Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)

Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)

от 19 авг 2015г., обновено на 21 авг 2015г.
Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Въпросът, който ще разгледаме по-долу е изключително любопитен. Ще си говорим за чувства и емоции... .
Още от своето осъзнаване човек започва да се сравнява с останалите – дали зрението му е идентично с това на останалите; дали начинът, по който възприема дадена ситуация е същият като този на човека отсреща; дали тялото му има същите усещания като на останалите и т.н. Въпросът за различията, които оказват езиците върху нас и нашето светоусещане занимава лингвистиката (науката за езика) от векове - още древният философ Аристотел разсъждава за езика. Любопитното по-долу е, че този път на прицел са зависимостите между емоциите и езика през погледа на психолозите.
Сред психолозите съществуват понятия за шест основни емоции: щастие, страх, отвращение, изненада, гняв и тъга. В допълнение към това са по-сложни чувства като гордост или съжаление, и наистина специфични, по-сложни чувства като гордост или съжаление, и наистина специфичните такива като носталгия.
Повечето от тези настроения се усещат в различните култури, но някои от тях са малко по-уникални от други. Психолозите приемат, че думите, които изследователите използват за различни емоции на родния си език, притежават същото значение, когато са преведени на английски език, например, но това често не е така, пише екип от психолози за книга, посветена на емоциите в различните култури. "В много случаи не е налице пряка връзка между един английски термин и такъв на алтернативен език."

Някои от следните думи са уникални за културата, която им дава тези названия, но други дават израз на повече универсални чувства.


Sehnsucht (немски)


Sehnsucht е чувството, че сте пропуснали нещо, което, ако бяхте преживели, щеше да направи живота ви пълен. Тези "жизнени копнежи" конструират визия за нечии утопично или перфектно съществуване. Въпреки че тези копнежи могат да бъдат интензивни, психолозите смятат, че те служат на целите.


"Sehnsucht може да се разглежда като даващ обща посока към най-желаните резултати и пътища за изживяването на добър и смислен живот, и стремеж към най-доброто" – пише една от групите изследователи.

И когато ние неизбежно осъзнаваме, че без значение колко усилено се стремим, ние няма да притежаваме всеки опит или възможност, която желаем, понятието sehnsucht може да бъде описано като един вид компенсация.

"Изпитаният sehnsucht се явява един вид въображаема реализация на психологическите утопии" - обясняват изследователите


Но Sehnsucht, освен компенсаторен, може да бъде и вреден:

"Някои житейски копнежи не могат да бъдат адаптивни и да илюстрират трагични обстоятелства и пропуснати възможности, мании/опсесии или разрушителни желания. Такива житейски копнежи могат да накарат хората да обезценяват настоящите си житейски обстоятелства и да ги възпрепятстват в избора и преследването на постижими цели," пишат още съавторите в друго изследване. "И все пак ако се интегрира в балансирана визия за възможностите и ограниченията на развитие в продължителността на живота, този опит може да доведе до конструктивна меланхолия и удовлетвореност от (задължително) несъвършени постижения."

Подобна е концепцията и в термина torschlusspanik, отново на немски език, което означава "паника на затворената врата". Друг вид копнеж за неща, които не могат да се случат и ароматът на носталгия, е уловен в португалското Saudade.


Тоска (руски)


Тоска е термин, който означава един вид тъга, примесена с тревога и често бива сочен за "ключова концепция на руската култура", обясняват авторите на книгата относно емоциите в културата. Това е тъга - често безпричинна или копнеж за нещо недостижимо.
Някои други културно-специфични смесени чувства, посочват изследователите, са angst (немски смесица от тревога и страх, но с привкус на мистерия или екзистенциална несигурност), stenahorieme (гръцка дума, която съчетава тъга, дискомфорт и чувство на задушаване) и lítost (Чехия - за означаване на смес от отчаяние, състрадание, разкаяние, и неопределимо желание).

Чудно е колко сложност и многопластовост може да има в един термин и едно човешко чувство, нали? Почувствахте ли някои от горните термини близък до своите емоции и чувства? 

към втора част тук >>>

Още по темата:
  • Коя е първата английска дума Коя е първата английска дума
  • Чувството за студ е заразно. Вижте един любопитен психологически експеримент за мимикрията между хората Чувството за студ е заразно. Вижте един любопитен психологически експеримент за мимикрията между хората
  • Мислите да спите с човека, по когото си падате? Първо прочетете това Мислите да спите с човека, по когото си падате? Първо прочетете това
  • Разберете мръсната етимология на 9 думи, които използваме в ежедневието си Разберете мръсната етимология на 9 думи, които използваме в ежедневието си
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
17.95лв.

УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

АУТОПСИЯ НА ЕДНА ЛЮБОВ- ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА
19.90лв.

АУТОПСИЯ НА ЕДНА ЛЮБОВ- ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

Коментари към Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 22:52
    Коментирайте "Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • д-р Даниела Георгиева Ангелова
  • д-р Любка Симеонова Илиева
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
  • д-р Илиана Николова Тренчева
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 56 дни, 2 часа и 9 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 743 дни, 20 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 10 часа и 54 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 7 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 23 часа и 45 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 6 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНОМЕНЪТ ТЕСЛА - ХАМИШ МАККЕНЗИ - ХЕРМЕС

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival