15 изследвания върху здравето на децата, с които трябва да сте запознати
Главоломната бързина, с която се променя ежедневието ни през последните няколко години, превръща отглеждането и възпитанието на деца във все по-голямо предизвикателство, тъй като опитът на хората от предходното поколение, а дори на тези, които са станали родители преди едно десетилетие, трудно може да бъде отнесен наготово към днешните деца. За да се ориентирате по-добре в ситуацията и в това кои са най-често срещаните проблеми, съпътстващи грижите за децата от най-ранната им възраст до университета, обърнете внимание на резултатите от следните 15 изследвания върху здравето на децата, с които е добре да сте запознати.
Кърменето има само плюсове
Ако има нещо, около което учените да са обединени в мненията си през последните няколко години, то е колко полезно за детето е кърменето. Няколко изследвания през годините откриват още доказателства в подкрепа на този факт. Според едно от тях кърменето би могло да стимулира интелекта на детето, което вероятно се дължи на наличието на докозахексаенова киселина (полиненаситена незаменима Омега–3 мастна киселина) в майчиното мляко. Според друго изследване естественото хранене би могло да предпази детето от развитие на хиперактивност, без да е ясно по какъв начин кърменето би могло да предотврати това състояние.
Повечето лекарства са съвместими с кърменето
Обширен доклад на Американската педиатрична академия, публикуван през 2013 година, лансира заключението на учените, че повечето медикаменти в аптечната мрежа могат да бъдат приемани спокойно от кърмещи майки, въпреки факта, че много жени са съветвани от своите лекари да прекратят употребата им, докато кърмят. Някои лекарства преминават в майчината кърма, но в твърде малка концентрация, а други изобщо не се експресират в млякото. Трудността при вземането на решение от майката дали даден препарат може да бъде приеман по време на кърмене или трябва да се търсят алтернативи (на лекарството или на начина на хранене на бебето) идва от липсата на информация за това кои медикаменти за безопасни и кои – не. Затова при всяко неразположение е препоръчително консултацията със специалист.
Купуването на кърма по интернет носи рискове
Купуването и предлагането на кърма онлайн придобива все по-голяма популярност, но тази практика е свързана с известни рискове, поради липсата на контрол над състава на кърмата. Изследователски екип се е сдобил с мостри от кърма, поръчана от едни от най-популярните сайтове за споделяне на продукта в САЩ и е сравнил съдържанието им с това на млякото, предлагано от банките за мляко (тези, чийто регулаторен орган е Асоциацията на банките за майчино мляко на Северна Америка, в които се съблюдават строги правила за контрол и се прилага метода на пастюризация). Оказва се, че в млякото от интернет сайтовете е налице много по-висок процент на заразяване на продукта – 64% от тествания материал е дал положителна проба за стафилококи, а три от мострите са дали положителни проби за салмонела.
Действащият имунизационен календар е безопасен
Обширна рецензия, изготвена от Института по Медицина на САЩ във връзка с критиките срещу настоящия имунизационен календар, излага становището на учените, според които всички ваксини, включени в календара, са безопасни и имунизацията на децата срещу заболявания като полиомиелит, коклюш и дребна шарка не застрашава здравето им (отхвърля се връзката между имунизациите и развитието на аутизъм или астма). От Института по Медицина на САЩ изтъкват, че се надяват това заключение да успокои родителите и педиатрите, които имат съмнения относно сигурността на имунизационния календар, но същевременно ще изискват мониторингът над ваксините да продължи и занапред.
Синдромът на сплесканата глава е нещо обичайно при бебетата и не е повод за притеснение
С отричането на предимствата от поставянето на бебетата по корем по време на сън, което се счита за един от факторите за синдрома на внезапната детска смърт, броят на бебетата с позиционна плагиоцефалия (медицинското понятие за сплесканите зони на главичките на бебетата) рязко нараства. Според проучване, осъществено в Канада, повече от 46% от бебетата до тримесечна възраст страдат от някаква, обикновено лека форма на това състояние.
Тъй като липсват предишни данни, на база на които да бъде направена съпоставка за честотата на развитие на плагиоцефалия преди и сега, би могло да се приеме, че ситуацията не се е променила особено, а просто родителите се вглеждат повече в проблема. Също така друга очевидна причина за нарастване на случаите е спането по гръб. Каквато и да е причината, добрата новина, че това преходно състояние в повечето случаи е напълно безобидно.
Спазването на определен час на заспиване е важно
За здравето и интелектуалното развитие на децата е важно не само колко време спят, но също така да спазват определен режим, който да не бъде нарушаван системно, съгласно прочуване по казуса, проведено в Обединеното кралство. Децата, които вечер заспиват по едно и също време, се представят по-добре на тестовете за пространствени умения, както и в четенето и математиката. За целите на прочуването са били разпитани родители на деца относно часа им на заспиване, когато са били на 3,5 и 7-годишна възраст. Така е установено, че колкото по от рано и за по-продължителен период от време децата нямат фиксиран час на записване, толкова по-слабо се представят в интелектуален план, когато станат на 7. Остава неясна причината за липсата на такъв режим, като сред вероятните са хаотичното ежедневие, в което децата израстват, имайки свободата да пропуснат закуската, да гледат телевизия или да ползват мобилни устройства в стаята си.
Повечето пакетирани храни за деца са с прекалено високо съдържание на сол
Едно от първите проучвания, целящо да провери какво е съдържанието на натриев хлорид в пакетираните храни, предназначени за деца, установява, че в 70% от продуктите, предлагани на пазара, то надвишава дозата от 210 мг на порция, която е считана за горна граница на допустимо съдържание на сол в детската храна. Още по-интересното е, че в някои от детските храни съдържанието на натриев хлорид е в количество, което съставлява приблизително 50% от максимално допустимата дневна доза. За щастие при бебешките храни ситуацията не е такава и строгият контрол си казва думата – почти всички храни за кърмачета до 12-месечна възраст, разпространени в търговската мрежа, са с ниско съдържание не сол.
Пълнотата при децата вече не е толкова често срещана
Интересно е да се отбележи, че процентът при децата, страдащи от наднормено тегло, е намалял или поне този сред децата на възраст между 2 и 4 години. Причината вероятно се дължи на ограничените финансови възможности на семействата, настъпилата криза или погледът на родителите към избор на здравословна храна. Относно здравето на децата тези данни са добра новина, но експертите подчертават, че като цяло процентът на децата, страдащи от затлъстяване, е твърде висок: едно от всеки 8 деца на предучилищна възраст е с наднормено тегло.
Нараства броят на децата, диагностицирани като хиперактивни
Подробен анализ на данните, изнесени от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, публикуван в "New York Times", алармира за значителното нарастване броя на децата, диагностицирани със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност през последното десетилетие. Според публикацията на "Times" 11% от децата в училищна възраст страдат от СДВХ, който е класифициран като заболяване на развитието, поведенческо отклонение и неврологична патология и се среща и при възрастните, когато не са взети мерки при проявите му в детска възраст. Все още не е ясна причината за разпространението на това състояние при децата, като се предполага, че по-високият процент може да се дължи на повишеното внимание към СДВХ или на неправилното диагностициране на някои деца. Разбира се, не се отхвърля възможността това да се дължи на определени фактори.
Аутизмът е по-често срещан, отколкото се е мислело преди
Случаите на аутизъм при децата, обявени от техните родители, са нараснали значително през последните години – от 1 на всеки 86 деца до 1 на 50. Учените са на мнение, че този процент се дължи основно на диагностицирането на случаи от страна на лекарите, които преди не са били разпознавани като аутизъм, въпреки че не се изключва възможността за наличие на други фактори. Същевременно данните, компилирани от родителите (1:50), се различават драстично от тези, изнесени от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), според които честотата на разпространение на аутизма е 1:88. Поначало данните на CDC са считани за най-достоверни при определянето на степента на разпространение на аутизма в САЩ.
Телевизорите, високите столове, магнитите и атракционите в лунапарковете могат да бъдат опасни
Статистиката сочи недвусмислено, че определени атракциони, които не са считани за опасни за детското здраве, всъщност крият значителен риск от травми и сериозни наранявания. Според проучване на всеки 30 минути дете става жертва на инцидент с телевизор, като най-често става дума за падане на уреда върху детето. Друго проучване алармира за опасността от поставянето на децата на високи столове – данните от него сочат, че всяка година около 9400 деца се нараняват, падайки от подобни мебели. За рисковете от поглъщането на магнити се говори често и у нас, като случаите на погълнати магнити, капачки и други предмети скачат драстично. Травмите при возене на въртележки в паркове, на панаира или други места, също не са малко, разкрива трето проучване – около 4400 деца стават жертва на подобни инциденти всяка година.
Подигравките имат не само емоционални последствия, но и физически
Тревожно проучване сред децата в училищна възраст установи, че онези, които са обект на подигравки и психически тормоз от страна на съучениците си, са два пъти по-податливи на т.нар. психоматични симптоми, включващи главоболие, болки в стомаха, виене на свят, изпускане в леглото и проблеми със съня. Нерядко родителите и учителите игнорират тези симптоми или ги тълкуват като опит от страна на детето да си спести определени занимания. Според това проучване възрастните трябва да преосмислят поведението си и да се отнесат по-сериозно към проблема, тъй като тези симптоми могат да се знак за нещо друго.
Карането и заповядването на децата може да има същия ефект върху психиката им като физическото наказание
Има значение не само какво казва човек, но и как го казва. Суровата вербална дисциплина на децата повишава риска от развиването на депресия и агресивно поведение у подрастващите в не по-малка степен от прилагането на физически наказания, особено в началото на тийнейджърските години, разкрива проучване, проведено в рамките на две години сред 13 и 14 годишни деца. "Негативните ефекти от вербалната дисциплина, които наблюдавахме в този период, са съизмерими с тези, установени от други изследвания със същата давност над деца, които са обект на физически наказания", синтезира резултатите от проучване сред подрастващите.
Тийнейджърите се увличат по по-здравословен начин на живот
Учениците в гимназиалните класове все по-често се увличат по здравословни навици, което включва по-правилен начин на хранене – децата консумират повече пресни плодове и зеленчуци за сметка на пакетираните храни и десерти, по-рядко пропускат закуската, а освен това по-активно и редовно се занимават със спорт, разкрива представително проучване. От него не могат да бъдат изведени заключения относно връзката между тези навици и лекия спад в разпространението на затлъстяването сред децата в тази връзка, което през последните години е масово и един от сериозните проблеми при подрастващите. Проучването не отчита промяна в степента на ангажираност на тийнейджърите с видеоигри и онлайн чатове.
Марихуаната може трайно да увреди мозъка на децата в тийнейджърска възраст
Проучването, въз основа на което е достигнато това заключение, не е проведено върху хора, а върху мишки. И въпреки това предизвика сериозно внимание, тъй като резултатите от него са възприемани като доказателство, че редовната употреба на марихуана и други синтетични субстанции в детска възраст може да доведе до нарушение в мозъчната функция, което след време да се прояви под формата на различни психически разстройства. "През последните 20 години се спори много относно дългосрочните ефекти от употребата на марихуана, като има доказателства, че когато се практикува от подрастващи, това може да навреди сериозно на здравето им", се посочва в проучването. Редно е да се спомене, че според друго изследване употребата на марихуана от тийнейджърите не води до мозъчни изменения.
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗДРАВЕ ОТ ПРИРОДАТА ЗА НАЙ-МАЛКИТЕ - ОТ А ДО Я - Д-Р ДЖОН БРИФА - ХЕРМЕС
ТРЕНИРОВКА НА ТЯЛОТО И НА ДУХА - М. С. НОРБЕКОВ
СЪВРЕМЕННА ПРИРОДНА МЕДИЦИНА ЗА КРАСОТАТА И ЗДРАВЕТО НА ЖЕНАТА том 4 - д-р ЙОНКО МЕРМЕРСКИ
100 ГОДИНИ АКТИВЕН ЖИВОТ ИЛИ ТАЙНИТЕ НА ЗДРАВОСЛОВНОТО ДЪЛГОЛЕТИЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ - ЖАНУА 98
ДУХОВНО ЛЕЧЕНИЕ - ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА НА ДУХОВНОТО ЛЕЧЕНИЕ В ДРЕВНОСТТА И ДНЕС - УИЛЯМ ФРЕДЕРИК КОБ
КРАЯТ НА АЛЦХАЙМЕР - Д-Р ДЕЙЛ БРЕДЕСЕН - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Фекален тест
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Тромбоцити (PLT)
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Аускултация на бял дроб
- Изследване на вагинален секрет
Коментари към 15 изследвания върху здравето на децата, с които трябва да сте запознати