9 примера от японския етикет и протокол, които ще ви се сторят странни - част 1

"Страната на изгряващото слънце" е известна със сложните си правила за етикет, протокол и традиции. Повечето от тях може и да ви изглеждат странни, но те строго се спазват в Япония.
Представяме ви 9 примера от японските етикет и протокол. Съветваме ви да запомните някои от тях, макар и да ви сторят странни. Кой знае? Един ден може да ви се наложи да пътувате до Япония и най-добре е да сте подготвени!
Поздрави
Японците никога не подават ръка, а се покланят. Колкото по-високо в социалната йерархия стои един местен, с толкова по-нисък поклон трябва да го поздравяват околните. Ако сте турист, ви съветваме просто да кимнете с глава. Това е неформален поздрав, с който японците разбират, че сте чужденец.
Докосване
В Япония се смята за непристойно и грубо да гледате хората в очите, а дори и не си помисляйте да ги докосвате. Всеки японец уважава личното пространство на другия. Ако посещавате страната, не си позволявайте никаква интимност с местните, освен ако те не подадат първи ръка например.
В асансьора
Оказва се, че дори в асансьора има протокол, по който хората да влизат в него. Ако сте първият, който прекрачва прага на празен асансьор, вие автоматично ставате отговорник и трябва да стоите близо до контролния панел. Важно е да задържите вратата отворена, докато всички останали влязат. Повтаряйте това на всеки етаж, на който асансьорът спира. Трябва да сте и последният, който да го напусне и то много бързо. Ако сте турист в Япония, съветваме ви да не сте сред първенците! Отговорността не е малка.
В метрото
В метрото има някои забрани, които японците спазват.
Говоренето не е разрешено дори и по телефона (само sms). Неловко и непрепоръчително е да се взирате в другите пътници. Не е прието и да отстъпвате мястото си на възрастни хора, дори ако те едва ходят. За тях има седалки, обозначени със специален знак, както и за хора с увреждания и бременни жени. Не бива да заемате тези места, освен ако не принадлежите към някоя от изброените категории.
Вижте втората част ТУК
източник: brightside.me
снимки: duncansensei.com
по статията работи: Илияна Стоянова
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияЛайфстайл- 9 примера от японския етикет и протокол, които ще ви се сторят странни - част 2
- 16 причини да се възхищаваме на Япония – I част
- 10 снимки, които ще ви накарат да се влюбите в Япония
- 12 популярни мита за Япония, които приемаме за чиста монета
- Масово унищожаване на хиляди пилета в Япония поради избухване на птичи грип
- Японските власти се опитват да намалят случаите на самоубийство вследствие преработване
- Развитие на "Такеда" от 1914 година до 1944 година
- Появата на черния чесън като важен момент в историята на лечебния зеленчук
- Открийте тайната за младост и дълголетие на доктор Шигеаки Хинохара
- Приложете древен японски метод за укрепване на имунната и костна система
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА