Компании покриват разходи на свои служители за инвитро процедури, замразяване на яйцеклетки и сурогатно майчинство
През 2019 г. 35-годишната Кейтлин от Ню Йорк Сити си търси нова работа. Когато наближава да изтече договорът й като content writer (автор на съдържание), жената има ясна идея какво би искала да получи като допълнителни придобивки на новото си работно място. Тъй като в продължение на няколко месеца преминава инвитро процедури, тя е решена да потърси компания, която да обръща внимание на служителите с репродуктивни проблеми.
„Проучих кои са организациите, които осигуряват финансова помощ за провеждане на инвитро процедури и замразяване на яйцеклетки, и кандидатствах за позиции, обявени само от такива. Изключвах всяка обява, която не предлагаше най-доброто за хора като мен“, разказва тя.
Накрая Кейтлин се спира на счетоводна компания, която предлага пълно покритие на разходите, свързани с лечението й. Признава, че за нея попрището е коренно различно, но това не я е разколебало да приеме предложението. Малко след като започва работа, жената продължава с инвитро процедурите.
Нова тенденция сред работодателите в САЩ
През последните години броят на работодателите, които предлагат допълнителни придобивки, свързани с репродуктивното здраве, нараства непрекъснато. Основната причина е недостигът на работна ръка, което принуждава собствениците на компании да търсят нови и по-разчупени начини за привличане на служители. Тази тенденция е силно изразена в САЩ.
41% от наетите на трудов договор по света признават, че обмислят да напуснат или да сменят изцяло попрището си, което е сериозна заплаха за фирмите и тяхната конкурентоспособност.
„Само за период от една година, между 2019 г. и 2020 г., експертите отчитат ръст от 500% на служители, които се възползват от финансов стимул при опити за забременяване“, разкрива Питър Нийвс, търговски директор на платформа за осигуряване на придобивки, свързани с репродуктивното здраве.
Компаниите осигуряват покритие на разходи, които произтичат от сурогатно майчинство и провеждане на инвитро процедури. Едновременно с това се увеличават и хората, които, търсейки работа, се интересуват дали работодателят не предлага и такава придобивка. Според експертите подобна стратегия доказва на новите служители, че могат да разчитат на подкрепа, а това от своя страна ги прави по-лоялни и ангажирани в работата.
„Apple“ и „Facebook“ - пионери
Идеята да се заплаща лечението на служители, които искат да имат деца, не е постковид феномен. Тя възниква още преди избухването на пандемията. От няколко години големи технологични компании в САЩ опитват да наложат нов метод при набиране на персонал, който да е насочен към проблемите, свързани със семейното планиране.
Още през 2014 г. компаниите „Apple“ и „Facebook“ („Meta“) обявиха, че планират да покрият разходи в размер до 20 000 долара за замразяване на яйцеклетки, с цел да наемат повече жени. „Snapchat“ и „Spotify“ също обърнаха поглед към проблемите на хората, които не могат да имат деца, като съобщиха, че възнамеряват да осигурят до 80 000 долара на служител, който желае да се възползва от възможностите на сурогатното майчинство.
До скоро се смяташе, че стимули от подобен характер са запазена марка най-вече на високотехнологичните компании. Напоследък обаче се забелязва същата тенденция и сред фирми от други сектори – търговия, образование, финанси, развлечения и право.
В допълнителните здравноосигурителни пакети се включват разходи по семейно планиране и образование, проследяване на овулация, отпуск по бащинство и консултации за оказване на емоционална подкрепа за родители.
Между 2015 г. и 2020 г. делът на по-големите компании в САЩ, които предлагат покритие на разходи, свързани с инвитро процедури, е нараснал от 24% на 27%, а броят на работодателите, които вече осигуряват платен отпуск на бащите отбелязва ръст от 15%. Повече от половината от собствениците на големи корпорации признават, че са избрали тази стратегия, защото тя дава резултат и им помага да задържат най-добрите си кадри и да наемат нови.
Липсата на работна ръка е проблем не само в САЩ, а и по целия свят, особено след избухването на пандемията. Големи компании във Великобритания и Германия също прибягнаха до примамливи предложения при набиране на нови служители, които се подлагат на процедури по забременяване.
Мерки, които дават свобода или обвързват служителите още повече?
По данни на маркетинговата компания „Hootsuite“ от края на 2020 г. жителите на Северна Америка считат за основен приоритет при търсенето на работа финансовите облаги по заплащане на процедури, свързани със забременяване или семейно планиране. Година по-късно статистиката сочи, че допълнителни 12% от служителите харесват идеята за подобно допълнително здравно осигуряване от страна на работодателя.
Подводните камъни
Тара Атая от „Hootsuite“ пояснява: „Когато хората чувстват, че работодателят не само ги подкрепя морално, но е готов да им осигури и финансова помощ, тяхната отдаденост към работата се увеличава. Експертът обаче отбелязва, че, опитвайки да задържат екипа си, компаниите се сблъскват с някои предизвикателства. Едно от тях е, че част от служителите крият, че се подлагат на терапия за зачеване, защото се страхуват от уволнение или понижение.
Кейтлин от Ню Йорк, за която разказахме в началото, не е изключение. В самото начало тя не желае да сподели на работното си място, че има здравословен проблем и се подлага на инвитро процедури, въпреки че работодателят й покрива разходите за тях. „Не исках никой да разбира, преди да се установя и да се адаптирам в офиса. Разговарях с началника си чак когато имах насрочена дата за имплантиране“, споделя тя.
Според д-р Лорън Кюкъндол, доцент по организационна психология в индустрията, макар някои компании да покриват разходите за процедури по зачеване, има служители, които не могат да се възползват от тях.Тя пояснява: „Част от хората се притесняват, че ако се възползват от правото си на отпуск по бащинство или дистанционна работа, колегите и началниците им ще ги сметнат за недостатъчно отдадени. Ето защо е важно работодателите да уверят своите подчинени, че няма от какво да се страхуват.“ Психологът смята, че възможността за замразяване на яйцеклетки например може да се възприеме от служителите като деликатен призив да отложат раждането на дете.
Важно е да се разграничат мерките, които имат за цел да дадат повече свобода на хората, каквито са например отпускът по бащинство, дистанционната работа и провеждането на инвитро процедури, от онези, които неусетно ги „закотвят“ в офиса, като осигуряването на късни доставки на храна и наличието на фитнес салон в сградата. По сходен начин замразяването на яйцеклетки би могло да откаже някои служители да имат деца в период, който сами са си избрали, и да го отложат за неопределено време.
Имат ли бъдеще здравноосигурителните пакети, които покриват разходи по процедури за забременяване?
Атая предупреждава, че специалистите по човешки ресурси трябва да бъдат предпазливи, когато въвеждат подобни стимули за персонала, защото в някои случаи те могат да ги направят по-ефективни, а в други да ги разколебаят и дистанцират.
Все по-често кандидатите за работа се интересуват дали компанията би покрила разходи за зачеване, а за хората с различна сексуална ориентация подобна инициатива би била огромно облекчение, предвид факта, че те обикновено не получават качествено здравно обслужване и се сблъскват с много препятствия, когато решат да имат деца.
Животът на Кейтлин се променя коренно само 6 месеца след назначаването й на работа и днес тя е щастлива майка на близнаци. Покритието на големите разходи по инвитро процедурите й помага да сбъдне мечтата си и й спестява средства, които след това двамата със съпруга й инвестират в нов дом. Тя вярва, че стимули като този не само отнемат от финансовата тежест върху плещите на всеки, решил да има дете, но и демонстрират загриженост. Те показват, че работодателят цени своите служители и иска да ги задържи, без значение с какви проблеми се сблъскват.
How fertility became a workplace perk: https://www.bbc.com/worklife/article/20211008-how-fertility-became-a-workplace-perk
- Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство
- Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения
- Професия ембриолог: Какво е чувството да си дал живот на 700 инвитро бебета
- Клер Малкъхи: След 3 неуспешни инвитро опита реших, че не мога повече
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАГНАЛАБС ФОЛИОМЕТ капсули * 30
ВИТА УЪРЛД МИО-ИНОЗИТОЛ капсули 1000 мг * 120
СИНАСТА МЕН ЗА РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ И ПОТЕНТНОСТ НА МЪЖА капсули * 60
ВИТАУЪРЛД ШАТАВАРИ БИО капсули 500 мг * 180 17456922
НовПЮРОЛИГО КОМПЛЕКС ЗА ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС йонизиран разтвор 500 мл
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Кога е късно да станеш майка
- Д-р Ивайло Бързашки
- Д-р Божанка Панева-Бързашка
- Д-р Катерина Дерменджиева
- Безплодие
- Доц. д-р Петър Иванов, д.м.
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
- Д-р Татяна Бодурска-Петкова
- Защо жени с репродуктивни проблеми забременяват след прием на Ozempic
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
Коментари към Компании покриват разходи на свои служители за инвитро процедури, замразяване на яйцеклетки и сурогатно майчинство