Наръчник на позитивното мислене - как да променим живота си в по-добра насока
Как виждате чашата - наполовина празна или наполовина пълна? Оптимист ли сте или песимист?
Техниките за позитивно мислене добиват все по-голяма популярност през последните години, а много хора откриват, че са по-щастливи и животът им всъщност не е такъв, за какъвто са го мислили.
Чрез тези техники, хората тренират умовете си, за да станат по-оптимистични. Опитват се да намерят възможностите в предизвикателствата, вместо да се ограничават от тях. Оптимистичният начин на мислене ни позволява да бъдем и доста по-продуктивни.
"Ако промените начина, по който гледате на нещата, нещата, към които гледате, ще се променят." - Уейн Дайър
Техниките за позитивно мислене определено могат да променят и подобрят живота ни, но не бива да ги считаме и за средство, което напълно елиминира негативните мисли. Никой не може да пренебрегне всички негативни чувства в живота си, нито пък е редно да мисли, че може. Хората често бъркат позитивното мислене като средство, с което да премахнат напълно и безвъзвратно негативното от живота си, включително и негативните хора.
Позитивното мислене означава да гледаме на себе си и на възможностите си по по-оптимистичен начин. Това означава да намерим пътя към справянето с нещата от живота ни, вместо да им позволяваме да ни унищожават.
Песимистите имат навика да обвиняват себе си, когато нещо нередно се случи в живота им. И въпреки това, когато им се случи нещо добро, те отново не мислят, че самите те са причината за това. Когато хората изживяват единствено негативната страна на ситуацията, това прави живота им още по-труден и те започват да губят увереността си. Това определено не е начин, по който трябва да изживеем живота си.
Само защото не можем да променим някои неща в живота си, не означава, че не можем да променим отношението си към тях. Техниките за позитивно мислене могат да ни помогнат да променим начина, по който гледаме на събитията в живота ни. Следователно влияят на начина, по който се чувстваме относно живота си.
Множество проучвания сочат, че има изключително много ползи от позитивното мислене. То редуцира стреса и влияе на здравословното ни състояние.
Ето още няколко ползи от положителното мислене:
- Удължава живота
- По-малко депресия
- Намалява нивата на стреса
- По-голяма устойчивост на заболявания
- Значително по-подобрено физическо и психическо състояние
- По-малък риск от сърдечно-съдови заболявания
- По-малък стрес при справяне със затруднени ситуации
Техники за позитивно мислене, които да ви помогнат да вмъкнете позитивност в живота си:
1. Прекратете негативните мисли, насочени към вас
Мислите, насочени към нас, са онези безкрайни мисли, които преминават в ума ни непрестанно през деня. Те могат да бъдат положителни - "Най-добре да направя списък за пазаруването" или "Най-добре да прибера прането, преди да е заваляло", но много често те могат да имат негативен характер. Негативните мисли могат да включват изречения като "Напълно безполезен съм" или "Провалих се, защото не съм достатъчно добър/добра". Когато мислите ни са отрицателни, те имат силата да подкопаят самочувствието ни, да променят начина, по който гледам на живота и да станем самоунищожителни.
Някои от тези негативни мисли всъщност произтичат от това, че понякога не разбираме напълно случващите се събития, или защото не разполагаме с достатъчно информация за тях, за да можем да реагираме реалистично или правилно. Вътрешният ни диалог ни влияе отвън - на начина, по който се държим и реагираме на всичко около нас.
Хубавото е, че можем да променим някои от негативните мисли, които имаме. Това може да стане чрез предизвикване на ирационалните части от тях и заменянето им с по-разумни мисли. Ето къде навлизат техните за позитивно мислене. Като се "въвличаме" в по-позитивно отнасяне към нещата. Например вместо "Не мога" и "Не съм достатъчно добър", можем да кажем нещо доста по-разумно - "Мога" или "С време и усилия ще стана достатъчно добър". В основата си това действие ни позволява да сме по-продуктивни, вместо да оставяме негативните вътрешни разговори да ни направят неспособни дори да опитаме да постигнем нещо. С течение на времето, след достатъчно усилия и тренировки, ще можем да идентифицираме негативните си мисли, които се появяват в ума ни и несъзнателно да решаваме да мислим над ситуацията по по-реалистичен начин.
2. Бъдете благодарни
Трябва да сме благодарни за нещата, които вече имаме в живота си и да се радваме на успеха, който сме постигнали, защото това е чудесен начин да започнем да се отнасяме положително и към другите неща около нас. Дори няколко минути дневно, прекарани в положителни и благодарни мисли за това, което имаме, рефлектира върху всички текущи добри неща в живота ни и без съмнение има огромно влияние върху това как се чувстваме. Важно е да не забравяме, че по това време, което отделяме за положителни мисли, не бива да позволяваме на стреса от ежедневието ни да ни попречи или повлияе. Освен това, поне само за тези няколко минути, трябва да чувстваме единствено благодарността към самите нас и да не допускаме никакви негативни мисли да застрашат този момент. Правейки това, ние искаме да "прегърнем" положителните чувства, да благодарим на себе си за всички неща, които сме постигнали и имаме в живота си и да не се фокусираме върху онова, което все още ни липсва. Много хора споделят, че правенето на списък с неща, за които са благодарни, им помага да останат фокусирани.
3. Смейте се повече
Смехът е едно от най-добрите неща, които можем да направим за себе си. Обградете се с приятели, които ви карат да се смеете - силно и продължително. Гледайте филми, забавни телевизионни програми и четете книги, които ви зареждат положително. Проучванията сочат, че смехът действително намалява стреса и ни кара да се чувстваме много по-добре. Той е добър и за моментите, в които се изправяме пред предизвикателства. Потенциалният хумор в тези моменти може да ни помогне да се справим по-добре.
Техники за позитивно мислене - Ние контролираме реакциите си
Може и да не сме способни да контролираме всичко в живота ни, но определено можем да контролираме реакциите си в дадени моменти. Проблеми и кризисни ситуации ще има винаги и ние често не сме отговорни за тях, но сме отговорни за начина, по който реагираме на тези ситуации. Вярванията ни определят начина, по който приемаме ситуациите.
Например може да се хванем за нещо, което някой е казал и е било насочено към нас. В главата ни веднага се създава сценарий, в който автоматично решаваме, че отношението му към нас е било негативно. Но прилагайки техниките за положително мислене, ще разберем, че всъщност не знаем какви са били намеренията на човека. А дори и отношението му и мислите му спрямо нас да са негативни - какво толкова? Това е просто нечие чуждо мнение, което няма особено голямо значение за нас. Може би той преминава през някакъв период от живота си.
Първото впечатление не струва!
Тази техника ни показва, че първоначалните ни впечатления често са грешни. Ако сте забелязали, в някои ситуации наистина първите ни мисли не отговарят на това, което си мислим след време. Първите ни впечатления обикновено са грешни и именно това е причината да се наричат "предположения". Нека погледнем една ситуация:
Влизате в местното кафене за сутрешна чаша кафе. Точно когато искате да поръчате, някой ви избутва и поръчва преди вас. Мислите ви ще са нещо от сорта на - "Колко грубо държание! Може си мисли, че е твърде добър, за да чака на опашка!". Това е първоначалното ви мнение за този човек. В този момент трябва да добавим поне още 3 причини, които да ни уверят, че човекът наистина е такъв, за какъвто го мислим.
1. Може би преживява любовно разочарование, бил/а е буден/будна цяла нощ, за да спори с половинката си и не е успял/а да ме види на опашката?
2. Може би човекът има проблеми със зрението. Двамата сте застанали на опашката да поръчате, но той не ви е видял?
2. Сигурни ли сте, че сте били на опашката първи? Все пак сега сте влезли, може би той е чакал отвън на въздух, докато дойде реда му?
Истината е, че много рядко действително осъзнаваме в каква ситуация сме попаднали и имаме навика да мислим единствено от нашата перспектива. Всички имаме лоши дни, в които не мислим рационално и наистина не искаме да нараним хората, които срещаме, било то и непознати. Тогава защо да смятаме, че на този човек не му се случват същите неща като на нас?
Медитация
Медитацията се практикува от стотици години и е фантастичен метод, който ни помага да "извадим" мислите си. Много често негативните мисли са форма на разкаяние относно нещо, което сме или не сме извършили в миналото. Или пък са под формата на страхове от предстоящи събития. Спрете да живеете в миналото или бъдещето. Живейте сега. Ако не спрете да го правите, то вие никога няма да изживявате момента. Медитацията ни учи как да се фокусираме върху дишането си, как да конкретизираме мислите си и как да ги наблюдаваме, за да извлечем единствено ползата от тях.
Научете някаква форма на медитация и я практикувайте по 20 минути всеки ден.
Тренировки
Тренировките освобождават ендорфин, покачват нивата на кислород в кръвта и увеличават умствената пъргавина. Опитайте се да тренирате поне по 30 минути през 3 дни от седмицата. Упражненията ни помагат да се фокусираме върху правилното дишане и много спортисти споделят, че тичането е форма на медитация. Опитайте се да анализирате мислите си, докато тренирате. С освобождаването на тези положителни хормони, мислите ви също ще станат положителни.
Повторението е майка на знанието!
Изучаването на техниките за позитивно мислене е дълъг процес, но не бива да се отказвате. Ще ставате все по-добри с всеки изминал ден. За да направите това, фокусирайте се върху нещата едно по едно. Правете това, което ви е най-комфортно и което ви доставя най-голямо удоволствие. Ако не успеете от първия път, не се отнасяйте прекалено жестоко към себе си. Не позволявайте на малкото гласче в главата ви да твърди, че не сте добри. Бъдете горди, че се опитвате, отбелязвайки постиженията си и не ги отхвърляйте.
- Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
- Научете повече за революционната техника, която позволява на незрящите да виждат произведения на изобразителното изкуство
- Две древни техники за по-лесно запомняне, които са приложими и днес
- Смели жени в инвалидни колички имат специално послание за нас
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВСЕОБХВАТНА БА ГУА ДЖАН - МАЙСТОРСКИ КУРС
МАЛКА КНИГА НА ТИБЕТСКИТЕ РИТУАЛИ - ДЖУДИ ЦУАЙ - ХЕРМЕС
АУДИО-ВИЗУАЛНОТО ПРОИЗВЕДЕНИЕ. КОНКУРЕНЦИЯ И БАЛАНС НА ПРАВА - РОСЕН КАРАДИМОВ - СИЕЛА
ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН
СИЛАТА НА МИСЪЛТА В БИЗНЕСА И ЕЖЕДНЕВИЕТО - УИЛЯМ У. АТКИНСЪН
ПРАКТИЧЕСКО ЧЕТЕНЕ НА МИСЛИ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- Как се тренира трапецовидния мускул?
- Тренировъчна програма на Майк Тайсън
- Кой съм аз? Въпросът, който възразява на eгото
- Значението на чакрите
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
- Най-добрите 5 CrossFit® тренировки
- Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
Коментари към Наръчник на позитивното мислене - как да променим живота си в по-добра насока