20 тайни, разкриващи магията на специалните визуални ефекти в киното

Едва ли има някой, който да не си дава сметка за степента, до която съвременните технологии и в частност компютърно генерираните анимации биват експлоатирани при създаването на телевизионни и кино продукции, особено такива с фентъзи или фантастичен сюжет. Продуцирането на визуално въздействащ филм или ТВ поредица без намесата на специални ефекти (VFX ) би било немислимо в наши дни и в много голяма степен магията на седмото изкуство в съвременния му вид се асоциира именно с този компонент от създаването на филми.
За всеки филмов фен обаче е любопитно и интересно как точно се създават любимите му филми и сериали: как екипът заснема важни битки, създава извънземни същества, декори и всичко за трикове на филмовата индустрия. Вероятно и вие сте си задавали множество въпроси. Е, ние сме насреща, за да надникнем заедно зад кулисите и да ви разкрием магията на специалните визуални ефекти в киното, поддържащи до последен дъх интереса и емоцията на зрителя.
Основният декор е в зелен цвят
Въпреки че понятието "блубокс" се превежда от английски като "синя кутия", декорите, използвани като основа за компилирането на действително изиграни сцени с компютърно генерирана околна среда или персонажи, невинаги са в син цвят. По-често те са зелени, а в действителност могат да бъдат в какъвто и да било цвят, стига същият да не присъства в облеклото на актьорите.
След заснемането на съответните сцени, които ще бъдат обработвани дигитално, избраният за декор цвят се елиминира (местата стават прозрачни) чрез специален софтуер. Ако цветът, избран за декор, присъства и в дрехите на някой от актьорите, то тази част от него също ще стане прозрачна.
Тълпата е фалшива
В една част от филмите се използват статисти при по-масовите сцени. Но това е доста скъпо удоволствие. Затова се налага да се измислят и предприемат различни варианти, за да създадат тълпи от хора. Един от най-разпространените методи е следният: прави се снимка на малка група. Изображението е под определен ъгъл и след това с помощта на компютърни ефекти тези фотографии се „размножават“. Има случаи, при които се използват надуваеми манекени, както е във филма „Речта на краля“.
Витамини, които имитират наркотици
Нали не смятате, че наркотиците, които използват във филмите са истински? Те се заместват от мляко на прах, захар или витамини.
Царевичен сироп вместо кръв
За изкуствена кръв се използват различни варианти. Най-често хората от кухнята на филмите, използват царевичен сироп и оцветители. Преди години, когато филмите са били черно-бели, са използвали шоколадов сироп.
Билкови цигари
Любимият ви актьор промотира и насърчава здравословното хранене, а на екрана той пуши и пие? Не се учудвайте. На екрана се използват билкови цигари, които не съдържат никотин.
Облаци от мляко
Облаците са много зловещи в някои филми. Признаваме си, че на моменти изпитваме страх. Мислите си, че операторите стоят по цели дни и нощи, докато на небето се появят подобни форми. Нищо подобно! Такъв вид облаци се правят, като се налива мляко в съд с вода.
Мокър асфалт
Много често актьорите от любимите ни филми и сериали карат през нощта, различни превозни средства на мокър асфалт. Но защо е така? Причината е, че покритият с вода асфалт изглежда по-добре и дава добър контраст.
Еротични сцени
При симулирането на дадена интимна сцена се използват различни ефекти, с цел да не се злепоставят актьорите. Поставят се възглавници между тях, а самите те са облечени с тънко бельо в телесен цвят. Няма романтика, ако стаята е пълна с хора от екипа, които посочват как и къде да се движите и целувате. По правило, режисьорът заснема секс сцени, като дава време на актьорите да се опознаят и да се отпуснат преди снимки.
Актрисата Марго Роби има друг начин да се отпусне, когато заснема голи сцени с героя на Леонардо Ди Каприо на снимачната площадка "Вълкът от Уолстрийт". Тя споделя, че е доста нервна, когато трябва да „прави“ орална любов на известния актьор. Поради тази причина тя се напива малко преди да се заснеме сцената. По този начин тя се отпуска и сцената е заснета перфектно.
Мини специални ефекти
Всеки филм си има определен бюджет. За да не се превишава той се използват различни мини копия на дадени обекти, като небостъргачи, самолети, коли. Те са много по-реалистични, вместо тези създадени с компютърни ефекти.
Вкусни стъкла
Сигурни сме, че сте виждали в екшън или трилър, някой от героите да разбива поне един прозорец? Може и да ви шокираме, но истината е, че прозорците са направени от захар. Има случаи, при които се използват и тънки пластмасови стъкла.
Диалози в кола
В 80% от филмите героите си говорят в колата и шофьорът рядко поглежда към пътя. Това е така, защото в повечето случи автомобилът е поставен на специална платформа.
Динята – най-добрият приятел на тонрежисьора
За създаването на саундтрак тонрежисьорите използват различни варианти. Престрелките се заменят от заря, а звукът от крилата на птица се постига с прелистването на страници. Но безспорно най-големият помощник е динята. Благодарение на нея се създават звукове от счупване на глава, удар в лицето и счупване на драконово яйце.
Превъплъщаване в друг образ
От съществено значение е актьорът да може да премине от едно емоционално състояние в друго. Някои холивудски актьори използват метода на Лий Страсбърг и т.нар "упражнение с чаша кафе", за да могат по-точно да представят реалността на героя. Например, когато сте в метрото, опитайте да запомните в последователност следните думи, докато пиете сутрешното си кафе: топлота, цвят, вкус, мирис. По този начин можете да усетите чувствата, които сте изпитали сутринта, докато сте били на друго място. Анджелина Джоли, Скарлет Йохансон и Ал Пачино усвояват и използват винаги тази техника.
Ментови кристали за плач по команда
Когато един актьор се „потапя“ в характера на своя персонаж, той лесно може да изрази на екран всякаква емоция: щастие, гняв или скръб. Но не така стоят нещата със сълзите. Някои актьори се опитват да си спомнят собствените си неуспехи, преди да заснемат сцена, а други не мигат за известно време или използват ментови кристали, за да пролеят сълзи.
Усвояване на изражението на лицето
За да се постигне лесно всякаква емоция, мускулите на лицето трябва да бъдат отпуснати. Преди да снимат сцена, актьорите обикновено правят упражнения за загряване лицевите мускули, за да бъдат те в спокойно състояние. Същото правило важи и когато трябва да променят гласа или акцента си.
Медитация за спокоен ум
За да „дадат живот“ на един герой, актьорите трябва да бъдат спокойни. Един от най-добрите методи е медитацията. Актьорът Бенедикт Къмбърбач разкрива, че практикува медитация, за да се успокои, преди да заснеме определена сцена.
Техника на емоционалната памет
Актьорите често отразяват собствените си емоционални моменти, за да възпроизведат чувства. Техниката на Константин Станиславски ви учи как да го направите. Основната част от този метод е да се възпроизвеждат емоционални спомени и те да се прилагат, за да накарат хората да "вярват", че чувствата на героя им са реални. За да се подготви емоционално за „Пианистът“, Ейдриън Броуди продава апартамента си, къса с приятелката си и остава сам за известно време.
Идентифициране се с начина на живот на героя
Някои роли могат да бъдат изпълнени перфектно само ако се идентифицирате с начина на живот на героя. Джаред Лето се опитва да изгради характера на Жокера от „Отряд самоубийци“ Той дава на Марго Роби жив плъх, прекарва време с психопати. Лето направо се „гмурка дълбоко“ в ролята си.
Техники за целувка
Възможно е актьорите да не искат да се целуват, но това често се налага. Камерата може да бъде поставена под определен ъгъл, за да създаде илюзия, че двойката се целува. Поставянето на длан върху бузата на партньора добавя повече емоция и драматизъм към сцената. Ръцете могат да покрият устните, които остават затворени за момента. Няма магия, просто техники.
Филми за вдъхновение
Актьорите също гледат филми за вдъхновение. Например режисьорът на успешния мюзикъл "La La Land", Дамиен Шазел, кара целия екип да гледа по няколко пъти определени филми като "Аз пея под дъжда" и " Top Hat", за да усетят настроението и емоцията, която струи от тях.
Комфортът е на първо място
Комфортът на всеки един от актьорите е на първо място, защото те могат да запишат една и съща сцена десетки пъти. Всеки от тях има свои собствени изисквания, отнасящи се до храна, апартаменти и работни графици. Например, актьорът Том Круз носи удобни прашки за сцените с каскадите. Той споделя, че те осигуряват необходимия "комфорт и гъвкавост", за да се заснемат екшън сцените.
"Weta Digital" е една от най-известните компании, специализирани в създаването на дигитални визуални ефекти, в света. Тя е основана от режисьора на "Властелинът на пръстените" и "Хобитът" - Питър Джаксън, съвместно с Ричард Тейлър и Джейми Селкирк, през 1993 година паралелно със заснемането на "Heavenly Creatures". Продукцията й е отличена с няколко награди Оскар, BAFTA и други.
"BlueBolt" e едно от VFX студиата, работили по хитовия сериал "Игра на тронове", който се отличава с невероятен актьорски състав, но също така изобилства от митични същества и е ситуиран в приказен средновековен свят, пресъздаден по изключително реалистичен начин именно с помощта на специални ефекти.
brightside.me
Снимки: flickr.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕОФИЙТ ОСВЕЖАВАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА 200 мл.
СОЛГАР БОСВЕЛИЯ капсули * 60
ОТВЪД МАГИЧЕСКАТА ПРЪЧКА - ТОМ ФЕЛТЪН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- И билките имат странични ефекти
- 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (2 част)
- Мечти на сцената — Велко Кънев
- Как завършват 12 от любимите ни сериали – част 1
- 10-те сериала и шоу програми с най-много епизоди в историята на киното и телевизията
- Как се прави филм без пари: режисьорът Мартин Асенов за създаването на "Господари на съдбата"
- 12 велики импровизации в киното, които ще останат в историята
- Опасни взаимодействия между храни и лекарства
- 12 филмови мита: разбити – I част
- 12 филмови мита: разбити – II част
Коментари към 20 тайни, разкриващи магията на специалните визуални ефекти в киното