Две древни техники за по-лесно запомняне, които са приложими и днес

Постоянното добавяне на нова информация, целенасоченото изучаване на даден предмет или наука, усилената интелектуална дейност и воденето на записки понякога не са достатъчни, за да поддържат човешката памет във формата, която е необходима. Ето защо на съвременния човек, който буквално е бомбардиран с факти, цифри и задачи в ежедневието си, се налага да тренира паметта си посредством специални упражнения и да прилага техники, подобряващи когнитивните способности на мозъка му. В тази статия ще застъпим само два изпитани прийома за по-лесно запомняне на детайли и конкретна информация, които гарантирано ще ви помогнат да поемете контрола над паметта си.
Техники на запаменяване
Замък на паметта
Първата от тях е наречена "Замък на паметта" и съчетава различни техники на запаметяване, в това число механична, зрителна и мнемонична. Всичко, което е необходимо да направите, е да вземете лист хартия и молив или химикалка и да нарисувате (скицирате) някакво специфично място – например всекидневната в дома ви или офиса ви. Не е нужно рисунката да става красива – важното е вие да знаете, както сте искали да изобразите на нея. След това запълнете така пресъздаденото пространство с илюстрации на нещата, които се опитвате да запомните. Имайте предвид, че колкото по-странни са отделните елементи, толкова по-добър ще бъде резултатът от начинанието.
Да кажем, че трябва да купите няколко килограма портокали, да занесете часовника си на ремонт, да смените гумите на колата и да минете през приют за животни, за да си вземете куче. Нарисувайте дърво с портокали на дивана в дневната, часовник, чийто циферблат представлява автомобилна гума, или пък лек автомобил върху масата в хола и две стрелки върху някой от портокалите на дървото, нарисувани първоначално. Накрая добавете отпечатъци от кучешки лапи по пода или пък нарисувайте куче, качено върху теглилка, чиято стрелка сочи към 1 – ако владеете английски език, вероятно знаете, че на английски думата pound (паунд) означава както мярка за тежест, така и приют за изоставени животни.
Можете да оцветите рисунката, но това не е задължително. Основната идея е да се фокусирате върху елементите и да ги интегрирате в определен образ, така че щом си представите този образ, всички тези елементи да изплуват в съзнанието ви. Именно по тази причина е добре да търсите колкото се може по-причудливи асоциации и сюрреалистична (странна) цялостна визия – така образите по-лесно и за по-дълго време ще се запечатат в съзнанието ви.
Запаметяване на последователност от цифри
Благодарение на мобилните устройства, с които повечето от нас се движат, вече почти не ни се налага да записваме часове, телефонни номера и прочее цифрови комбинации в тефтери или да ги помним наизуст. И все пак това се налага, особено за номерата на електронните дебитни и кредитни карти, които не бива да се записват никъде като застраховка при евентуална кражба. Обикновено тези кодове са четирицифрени, но техниката, която описваме, може да се прилага с успех и при по-дълги комбинации, като например за номер на лична карта или за нечий домашен телефон.
Да използваме за пример комбинация от числата 24586. Вместо да се опитвате да ги запомните едно по едно точно в този ред, можете да ги превърнете в дата – 24 май 1986 година. Датата 24 май ще запомните веднага, защото е национален празник, а годината, която обикновено се изписва само с последните две цифри, свържете с някакво събитие - дата на раждане, година, в която например сте завършили гимназия или университет, или нещо друго. Можете да запомните това число и по друг начин – концентрирайте вниманието си върху факта, че то включва всички четни едноцифрени числа, като първите две са в началото, а последните две – в края, но в обърнат ред. Остава да запомните, че помежду им се намира числото 5, колкото са пръстите на ръката ви. Ако погледнете пръстите на двете си ръце, като си представите, че всеки пръст има номер от 1 до 10, броейки отляво на дясно, това число ще изглежда така – безименен и показалец плюс палец на лява ръка, безименен и показалец на дясна ръка. 24586. Опитайте!
Снимки: freepik.com
-
Наръчник на позитивното мислене - как да променим живота си в по-добра насока
-
Научете повече за революционната техника, която позволява на незрящите да виждат произведения на изобразителното изкуство
-
Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
-
Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АУДИО-ВИЗУАЛНОТО ПРОИЗВЕДЕНИЕ. КОНКУРЕНЦИЯ И БАЛАНС НА ПРАВА - РОСЕН КАРАДИМОВ - СИЕЛА
ВСЕОБХВАТНА БА ГУА ДЖАН - МАЙСТОРСКИ КУРС
МАЛКА КНИГА НА ТИБЕТСКИТЕ РИТУАЛИ - ДЖУДИ ЦУАЙ - ХЕРМЕС
ХЛОРЕЛА таблетки 250 мг * 100 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
НЕРВЕНОЛ капсули 360 мг * 30
ГИНКО БИЛОБА таблетки 60 мг * 60 HOLLAND & BARRETT
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Ефект на Зейгарник – какво представлява и как влияе на паметта
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Висши функции на нервната система
- 20 минути йога на ден за остър ум и по-добра памет
- Ежедневното пушене на марихуана уврежда краткосрочната памет
- Д-р Цакова: Има решение за проблемите с паметта
- Жените, които са раждали, имат по-добра памет
- Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
Коментари към Две древни техники за по-лесно запомняне, които са приложими и днес