Законът за абортите в САЩ засяга и хората, които искат да имат деца
Абортът невинаги е въпрос на личен избор. Понякога той спасява живота на майката. Затова лекари и пациенти са разтревожени от решението на Върховния съд, с който се отнема правото на аборт на жените. То може да лиши семействата, които мечтаят за дете, от възможността някога това да се случи.
История за няколко спонтанни аборта, инвитро процедури и три прекрасни деца
Ал Шарън Макрий и съпругът й отчаяно искат да станат родители, но пътят им не е никак лек. 9 седмици и половина, след като забременява, жената губи бебето. Двамата трудно преодоляват семейната трагедия, но лекарят ги уверява, че това се случва и при двойки. По-късно опитват отново. Ал има три поредни спонтанни аборта зад гърба си, което налага извършването на процедура, известна като дилатация и кюретаж. Тя се състои в разширяването и отстраняването на тъкан от вътрешната страна на матката, след което специалистите започват да търсят подходящо за нея медикаментозно лечение, за да може Ал да забременее. Оказва се, че единственият й шанс е инвитро оплождане.
При петия опит лекарите на Макрий решават да оплодят повече яйцеклетки, за да има по-голям шанс поне една от тях да оцелее до края. От всички избират четири и ги имплантират в матката. За щастие, и четирите се развиват нормално. Рискът обаче при износване на четири бебета е много голям както за майката, така и за самите тях. Затова екипът премахва два от ембрионите и оставя другите два. След тежката борба за дете, за семейството е много трудно да приеме мисълта, но все пак Ал се подлага на процедурата, за да увеличи шансовете им за оцеляване до термин. Това се случва преди 23 години. Тя ражда дъщери близначки.
Три години по-късно, отново с помощта на инвитро процедура, щастливата майка успява да забременее и ражда син. Попитана дали би преминала през всички болезнени манипулации отново, ако знае, че така ще може да има дете, тя е категорична: Да.
Макрий допълва: „Ако законът, с който Върховният съд забрани абортите, бе приет тогава, вероятно нямаше да стана майка или пък щях да загубя живота си, тъй като можеха да ми забранят да се подложа на дилатация и кюретаж. Можеха дори да ми наложат наказание заради спонтанните аборти.“
Жената е съкрушена, когато научава за решението на Върховния съд. Дъщеря й се тревожи дали ще стане майка, след като абортът, който понякога се налага, за да се запазят поне част от ембрионите при инвитро процедура, вече е преследван от закона.
„Не само семейство Макрий е притеснено от законодателните промени. Отстраняването на ембриони продължава да бъде част от лечението при спонтанен аборт, ектопична (извънматочна) бременност и оплождане чрез инвитро процедура“, пояснява д-р Джон Занг, основател и медицински директор на инвитро клиника „New Hope“ в Ню Йорк.
Изследване от 2015 г. сочи, че 1%-2% от всички бременности са извънматочни. Близо 2% от бебетата в САЩ се раждат след асистирана репродукция, а между 10% и 20% от регистрираните бременни жени претърпяват спонтанен аборт (по данни на клиника „Mayo“).
Лечение при извънматочна бременност
Лукреция Торва от Финикс никога не е предполагала, че процедурата, която някога е спасила живота й, ще се превърне в предмет на дискусия относно абортите, докато Върховният съд не решава да ги забрани.
Заради силни болки тя отива при своя лекар и разбира, че има извънматочна бременност. Рискът от кървене е огромен и се налага да бъде настанена в спешното отделение, за да я оперират. Оплодената яйцеклетка не може да оцелее извън матката, а самата бременност е опасна за жената. Д-р Занг споделя, че често единственото решение в този случай е аборт по медицински показания.
От „Mayo clinic“ отбелязват: „Понякога при спонтанен аборт се налага лекарите да отстранят тъкан от матката чрез дилатация и кюретаж. Така те предотвратяват евентуална инфекция или тежък кръвоизлив.“
Оплождане на повече яйцеклетки от необходимото
Д-р Занг припомня, че често при инвитро оплождане се стига до премахване на някои от ембрионите. Родителите нямат време и финансови възможности да се подлагат неколкократно на процедурата, което принуждава лекарите да оплождат повече яйцеклетки. След това те избират няколко, които имат най-голям шанс за оцеляване, и ги имплантират в матката. Останалите или се замразяват за в бъдеще, или се изхвърлят.
Занг смята, че целият този процес може да се окаже много по-сложен, в зависимост от интерпретацията на термина „замразен ембрион“ в различните щати.
Връзката лекар-пациент
Според акушер-гинеколога д-р Мери Джейкъбсън връзката между лекаря и неговия пациент е свещена. Тя обаче може да бъде осквернена, ако семействата нямат свободата да вземат решения.
Торва признава, че не иска и да си помисли какво би станало с нея, ако лекарят й е трябвало да чака разрешение или се беше поколебал, преди да извърши аборта.
Лекарите имат за цел да осигурят най-добрата грижа за своите пациенти. Ако млад специалист бъде обучен в щат, където абортът е забранен, след години може да няма нужния опит или смелост да го извърши, дори когато е крайно необходим. Вместо да си задават въпроса „Какво мога да направя, за да спася живота й?“, те са принудени да се питат „Мога ли да го направя?“.
Влошаване на ситуацията
Опитите за забременяване са придружени от немалко трудности – спонтанни аборти, извънматочна бременност или репродуктивни проблеми.
Психологическият ефект е сходен с този при хората с онкологични заболявания. Двойките се дистанцират от своите приятели и се отказват от кариерно израстване. Понякога близостта между мъжа и жената също страда.
Несигурността, че предприетите стъпки може да се окажат незаконни или че необходимото лечение вече не е достъпно, прави животът на хората още по-тежък.
Д-р Мери Джейкъбсън допълва: „Единственият начин да се облекчи поне донякъде болката от мисълта, че носиш бебе, което не е жизнеспособно и няма да бъде здраво и пълноценно дете, е да се извърши аборт по медицински причини.
Ал Макрий споделя: „Преди да ме подложат на дилатация и кюретаж, аз знаех, че всичко е приключило. Исках обаче и тялото ми да се убеди, че е така. Чувството е ужасно.“
Все пак има и надежда за семействата, които мечтаят за дете. Все още не е ясно как новият закон за абортите ще засегне процедурите след претърпян спонтанен аборт, а инвитро оплождането е разрешено в почти всички щати. Поне засега. Макар да има повод за притеснение, експертите призовават хората да не се отчайват. На този етап пречки пред тях и опитите им да станат родители няма.
Abortion laws impact people trying to become pregnant, too: https://edition.cnn.com/2022/07/03/health/fertility-miscarriage-ectopic-abortion-wellness/index
- Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга
- Делата срещу жени, направили незаконен аборт във Великобритания, ги травмират и излагат личния им живот на показ
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
ФОРМУЛА PCOS SENSE прах 129 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Кога е късно да станеш майка
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Медикаментозен аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Безплодие
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
Коментари към Законът за абортите в САЩ засяга и хората, които искат да имат деца