Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
Техниките за оплитане на мартеници са безброй и всеки, който някога се е захващал с това приложно изкуство, знае, че чрез съчетаването на различни материали и методи може да създаде огромно разнообразие от вариации на традиционните Пижо и Пенда, както и всевъзможни ефектни "бижута" за врата и китките, брошки и прочее интересни аксесоари в духа на Баба Марта. И макар в различните краища на страната да са разпространени предостатъчно на брой интересни техники, ние ще ви предложим една, която не само не е българска, а идва от друг континент! Тя се нарича кумихимо, а нейна родина е Страната на изгряващото слънце – Япония.
Понятието кумихимо произлиза от думите kumi (плета) и himo (връв) и означава "събиране на нишки". Този занаят възниква преди стотици години като форма на ръчно плетене само с пръсти. В последствие майсторите изобретяват различни приспособления като марудай и такадай, с които се правят по-сложни плетки за по-кратко време. Така направените шнурове са били предназначени за и използвани най-вече от самураите за функционални и декоративни цели – с тях те са привързвали и пристягали своята броня, както и тази на конете си. В по-ново време шнуровете се използват предимно като връзки за пристягане на оби – пояса на кимоното и имат разнообразно приложение в модата.
За да създадете шнур кумихимо не е задължително да имате марудай, както вече стана дума по-горе. Това е дървено приспособление, състоящо се от две плоскости – горна кръгла, с кръгла дупка в средата, и долна квадратна, свързани помежду си с три или четири цилиндрични пръчки. Приспособлението включва и набор от специални дървени макари, наречени тама, а самата техника на плетене изисква окачването в началото на шнура, който се провира през дупката на кръглия диск, на някаква тежест, която не трябва да е нито прекалено лека, нито прекалено тежка. Нейната цел е да издърпва шнура през кръглия отвор, така че да не се налага постоянното му подръпване с ръка след всяко наплитане.
Да си направите сами марудай не е невъзможно, но много по-лесен начин да започнете да практикувате кумихимо е да си купите или направите сами специален диск с 32 (стандартният размер) или по-малко прореза, през които ще прокарате конците (нишките, въженцата или какъвто друг вид материал пожелаете). От схемите по-долу можете да видите какво представляват тези дискове и как се започва наплитането на шнура.
Имайте предвид, че в общия случай трябва да си приготвите нишки с тройна дължина спрямо тази, която искате да има готовия шнур. С други думи ако искате да оплетете гривна с размер 25 сантиметра, трябва да си отрежете конци с дължина 75 сантиметра. Когато изберете желаните цветове, завържете ги заедно по показания начин и ги проврете през дупката на диска.
Алтернативен вариант на този е да си отрежете нишки с шест пъти по-голяма дължина, които да прокарате в "ухото" на копче и да завържете, така че да получите двоен на първоначалния брой с еднаква дължина. Така ще ви бъде по-лесно да държите между показалеца и средния си пръст началото на шнура.
Що се отнася до самия диск – в случай, че решите да си направите сами, ще ви трябват единствено картон и ножица. Броят на прорезите (улеите), които ще има дискът, можете да редуцирате до 8 или 16 според типа наплитане, към който сте се ориентирали. При самото изрязване е добре да загладите ръбовете, така че нишките, особено ако са вълнени или копринени, да не се надърпат.
Ще ви предложим конкретна схема за изплитане на кумихимо-мартеница със 7 нишки чрез диск с 8 прореза, оставяйки избора на цветове на вас. Подгответе нишките, като ги завържете една за друга, прокарайте през дупката на диска и разпределете по една нишка във всяка бразда (без значение в какъв ред), като го поставите в ръката си така, че свободният прорез да се намира на 6 часа (представете си, че държите часовник и имате пред себе си циферблат).
Вземете нишката, намираща се в първия прорез отляво спрямо този, който сочи към 12 часа (най-отгоре), и я поставете в единствения свободен прорез – в случая взимате нишката от прореза, обозначен с числото 3, и поставяте в този с числото 0. Извъртете диска така, че освободилият се прорез (3) да сочи надолу и поставете в него нишката, намираща се през два прореза в посока, обратна на тази на въртене на часовниковата стрелка (отново първия прорез отляво спрямо този, който сочи към 12 часа).
По този начин ще изплетете целия шнур, като след всяко изреждане на седемте конеца подръпвате лекичко наплетения край. Когато приключите, завържете на стегнат възел края, а след това пристегнете малко над възела с многократно усукан конец. Направете същото и с другия край. Отстранете с ножица възлите (по показания на схемата начин) и поставете закопчалки, каквито се продават в повечето кинкалерии и магазинчета за ръчно изработване на бижута.
С интернет можете да намерите множество специализирани сайтове, а в YouTube и видеоклипове, чрез които да усвоите най-различни техники за сплитане на кумихимо. Но за да сте готови навреме за Баба Марта с вашите кумихимо-мартенички, започнете от описания най-лесен вариант и непременно намерете помощници. Можете да сте сигурни, че децата ще се влюбят в това занимание и скоро ще се справят по-бързо и качествено и от вас! А защо не и да превърнат кумихимо в свое хоби?
На тази и горната снимка виждате фабрични портативни комплекти кумихимо диск с макари, които правят плетенето изключително лесно и приятно. Можете да се сдобиете с такива и чрез онлайн покупка.
- Наръчник на позитивното мислене - как да променим живота си в по-добра насока
- Научете повече за революционната техника, която позволява на незрящите да виждат произведения на изобразителното изкуство
- Две древни техники за по-лесно запомняне, които са приложими и днес
- Татуирането на името на възлюбения се смята за лоша идея от стотици години
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АУДИО-ВИЗУАЛНОТО ПРОИЗВЕДЕНИЕ. КОНКУРЕНЦИЯ И БАЛАНС НА ПРАВА - РОСЕН КАРАДИМОВ - СИЕЛА
ВСЕОБХВАТНА БА ГУА ДЖАН - МАЙСТОРСКИ КУРС
МАЛКА КНИГА НА ТИБЕТСКИТЕ РИТУАЛИ - ДЖУДИ ЦУАЙ - ХЕРМЕС
И РОЗАТА САМА ДА Е - МЮРИЕЛ БАРБЕРИ - СИЕЛА
СИНЪТ НА МАЙСТОРА НА МАСКИ - АЛИСЪН РИЧМАН - ХЕРМЕС
БЛЯСЪКЪТ НА ЧЕРНАТА УСМИВКА - КАСАНДРА КОУ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Моето хоби
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Каква била диетата на древните бойци-нинджа
- Как да си направите малки панделки за ефектна и нежна декорация с помощта на вилица
- Кратко ръководство за обучение: как да свирим с пръсти?
- Прогонете молците с ефективни 6 метода
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Айну – коренното население на Япония, притежаващо европеидни черти
- Татуирането на името на възлюбения се смята за лоша идея от стотици години
- Спрете гъдела си с един прост трик
- Какво представлява техниката парадоксално намерение
Коментари към Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо