Защо голяма част от хората отричат изменението на климата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
  • Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
  • Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
  • Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
  • Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
  • Арктика все още е по-дълбоко засегната от климатичното затопляне, отколкото останалата част от планетата
  • Климатичните промени удължават сезона на алергиите
  • Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
  • Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 45 дни, 11 часа и 10 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 111 дни, 9 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 13 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 4 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 4 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 5 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival