Защо голяма част от хората отричат изменението на климата
Изменението на климата е реално. През последното десетилетие голяма част от учените заявяват, че глобалното затопляне, причинено от човешката дейност – известно още като антропогенно изменение на климата – е достигнало нива, безпрецедентни в човешката история, заплашвайки цялата планета.
Тази година Междуправителственият панел по изменение на климата на ООН (IPCC) излезе с предупреждение, гласящо, че без значителни усилия за намаляване на емисиите на парникови газове в целия свят можем да очакваме не само увеличение на броя на топлинни вълни, пожари, наводнения, повишаване на морското равнище и унищожаване на екосистемата, на което сме свидетели през последните години, но и експоненциално нарастващ риск от масови човешки жертви в резултат на суша, изчерпване на храни и източници на прясна вода, инфекциозни заболявания.
>>> Климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
И все пак, докато хората по света стават все по-загрижени за изменението на климата, отричането му продължава под една или друга форма. Проучване от 2021 г. сред възрастни в САЩ установява, че близо 10% изобщо не вярват, че има глобално затопляне, близо една четвърт смятат, че климатът се променя, но не поради човешката дейност, а 14% не са сигурни в процеса, наблюдаван през последните години.
При седемте най-горещи години, регистрирани някога, между 2015 и 2021 г., е учудващо, че само около половината от населението вярва, че антропогенното изменение на климата е реално.
Наивен реализъм
Една от причините хората да не вярват в изменението на климата е свързана с „наивния реализъм“ – вярата, че нашият личен опит представлява реалността. Изследванията показват също, че отношението към изменението на климата е свързано с нашите собствени метеорологични преживявания. Ние сме склонни да не проявяваме чувства и емоции относно случващото се по света в полза на собствените ни преживявания. Преживяването на горещи вълни и наводнения увеличава вярата в изменението на климата, но студените зими могат да имат обратен ефект.
Сравнението с жабите, поставени в тенджера с вряща вода, които се опитват да изравнят телесната си температура с тази на водата вместо да излязат, също е подходящо. Хората сме склонни да не обръщаме внимание на малките промени, които се случват постепенно с течение на времето, и да се приспособяваме към тях. И тъй като всички изпитваме промяната в климата всеки ден, може да е трудно да разберем защо учените казват, че прогнозираното повишаване на средната глобална температура само с няколко градуса може да доведе до огромна катастрофа за планетата.
Дезинформация
Въпреки че хората все повече вярват, че изменението на климата е реалност, убеждението, че е „антропогенно“ е по-малко прието. Това отчасти се дължи на липсата на осведоменост. Проучване от 2017 г. установява, че близо 90% от американците все още не са наясно с консенсуса на учените относно антропогенното изменение на климата.
Някои учени твърдят, че изменението на климата вследствие на човешка дейност не съществува, но огромното мнозинство от тях не са експерти по климата.
Междувременно идеята, че антропогенното изменение на климата не е установено от учените, е умишлена стратегия за дезинформация, финансирана от индустрията за изкопаеми горива. Подобно на тютюневата индустрия от 50-те години на миналия век, има солидни доказателства, че най-големите петролни компании знаят от години, че климатични промени са реалност, но отказват да ги признаят публично. Това не е отричане. Това е измама.
Мотивирани разсъждения
Отричането на изменението на климата може също да се дължи на политически мотиви. В САЩ политическата ориентация е един от най-силните предсказатели за отричане на климатичните промени, като консерваторите и републиканците е много по-вероятно да оспорват твърденията за изменението на климата, отколкото либералите и демократите. Това разделение е много по-осезаемо в САЩ, отколкото в други държави, като отричането на глобалното затопляне е по-често срещано в страните, големи производители на петрол – Съединените щати и Саудитска Арабия.
Вместо това да се дължи на факта, че консерваторите по принцип са с антинаучни нагласи, причината за отричането на изменението на климата до голяма степен се корени в нежеланието да се ограничава производството на изкопаеми горива.
На несъзнателно ниво това може да се обясни и с когнитивен дисонанс – мотивираното отричане може да накара психологическия дискомфорт, който възниква от признаването, че ние сме причината за световната катастрофа, да изчезне.
Нихилизъм
Тъй като средната глобална температура се повишава в световен мащаб, вярата в антропогенното изменение на климата се увеличава заедно с нарастващата загриженост, че трябва да се направи нещо по въпроса. Но макар всички хора да можем да допринесем, като пестим енергия, шофираме по-малко, консумираме по-малко количество месо, реалността е, че промяната трябва да дойде от индустрията за изкопаеми горива.
Следователно най-голямото предизвикателство пред спирането на антропогенното изменение на климата не са хората, които продължават да отричат неговото съществуване, а нежеланието за предприемане на политически и законодателни действия в глобален мащаб. Ако не го изискваме като граждани и гласоподаватели, глобалното затопляне и последиците от него ще продължат неотменно.
Why Don't People Believe in Climate Change?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/psych-unseen/202204/why-dont-people-believe-in-climate-change
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
- Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
- Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
- Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
Коментари към Защо голяма част от хората отричат изменението на климата