Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство

Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство

от 08 ное 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Обикновено когато говорим за последиците от късното раждане на дете, се обръща повече внимание на жените. Известно е, че яйчниковият им резерв намалява с годините и се отключват хормонални проблеми, които могат да доведат до безплодие. Мъжете обаче също се сблъскват с някои предизвикателства, които рядко попадат в светлината на прожекторите. Техният биологичен часовник също тиктака.

Експерти от Националния институт за клинично усъвършенстване препоръчват в Англия и Уелс да се преустанови предлагането на инвитро процедури за жени над 42-годишна възраст, но никъде не се споменават мъжете в зряла възраст. Няма и еднозначна дефиниция за препоръчителна възраст за бащинство.

Около 40-тата година на мъжа скоростта на сперматозоидите започва да намалява, което затруднява оплождането на яйцеклетката. Бебетата, родени в семейства, в които бащата е по-възрастен, по-често развиват аутизъм, шизофрения и левкемия, твърдят учени. В същото време броят на мъжете, които стават бащи в по-напреднала възраст, продължава да расте.

Според системен анализ на 90 различни изследвания, извършен през 2015 г., през годините скоростта, с която се движат сперматозоидите намалява, и се увеличава количеството на увредените сперматозоиди.

След 45-тата година репродуктивните способности на мъжа се влошават

Статистиката сочи, че рискът мъжете над 45 години да не могат да имат дете през първата година* от началото на опитите, е пет пъти по-голям, отколкото при тези под 25 години, без значение каква е възрастта на жената.

Инвитро процедурите също по-рядко завършват с успех при по-възрастните мъже. Изследване от 2023 г., публикувано в списание Journal of Assisted Reproduction and Genetics, разглежда резултатите от 11 научни анализа и 10 527 инвитро цикъла с донорски яйцеклетки. Заключението гласи, че с напредването на възрастта на мъжа, се наблюдава лек спад в ръста на живородените бебета.

Мъж с брада и кафеникава риза, прегърнал жена с розова пленета блуза, която държи тест за бременност

Риск от спонтанен аборт или мъртво раждане

Експертите предупреждават още, че жените, заченали от мъж над 40-годишна възраст, са по-застрашени от спонтанен аборт или преждевременно раждане.

„Хората вярват, че, за да се роди едно здраво бебе, е достатъчно сперматозоидите на мъжа да са подвижни и да проникнат в яйцеклетката, за да я оплодят, но всъщност съвсем не е така“, пояснява професорът по стареене на мъжката репродуктивна система от канадския университет McGill Бернар Робер.

Заедно със своя колега Питър Чан, Робер открива, че децата на по-възрастни бащи по-често се раждат с цепка на устната (заешка устна) или отвор в диафрагмата, като рискът се увеличава с всяка допълнителна година. Учените изчисляват, че при тези деца е по-голям и рискът от развитие на раково заболяване.

Регистър на новородените в Дания, който обхваща близо 2 милиона бебета, разкрива, че вероятността от определен тип левкемия при децата расте с 13% на всеки пет години от възрастта на бащата. Повишен е и рискът от рак на мозъка и на гърдата.

Неврологични нарушения

Ако бащата е над 40-годишна възраст, то неговото бебе е почти 6 пъти по-застрашено да развие аутизъм**, в сравнение с бебе, чийто баща е под 30 години, се посочва в проучване. Ако бащата е над 50 години, рискът от шизофрения е пет пъти по-висок.

Може би някои от нас ще си зададат въпроса как е възможно това, след като световната тенденция е мъжете да стават родители все по-късно. Да вземем за пример Мик Джагър, който стана баща на 73 години, Робърт Де Ниро – на 79 години и Ал Пачино – на 83. Да, възможно е.

Не се ли произвеждат нови сперматозоиди на всеки 74 дни? Да, произвеждат се.

Не е ли вярно, че мъжът винаги има сперма и тя никога не се изчерпва? Вярно е.

Мъж, който е сложил момче на раменете си

Защо тогава съществува риск за детето?

Повечето хора знаят, че жената се ражда с определен яйчников резерв, който не се възстановява. До средата на 30-те качеството на нейните яйцеклетки започва да се влошава. Около 50-тата година тя губи изцяло репродуктивната си способност.

При мъжете не е така. Те могат да станат бащи почти до края на живота си, но проучванията показват, че с всяка изминала година броят на увредените сперматозоиди расте.

Материалът, от който се произвежда спермата, са сперматогониални стволови клетки в тестисите. По време на производството на сперма незрелите клетки се размножават непрекъснато чрез процеса на клетъчно делене. Едва половината от новите обаче са годни да оплодят яйцеклетка. Останалите остават в текущото си състояние, за да поддържат резерва от сперматогониални стволови клетки.

>>> За хората, които не искат да имат деца – различни ли са от останалите и защо ги съдим

Генетични мутации в сперматозоидите

При репродукцията се копира целият геном на човека, който се състои от около 3 милиарда букви. Ето защо в редки случаи е възможно да възникнат грешки в копирането на генетичната информация. Случи ли се, конкретната стволова клетка, която се превръща в сперматозоид, ще носи мутацията завинаги.

Колкото по-възрастен е мъжът, толкова повече пъти неговите сперматогониални стволови клетки ще са се размножавали. Някои изчисления сочат, че сперматозоидите на 25-годишен мъж преминават 350 цикъла на размножаване, а тези на 45-годишен мъж – 750.

Както стана ясно, всяко размножаване крие риск от възникване на грешка. С други думи, децата, които са се родили, когато мъжът е бил в по-напреднала възраст, са по-застрашени от мутации.

По-голям брой мутации при деца на по-възрастни бащи

Всеки човек е носител на нови мутации, които обикновено са около 60, но, ако бащата е бил над 40-45 години, когато се е родило детето, е много по-вероятно броят им да е по-голям.

Добрата новина е, че все пак повечето придобити мутации не са опасни, защото настъпват в част от генома, която не се кодира. Малка част от тях крият рискове за здравето, защото пренасят информация, която причинява генетично предавани болести. Това се случва приблизително на едно от 300 живи раждания, твърди Ан Горийли, професор по човешка генетика от Оксфордския университет.

Експертът проявява силен интерес към определена малка група наследствени увреждания, които се дължат именно на по-напредналата възраст на бащата. Някои от тях са например ахондроплазия, която причинява нанизъм, и синдром на Апер (деформиран череп и сраснали пръсти на краката и ръцете).

Честотата на уврежданията, които са резултат от генетичните грешки, предадени със сперматозоидите на по-възрастния баща, не просто нараства, а скача рязко с всяка добавена година от неговата възраст. Учените обаче смятат, че сами по себе си новите мутации не обясняват по-честите случаи на деца с шизофрения и аутизъм в семействата с по-възрастен баща.

Сива ДНК спирала и молекули

Включване и изключване на гените

Проф. Робер допълва: „Родителят предава на детето си не само последователността от ДНК бази, но и някои съобщения, от които зависи включването и изключването на гените му. Тоест, от тези съобщения зависи тяхното експресиране.“
Според него всеки от нас се излага на стресори, токсини, химикали и различни преживявания, които променят епигенетичните характеристики на сперматогониалните стволови клетки. Промените се копират и предават на следващото поколение.

През 2020 г. Робер и екипът му публикуват доклад в списание Clinical Epigenetics, който разкрива, че някои от епигенетичните изменения се дължат на възрастта на бащата. Експертът твърди, че на базата на епигенетичните особености може да се определи възрастта на мъжа, плюс минус две години.

С напредването на възрастта стволовите клетки придобиват по-голям брой мутации, а епигенетичните характеристики претърпяват промени. Събитията в живота на мъжа и средата, в която живее, причиняват оксидативен стрес, а оттам и увреждания. Учените са на мнение, че комбинацията от различни фактори вероятно води до негативните последици върху здравето на децата на по-възрастни бащи.

Онова, в което специалистите са сигурни, е, че възрастта на бащата има огромно значение. Както Робер и Чан казват: „Късният брак, повторният такъв, асистираната репродукция, лечението на еректилна дисфункция, например с „Виагра“, и примерът, който дават известните личности, създават перфектни условия за развитие на генетични, неврологични и други заболявания при децата.“ 

* Hassan MA, Killick SR. Effect of male age on fertility: evidence for the decline in male fertility with increasing age. Fertil Steril. 2003.

** Reichenberg A, Gross R, Weiser M, Bresnahan M, Silverman J, Harlap S, Rabinowitz J, Shulman C, Malaspina D, Lubin G, Knobler HY, Davidson M, Susser E. Advancing paternal age and autism. Arch Gen Psychiatry. 2006.

Източник:

The perils of putting off fatherhood: why it poses risks to children’s physical and mental health: https://www.theguardian.com/science/2023/oct/22/the-perils-of-putting-off-fatherhood-why-it-poses-risks-to-childrens-physical-and-mental-health

Още по темата:
  • На 64 години Стиви Уондър стана татко за девети път На 64 години Стиви Уондър стана татко за девети път
  • 8 цитата за най-важния мъж в живота на вашето дете - бащата 8 цитата за най-важния мъж в живота на вашето дете - бащата
  • 45 безценни съвета, които бащите трябва да предадат на синовете си 45 безценни съвета, които бащите трябва да предадат на синовете си
  • 15 важни препоръки към бащите с дъщери, които ще направят връзката им с тях специална 15 важни препоръки към бащите с дъщери, които ще направят връзката им с тях специална
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИНАСТА МЕН ЗА РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ И ПОТЕНТНОСТ НА МЪЖА капсули * 60
55.00лв.

СИНАСТА МЕН ЗА РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ И ПОТЕНТНОСТ НА МЪЖА капсули * 60

Нов
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
79.00лв.

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120

Нов
ВЕГАВЕРО МИО - ИНОЗИТОЛ КОМПЛЕКС капсули * 120
105.60лв.

ВЕГАВЕРО МИО - ИНОЗИТОЛ КОМПЛЕКС капсули * 120

Безплатна доставка за България!
ЦИНК ПИКОЛИНАТ таблетки 25 мг * 100 HOLLAND & BARRETT
18.50лв.

ЦИНК ПИКОЛИНАТ таблетки 25 мг * 100 HOLLAND & BARRETT

Нов

Коментари към Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство
    www.framar.bg 
    на 07 December 2023 в 07:59
    Коментирайте "Мъжете също имат биологичен часовник: Какви рискове крие отлаганото бащинство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Моделът Криси Тейгън: Не вярвах, че безплодието е тема табу
  • "Трябва да мисля за всичко" – невидимият и тежък товар върху плещите на всяка майка
  • Хормонална терапия за смяна на пола
  • Семенник
  • Д-р Георги Станулов
  • КП № 147 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ВЪРХУ МЪЖКА ПОЛОВА СИСТЕМА
  • Лей гонг тенг
  • Думите "мъж" и "жена" скоро ще бъдат заменени с неутрални термини
  • Спермограма
  • Доц. д-р Петър Иванов, д.м.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

преди 1393 дни, 15 часа и 21 мин.

По-добре сама, отколкото зле придружена... Туй за мъжете отнася ли се?

преди 1433 дни, 18 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Идеи за пътуване - Рим и Лисабон

преди 11 дни, 16 часа и 54 мин.

Myo+ D-Chiro Inositol - прекалено големи капсули

преди 15 дни, 10 часа и 25 мин.

Сцепване на лигавицата на перинеума

преди 23 дни, 20 часа и 38 мин.

Подарявам хранителната добавка "Полимакс"

преди 24 дни, 20 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival