Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства

Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства

от 10 окт 2018г., обновено на 02 юли 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Понякога е много трудно човек да признае, че има психически проблем. Това важи с пълна сила и за холивудските знаменитости. Несъмнено снимките на червения килим, показващи звездите в пълния им блясък, се различават коренно от реалността. Това е и причината все по често да виждаме много известни личности да говорят открито за проблемите с психиката, с които се борят ежедневно. Целта им е да разрушат стигмата около психическите разстройства и да помогнат на хората да осъзнаят, че не трябва да се срамуват, а да се изправят срещу проблемите си.

Марая Кери – биполярно разстройство

Марая Кери

Марая Кери, която живее под светлините на прожекторите през последните три десетилетия, крие диагнозата си от света в продължение на 17 години. През далечната 2001 г., когато е на 32 години, певицата е настанена в болница, където е диагностицирана с биполярно разстройство тип 2. Състоянието се характеризира с периоди на добро настроение и изблици на положителна енергия, последвани от депресия, безсилие и липса на мотивация.

Причината да крие толкова дълго здравословното си състояние се оказва проста – страх да не провали кариерата си. „Не исках да нося стигмата на болест през целия живот, която щеше да ме определи и потенциално да сложи край на кариерата ми.“, споделя Кери. „Бях толкова ужасена да не загубя всичко.“

„Срамувах се от диагнозата си, отказвах да се лекувам и си втълпих, че болестта ми не съществува.“, разказва певицата. „Доскоро живеех в отричане и изолация, както и в постоянен страх някой да не ме разобличи. Беше твърде тежко бреме за носене и просто не можех да го правя повече. Потърсих и получих лечение, обградих се с позитивни хора и се върнах към това, което обичам – да пиша песни и да правя музика.“

С разкриването на заболяването си Кери се надява, че с времето и общите усилия на всички засегнати ще може да се разруши стигмата около психичните проблеми. По думите й наличието на психично разстройство може да бъде ужасно изолиращо, поради което призовава хората да не позволяват това да ги определя или контролира.

>>> 10 предупредителни знака за биполярно разстройство

Джоан Роулинг – депресия

Джоан Роулинг

Преди да създаде поредицата за Хари Потър, Джоан Роулинг страда от депресия, породена от развода с първия й съпруг. Известната писателка признава, че след като се развежда, тя остава без пари, постоянно е депресирана и мисли за самоубийство. „Бях без работа, бях самотен родител и толкова бедна, колкото е възможно да си в съвременна Великобритания, без да съм бездомна.“, казва Роулинг в речта си при встъпването в Харвард.

През този период състоянието й се влошава, но Роулинг намира сили в себе си да потърси помощ и писането се превръща в отдушник. Идеята за поредицата за Хари Потър й хрумва преди години по време на пътуване с влак от Манчестър до Лондон. Писателката завършва първите две книги, докато все още получава социални помощи, а дименторите, представени в третата книга, са вдъхновени от нейното психично заболяване.

Въпреки че в момента Джоан Роулинг е световно известен автор, невинаги й е било лесно да убеди другите в това. Според някои източници първата книга за Хари Потър е била отхвърлена от 12 големи издателства във Великобритания. Едва година след първия й опит, тя е призната за „приказва, която си струва да бъде отпечатана“.

С течение на времето Роулинг осъзнава, че макар положението й да е трудно, то може да бъде подобрено. С поражение зад гърба си, тя остава с голям потенциал да върви нагоре и малък риск да пропада. Това, което можем да научим от нейния пример е, че в състояние на окончателен провал не е нужно да се тревожим какво мислят другите хора.

Райън Рейнолдс – тревожност

Райън Рейнолдс

Райън Рейнолдс – най-известен с ролята си в американския филм „Дедпул“ – се сблъсква с тревожността още в детска възраст. Борбата, продължила десетки години, го провокира да бъде открит за проблемите си с психичното здраве. „Цял живот съм изпитвал безпокойство.“, споделя актьорът. „Знаете ли, чувствам, че в мен живеят две различни личности.“

Тревожността на актьора достига своя връх след заснемането на „Дедпул“ - филм, в който Рейнолдс участва и продуцира. Залозите са много високи, а звездата се опасява да не разочарова феновете, както и че филмът може да не се приеме добре.

В интервю от 2018 г. Рейнолдс навлиза дълбоко в своя опит с психичните проблеми. „Склонен съм да изпадам в депресия и имам проблеми с тревожността. Ако не спортувам всеки ден, започвам да се изнервям. За мен спортът е по-скоро терапия, средство за прогонване на тези демони.“

В същото интервю актьорът свързва проблемите си с неспокойните отношения с баща си. „Баща ми беше корав човек. Той също беше добър в много отношения, но беше груб с нас. Това няма за цел да бъде някаква плачевна история – всеки носи своето бреме и аз не съм по-различен в това отношение – но израстването с такъв човек не е никак лесно. Това е една от причините през целия си живот да се боря с безпокойството.“

>>> Знаменитости, които говорят открито за тревожността и методите си за справяне с нея

Въпреки трудностите, през които преминава, Рейнолдс е на мнение, че безпокойството може да бъде страхотно гориво – хапче против самодоволство.

Майкъл Фелпс – синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Майкъл Фелпс

Майкъл Фелпс държи рекорда за спечелване на най-много олимпийски състезания в историята. Известният плувец има 28 медала, от които 23 са златни. Но една от причините за непрестанния му стремеж към победа може да се стори странна на мнозина – синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD).

Описвайки себе си като дете в книгата си No Limits: The Will to Succeed, Фелпс не рисува много ласкателна картина: „Имах големи уши. Бях мършав. Много ми се подиграваха“. В по-ранната си книга Beneath the Surface: My Story той пише, че е говорел твърде бързо и не е гледал хората в очите, докато разговаря с тях.

Фелпс е диагностициран с ADHD в шести клас. Въпреки че не успява да седи в класната стая, без да нервничи, без проблем успява да плува с часове. „Човек би си помислил, че в първия ден, когато влязох във водата, се превърнах в делфин. Не беше така. Мразех плуването. Говорим за крещене, ритане, хвърляне на очила, омраза.“, споделя плувецът.

С практиката Фелпс намира своята зона на комфорт. „Оказа се, че мога да се движа бързо в басейна. Във водата почувствах за първи път, че контролирам нещата.“ До навършване на 10-годишна възраст Фелпс вече е национален плувец, а на 11 години се запознава с известния треньор по плуване Боб Боуман.

За Фелпс басейнът е бил много неща. Бил е убежище, отдушник и място, където неговата сила и страст го тласкат към величие. Сега, чрез своята фондация за представяне на ползите от плуването, той се надява, че басейнът може да бъде „това място“ за хиляди деца с ADHD и различия в ученето.

Деми Ловато – булимия

Деми Ловато

Деми Ловато се бори с булимия от 12-годишна възраст, но състоянието се влошава значително след края на 6-годишна романтична връзка. През последните няколко години тя говори открито за хранително си разстройство – дори снима документален филм, но признава, че храната все още е най-голямото предизвикателство в живота си.

>>> Студентката Барбара Ян за булимията: Решението да се подложа на терапия е най-доброто в живота ми

Бившата звезда на Disney Channel споделя, че в ежедневната й борба има трудни и добри моменти. „Все още се боря. Ежедневно. Има периоди, в които забравям за проблемите си с храната, а друг път мисля само за нея.“, казва Ловато. „Но така изглежда възстановяването за някои хора и все още имам надежда, че някой ден няма да мисля за храната.“

Днес тя все още се възстановява, но сега контролира теглото си със здравословна диета и редовни упражнения.

Източник:
  • https://www.nytimes.com/2018/04/11/style/mariah-carey-bipolar-disorder
  • https://qz.com/961875/how-jk-rowling-overcame-depression-and-rejection-to-end-up-selling-400-million-books
  • https://www.rollingstone.co.uk/film/news/ryan-reynolds-talks-anxiety-feel-like-have-two-parts-personality-12083/
  • https://www.understood.org/en/articles/celebrity-spotlight-how-michael-phelps-adhd-helped-him-make-olympic-history
  • https://www.womenshealthmag.com/health/a19948927/demi-lovato-eating-disorder/
Още по темата:
  • Какво се случва с актьорите от Птиците умират сами днес Какво се случва с актьорите от Птиците умират сами днес
  • След 25 години брак: Пиърс Броснан и Кийли Шей Смит по-влюбени от всякога След 25 години брак: Пиърс Броснан и Кийли Шей Смит по-влюбени от всякога
  • Джо Кокър почина на 70-годишна възраст Джо Кокър почина на 70-годишна възраст
  • Благотворителността като начин на живот: Знаменитостите, които използват славата си за добра кауза Благотворителността като начин на живот: Знаменитостите, които използват славата си за добра кауза
3.0/5 2 оценки

Коментари към Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:04
    Коментирайте "Знаменитости, които говорят открито за своите психични разстройства"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
  • Какво е параноидно личностно разстройство
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Ето как изглеждат децата на 22 известни личности
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 14 часа и 21 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 3 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Галфимия глаука Галфимия глаука

Галфимия глаука

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост

Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост

от 11 окт 2022г. Прочети повече
Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

от 22 фев 2021г. Прочети повече
Тренировъчна програма на Скот Аткинс за мускулна маса Тренировъчна програма на Скот Аткинс за мускулна маса

Тренировъчна програма на Скот Аткинс за мускулна маса

от 30 сеп 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival