Професия ембриолог: Какво е чувството да си дал живот на 700 инвитро бебета
Ембриологът Мелинда Чан е на 27 години, когато се присъединява към екипа на Центъра по инвитро процедури на болница „KK Women's and Children's“. В интервю тя разкрива как успява да убеди отчаяните млади двойки да не се отказват и какво е чувството да правиш другите щастливи.
Експертът завършва специалност Биотехнологии в австралийски университет през 1999 г. и веднага започва изследователска дейност в Сингапур, където работи върху създаването на био изкуствен черен дроб в помощ на пациенти с чернодробна недостатъчност. Тя го нарича още „диализна машина, но не за бъбреци, а за черен дроб“.
След изтичането на двугодишния й договор Чан попада на обява за ембриолог. „Исках да сменя попрището и да работя в сферата на здравеопазването. Изследователската дейност и клиничните изпитания не бяха за мен“, споделя тя.
През април 2002 г. жената започва работа в Центъра за инвитро процедури на болница „KK Women's and Children's“. Длъжностната й характеристика включва провеждане на инвитро процедури и прилагане на ICSI техника (интрацитоплазмено инжектиране на единични сперматозоиди).
20 години по-късно Мелинда Чан вече е главен ембриолог и ръководи екип от 15 ембриолози в най-големия център за инвитро оплождане в Сингапур. За осемнадесетте години в тази сфера тя дава живот на почти 700 бебета.
Andy Vermaut shares:She's 'made' about 700 IVF babies in 18 years: This embryologist tells us what it takes to do her job: Melinda Chan was 27 when she first joined KKIVF Centre as an embryologist. She tells CNA Women her secret to convincing… https://t.co/A2JQ6xuysg Thank you. pic.twitter.com/wyGPZ2nKJm
— Andy Vermaut (@AndyVermaut) August 1, 2022
„Работата ми изисква твърдост и издръжливост“
Работният ден на Мелинда Чан започва преди 8 ч. Тя изчаква гинекологът да вземе яйцеклетки от пациентката в операционната, които след това се прехвърлят в съседната инвитро лаборатория. Нейната първа задача е да се увери, че течността, в която са поставени, е достатъчно топла (трябва да бъде 37°С, колкото е постоянната телесна температура на човешкото тяло).
С помощта на микроскоп ембриологът открива яйцеклетките в течността и ги прехвърля в разтвор, подходящ както за техния, така и за растежа на сперматозоидите. „Обикновено от един пациент се извличат 10 до 15 яйцеклетки, като преди да се извърши процедурата по оплождане, те се оставят за известно време да „почиват“, пояснява Чан.
Добре обучен специалист инжектира сперматозоидите директно в яйцеклетката. За целта той използва стъкло на Петри и работи под микроскоп. Ембрионите се съхраняват в лабораторията в рамките на 5-6 дни, след което се имплантират. В зависимост от историята на пациентката гинекологът решава дали да имплантира един или два ембриона.
>>> Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
Работата с микроскоп
Мелинда Чан споделя, че работата с микроскоп в лабораторията може да продължи часове и да бъде наистина изтощителна. Грешките и разсейването се заплащат скъпо. Специалистите в инвитро центъра трябва да имат отлична координация око-ръка, защото, както казва Мелинда, „не можеш едновременно да следиш движенията на двете си ръце и да наблюдаваш какво се случва под микроскопа“. Това умение е особено важно при извършването на ICSI, когато ембриологът борави с два джойстика, по един във всяка ръка, за да инжектира сперматозоидите в яйцеклетката.
Експертът допълва с усмивка: „Работата не е за всеки. Освен координация и концентрация, е задължително да бъдем добре организирани и педантични. Ако мога да го сравня с нещо, то това би било форма на обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)“.
Чан разказва, че много хора смятат професията на ембриолога за престижна и дори „бляскава“, но всъщност той е като готвача. И в двата случая се следва рецепта. Първо се правят заготовките, след което всичко се слага във фурната. Едва тогава е налице крайният продукт. В случая ембрион.
Педантичен подбор и дългогодишно обучение
Всеки ембриолог трябва да има завършено образование в областта на биологията. Няма специализиран основен курс по ембриология. Колегите на Мелинда трупат опит в лабораторията. Обучението трае между 3 и 5 години и приключва, когато специалистът развие отлични технически умения. През цялото време работата му се следи стриктно от друг, лицензиран ембриолог. Изключително важно е той да се научи да разпознава най-добре развитите ембриони, които освен че са еднакви по размер и форма, трябва да имат и точно определен брой клетки.
Чан има свой подход при избора на колега. „За да упражняваш тази професия, е добре да имаш леки ОКР наклонности, тъй като всеки процес, свързан с инвитро оплождането, изисква двойна проверка. Подлагаме кандидатите на различни тестове, за да сме сигурни, че могат да издържат. В противен случай биха напуснали до една година“, добавя тя. Често ги питат дали свирят на музикален инструмент, дали играят видео игри и дали шофират. И неслучайно. Тези умения развиват координацията и са доказателство за сръчност – основни критерии, за да се справяш в инвитро лаборатория. Самата Мелинда танцува зумба през свободното си време и може да свири на орган, а преди години е свирила на тромпет.
Друго важно условие е устойчивостта на стрес. „След като се извлекат яйцеклетките и сперматозоидите, действията ни са разчетени до минута. Следваме стриктен график за последователността на процедурите, защото яйцеклетките и сперматозоидите също стареят“, разказва ембриологът.
>>> Забавеният растеж на някои ембриони може да бъде възстановен с помощта на ресвератрол
Стресът също може да провали опитите
Макар ембриолозите да не осъществяват директен контакт с двойките, след трансфера на ембриона и в края на самата инвитро процедура те провеждат разговори, които в повечето случаи са кратки. Понякога обаче те продължават дълго, особено ако жената е преминала през няколко неуспешни инвитро трансфера. Партньорите задават много въпроси, свързани най-вече с шансовете за имплантиране.
„Част от двойките изпитват чувство на вина, защото вярват, че проблемът е в тях. Питат ме какво означава, когато ембрионът е с оценка А, Б или В. Заговорят ли в цифри и оценки, напрежението в тях става осезаемо. Имат огромни очаквания и надежди за качеството на ембрионите“, разказва Мелинда Чан. Експертът не изключва като причина за неуспешния трансфер именно стреса при двойката.
Нейната цел е да поговори с двамата и да им обясни какво може да се случи оттук нататък. Напрежението може да се дължи на натиска, който оказват семейството, приятелите и дори колегите. Някои пациенти не се притесняват да говорят за това, други не желаят да споделят. Така стресът се натрупва и оказва негативно влияние върху цялото тяло.
Ембриологът не крие, че предпочита и мъжът да присъства по време на разговорите, защото неговата роля е не по-малко важна. Той трябва да разбере, че успехът зависи и от неговото поведение, отношение и нагласи. Мелинда отбелязва, че мъжете също са под силен стрес, тъй като трябва да са готови да дадат сперма, когато се наложи.
Всеки ембрион е важен
Мелинда Чан разказва за много случаи, при които нейни пациенти са използвали почти всички ембриони. Когато остане един, те се примиряват със съдбата си и си казват, че просто не им е писано да станат родители. И точно тогава се случва чудото. Последният ембрион се имплантира и се превръща в бебе.
В отчаянието си някои двойки дори искат да го изхвърлят, защото погрешно смятат, че щом първите два, които са били най-добре развити, не са успели да се имплантират, този със сигурност няма да може. Според ембриолога оценката на качеството на ембрионите обаче не е ключът към успеха, поне невинаги. Тя служи като ориентир. Успешното имплантиране зависи от много фактори, а характеристиките на ембриона са само един от тях.
Подходът към пациентите
Мелинда Чан споделя: „Използвам тактика, която обикновено работи. Казвам им: „Ако имате две деца – едното е високо 1,40 м, а другото 1,20 м, това означава ли, че по-ниското е по-лошо от по-високото?“ Отговорът винаги е не. После ги питам дали е задължително по-ниското дете да остане по-ниско. Отговорът отново е отрицателен.
Ние, като ембриолози, оценяваме ембрионите по тяхната форма, размер и външни белези. Какво е качеството им обаче няма как да разберем. Възможно е в началото даден ембрион да се развива по-бавно, но впоследствие да навакса. Всеки ембрион, който подлежи на оценка, може да се окаже подходящият. И заслужава да му се даде шанс. Каква е поуката? Никога не съдете за книгата по корицата“, завършва д-р Чан.
She's 'made' about 700 IVF babies in 18 years: This embryologist tells us what it takes to do her job: https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/women/ivf-singapore-embryologist-kkh-melinda-chan
Снимка: twitter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 180
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки * 30
ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули * 60 НУТРИГОЛД
СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100
ВИТАМАРИН перли * 90 ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Безплодие
- Медицински център "Вяра", гр. София
- УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
- Децата ин витро са повече застрашени от рак
- Д-р Анна Димитрова Белчева
- Влияние на клетъчната теория и ембриологията върху историята на биологията
- Медицински център Репромед, град Плевен
- "Вита Ин Витро Център", гр. София
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
- Кога е късно да станеш майка
Коментари към Професия ембриолог: Какво е чувството да си дал живот на 700 инвитро бебета