7 житейски урока, които хората научават прекалено късно
Житейските уроци обикновено са пълни с мъдрост, но винаги се научават по трудния начин. Най-трудната част от този процес е осъзнаването, че възможностите идват и отминават. Обикновено го разбираме, след като вече са отминали.
Вижте кои неща е по-добре да научим колкото е възможно по-рано в съзнателния си живот.
1. Ако искате да правите "каквото си искате" трябва да работите три пъти повече от останалите
Повечето хора прекарват целия си живот в правене на неща, които не искат: това, което трябва да направят или това, което техните родители или обществото искат от тях.
Ако желаете да правите каквото ви се прииска, трябва да осъзнаете, че това е привилегия, не задължение. Тези хора не са много. Ако знаете какво искате, трябва да започнете да се стремите към него още в този момент. Няма по-подходящо време за промени от "сега".
2. Зад гнева винаги се крие страх
Както казва мъдрият Йода "Страхът е пътят към тъмната страна. Страхът води към гнева, гневът води към омраза, а омразата води до страдание." Каквото и да ни тормози, особено когато става въпрос за дълъг период от време, в началото ние вярваме, че причината е извън нас – нещо, което мразим. И ако разгледаме отблизо тази емоция, ще открием, че зад омразата се крие стаен гняв и със сигурност нещо, което сме пазили в себе си много дълго време.
Но зад всичко това винаги стои страхът. Страхът, че сме уязвими. Страхът да оставиш миналото зад себе си. Но ако осъзнаете този страх, ще видите сянката на безгрижието и състраданието. И ще можете да продължите напред.
3. Всекидневните ни навици оформят бъдещото ни аз
Това, което правите днес е стъпка напред към утрешното ви "Аз". Когато повтаряте едно и също действие в продължение на седмица, ще започнете да усещате зараждащата се промяна. След месец разликата ще е видима.
След една или две години, или пет години, може и да не се познаете – ще сте се променили дотолкова, че може да си кажете "кой съм аз?". Не подценявайте значението на всеки дребен ежедневен навик, който повтаряте, защото той ще даде отражение върху същността ви с времето. За добро или лошо, вашите навици определят човека, който ще бъдете в бъдещето.
4. Тренирайте чувствата си
Когато използваме думата "упражнение" или "тренировка" обикновено имаме предвид определено умение. Като уроците по пиано или тренировката по волейбол. Но истината е, че чувствата ни също се нуждаят от трениране. Можете да тренирате смирението си или опрощението.
Можете да упражнявате самосъзнанието и хумора си, толкова лесно колкото се ядосвате или започвате спор. Кой сте вие от емоционална гледна точка е отражение на нещата, които вие съзнателно /или несъзнателно/ упражнявате. Не сте се родили заядливи или разочаровани. Просто прекалено дълго сте се опитвали или сте предпочитали да бъдете такива, вместо да изпитвате радост или благодарност например.
5. Всеки си има собствени приоритети
Това е клише и често се използва с негативно значение. Но тук става въпрос за нещо различно: добре е да си признаем, че в края на деня всички трябва да отделим малко време за себе си. Всички имаме мечти, цели, вдъхновение, семейства, близки приятели, значими хора и искаме едни и същи фундаментални неща.
И трябва да осъзнаем, че всеки човек има собствен живот, собствен план или визия за бъдещето, които не е задължително да съвпадат с нашите. Не можем да контролираме другите. Не можем и не е редно да очакваме те да ни поставят преди себе си. Не и за дълъг период от време.
Затова, опитайте се да подкрепяте и помагате на хората около вас да преследват собствените си цели и мечти, както вие се надявате те да ви помагат за вашите. Това се наричат пълноценни отношения.
6. Победата никога няма да е така сладка, както пътя към нея
Ако не се забавлявате по пътя към осъществяването, на която и да е цел или мечта, твърде вероятно е постигането й накрая да не ви удовлетвори, нито направи толкова щастливи, колкото сте очаквали. Не всяка цел си заслужава жертвите и усилията, затова бъдете мъдри, когато поемате по дългия път към нея.
7. Упоритият труд и смехът не са взаимоизключващи се неща
Има хора, които си мислят, че смехът означава, че не вземате въпроса или съответната задача на сериозно. Най-добрите идеи идват от само себе си, когато сме отпуснати, спокойни и усмихнати, а най-добрият начин да го постигнем е чрез смеха. Всички човешки взаимоотношения започват по-лесно със смях, докато се опитваме да решим някой нов проблем.
Някои хора никога не научават този факт или просто отказват да го приемат. Те се превръщат в свадливи и раздразнителни старчета още на 30 години. А смисълът на живота е да се забавляваме, докато го живеем. А забавленията не означават, че не приемаме живота на сериозно. Смехът не възпрепятства продуктивността, точно обратното.
снимки: bitlanders.com; frabthony.com; www.brisbanecitypsychologist.com.au
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Уроци по пътя: Житейски мъдрости от Хималаите
- 9 ценни урока, които хората научават твърде късно в живота
- Какво наистина научаваме в училище и приложимо ли е в забързаното ежедневие
- 12 урока за живота от човек, свидетел на 12 хиляди смъртни случаи!
- 13 житейски урока, които всеки човек трябва да научи до 30-годишна възраст
- 5 ценни житейски урока за страданието от гръцкия философ Епиктет
- 5 житейски урока за по-добър живот
- 7 урока, които всяка майка трябва да предаде на дъщеря си
- 12 неща, които трябва да знаете, когато животът стане труден
Коментари към 7 житейски урока, които хората научават прекалено късно