Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване

Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване

от 04 март 2020г., обновено на 06 март 2020г.
Автор: Станислава Добрева - Ава
Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През 2020 г. Световният ден на дивата природа (3 март) се отбелязва под мотото "Поддържането на живота на Земята". 

Имаме тежката задача пред себе си: спасяването на биологичното разнообразие, докато климатът се променя с безпрецедентни темпове и учените предупреждават за потенциално "шесто масово изчезване". Все пак, за щастие, вече учени и консервационни екипи полагат достатъчно усилия, така че виждаме изумителни резултати при някои от видовете. Представяме ви 10 от тях, които ни вдъхновяват и уверяват, че се движим в правилната посока.

1. Китовете са спасени от ръба на изчезването

Близо 2 милиона кита са уловени и убити от началото на 19 до средата на 20 век заради лудото търсене на месото им и китовата мас. Видове като югозападния атлантически гърбат кит стигат до изчезване, карайки индустрията да спре за момент комерсиалното ловуване през 1986 г. Малко след това глобалната търговия на китови продукти е забранена, а ловът за препитание претърпява сериозни ограничения.

Какъв е резултатът от взетите мерки? Днес гърбатите китове са често срещана гледка и почти са се завърнали към стойностите преди бума на китолов. Сивите китове в източната част на Тихия океан също се радват на стабилно възстановяване.

Въпреки обнадеждаващите стойности остава още много работа: 6 от 13-те вида китове са все още в графите "застрашени от изчезване" или "уязвими". Исландия и Норвегия продължават да ловуват доста активно, а Япония през 2018 възобнови търговския улов на китове.

Гърбат кит

2. Спасяването на рифовете в Червено море

Учени от Израел и съседните арабски страни работят съвместно в общата цел да защитят кораловите рифове на Червено море.
По целия свят затоплящите се морета нарушават деликатните рифови екосистеми, принуждавайки коралите да изхвърлят водораслите, които живеят върху тях, карайки ги да побеляват. Това избледняване разрушава сериозна част от хранителната верига, превръщайки ги в непроизводителни подводни пустини. Смята се, че до 2030 година повече от половината от световните рифове ще бъдат застрашени.

Учени от Израел, Египет, Саудитска Арабия и Йемен работят над създаването на научен център в Швейцария, където да си сътрудничат в намирането на решения за сериозните екологични проблеми, пред които е изправено Червено море.

Рифовете в Червено море

3. Първата колония на диви бобри се връща в Англия след 400 години

Бобрите са впечатляващи животни и много по-важни, отколкото подозирате. Считат се за изчезнали в Обединеното кралство от 400 години, но през 2008 година малка група бобри биват забелязани по реката Отър в графството Девън. Групичката е била отглеждана в защитени условия, откъдето бяга и се установява именно там, тъй като намира условията за подходящи. Днес има 8 групи семейства, живеещи по поречието на Отън, а изследователите ги наблюдават в търсене на възможности за подпомагане на местната екология.

Появяването на бобрите засилва и възстановяването на местните растения, а дупките им създават условия за живот на други обитатели като видри и видове блатни птици. От друга страна, заселилата се популация помага да се ограничи водния поток при наводнения с бентовете си, намалявайки потенциалните щети върху местните жители.

Див бобър

4. Популацията на планинската горила се възстановява успешно

Имаше момент, когато се очакваше планинските горили да бъдат обявени за изчезнал вид до края на 20 век. За щастие на всички ни ново проучване сочи, че стойностите им всъщност се увеличават за първи път от много време насам.

Продължителните усилия за опазването им в масива Вирунга в Източна Африка води до увеличаване на броя им от 480 през 2010 г. до 604 през 2016 г. С тази статистика общият брой на планинските горили в световен план става над 1000 екземпляра.

Макар и да остават твърдо в списъка за защитените видове и да са изключително уязвими що се отнася до заболявания и човешка намеса, това е важна крачка в правилната посока.

Планинска горила

5. Броят на плешивите орли се завръща в предишната си слава

До преди 40 години стойностите на плешивия орел в Щатите постепенно намаляват и да бъдат забелязани е рядко събитие, съпътствано с празнуване. Американският национален символ беше на ръба на изчезване, с малък шанс за възстановяване. Незаконната стрелба, отравянето с пестициди, деградацията и нарушаването на хабитата им изиграват ролята си в намаляването на вида. До 1963 г. остават само 487 двойки.

От тогава са предприети сериозни крачки за връщането на популацията на плешивите орли в стабилно добри стойности. През 1972 г. DDD - вредният пестицид, отравящ храната им, бива забранен в САЩ. Една година по-късно е представен и Законът за застрашените видове, който основно се концентрира върху защитаването на плешивия орел. През осемдесетте се интегрират в действие поредица от планове за възстановяване на популацията из Щатите, а до 1995 г. в резултат плешивият орел преминава от списъка на изчезващите видове в списъка на застрашените.

Плешивият орел е премахнат от списъка на застрашените видове на 9 август 2007 г.

Плешив орел

6. Популацията на дивите тигри в Индия се увеличава

До преди век близо 100 000 тигри обикалят планетата, но откакто човечеството посегателства на хабитата им и започва да ловува, броят им се свива до рекордно малко: 3 200 през 2010 г.

Индия е една от 13-те страни, работещи над общата цел да удвоят популацията на тигрите до 2022 г. За щастие статистиката сочи, че популацията на дивите тигри в Индия се е увеличила с 33% от 2015 г.

Див тигър

7. Кафявите пеликани преминават през огромен обрат - положителен

До седемдесетте кафявите пеликани изчезват напълно от Щатите. Изживявайки сходна съдба като плешивите орли, употребата на пестицида DDD в хранителната им верига причинява множество проблеми, включително изтъняване на кората на яйцата, което прави оцеляването на малките пеликани трудно в последствие.

Популацията им обаче се радва на така нужната подкрепа при приемането на Закона за защитените видове. До 1980 г. усилията за възстановяването им са успешни, и така 1276 пеликана се завръщат в Луизиана.

През 1985 г. популацията на кафявия пеликан бележи достатъчно стабилни стойности и видът бива отстранен от списъка на застрашените видове. През 2007 г. само в Луизиана има над 24 000 пеликани.

Кафяви пеликани

8. Сивите вълци се завръщат в САЩ

Смята се, че над 2 милиона сиви вълци са скитали по земите на Северна Америка преди човешката намеса, в резултат на която броят им се свива драстично. През 1960 г. са налични само 300 вълци, оцелели в дълбините на горите в Уисконсин и Минесота. До 1974 г. получават статут на изчезващ вид и преминават под защита в рамките на Закона за защитените видове.

След повече от четири десетилетия популацията се връща триумфално, благодарение на човешките усилия за завръщането им в предишния им хабитат. Днес има над 5 443 сиви вълци в 48 щата в САЩ.

Сив вълк

9. Сивучите (вид морски лъвове) се завръщат

Сивучите са разпространени по западното крайбрежие на Щатите, но се изправят пред множество предизвикателства: плаващите рибарски мрежи, нелегалното ловуване и крайбрежното сондиране за нефтени проучвания. През 1979 г. броят им отбелязва рекордно ниските 18 000. През 1990 г. сивучите са включени в списъка на изчезващите видове, разделен между източните и западните популации.

Западната популация продължава да намалява, докато източната се радва на 300% увеличаване. До 2013 г. източната популация спира да бъде в графата "изчезваща", а усилия все още се полагат за стабилизирането на западната популация. В момента има над 70 000 сивучи свободно живеещи в дивата природа.

Сивучи

10. Пандата - като символ на консервацията

По данни от последното преброяване през 2014 г. в дивата природа има 1 864 панди. Макар цифрата хич да не е сериозна, все пак е подобрение, сравнено с историческия брой от 1 000 панди през седемдесетте.

През 1979 г. Световният фонд за дивата природа (WWF) подписва споразумение с Китай, първото по рода си, обезпечаващо усилията на китайското правителство за запазване на вида. През осемдесетте проучване, финансирано от WWF и сателитни изображения разкриват, че подходящият хабитат за пандите около провинцията Сичуан е намалял с 50%. През деветдесетте е представен план за коопериране между WWF и китайското горско министерство.

Много усилия се полагат за преброяването на пандите. Групи от по 40 човека се катерят из стръмните планински бамбукови гори в търсене на следи от панди. Пандата също се превърна в международен символ на консервацията след като WWF представи вида на логото си.

Панда

Източник:

Световен икономически форум, Pixabay

Още по темата:
  • Какво е убило последните мамути? Какво е убило последните мамути?
  • Грижа за дивите животни: 5 дестинации, които да посетите Грижа за дивите животни: 5 дестинации, които да посетите
  • Защо животните нямат месечен цикъл ? Защо животните нямат месечен цикъл ?
  • 6 очарователни животинки, които са истински пакостници 6 очарователни животинки, които са истински пакостници
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФАКТОПИЯ: 400 ФАКТА ЗА ЖИВОТНИТЕ - ДЖУЛИ БИЪР - ХЕРМЕС
24.95лв.

ФАКТОПИЯ: 400 ФАКТА ЗА ЖИВОТНИТЕ - ДЖУЛИ БИЪР - ХЕРМЕС

ДЪРВЕН БОУЛИНГ ЖИВОТНИ ORANGE TREE TOYS
44.90лв.

ДЪРВЕН БОУЛИНГ ЖИВОТНИ ORANGE TREE TOYS

НИЕ СМЕ ЖИВОТНИТЕ - ДЕЛЯН МОМЧИЛОВ - СИЕЛА
19.90лв.

НИЕ СМЕ ЖИВОТНИТЕ - ДЕЛЯН МОМЧИЛОВ - СИЕЛА

МОИТЕ ПРИЯТЕЛИ ЖИВОТНИТЕ  - ХЕРМЕС
29.95лв.

МОИТЕ ПРИЯТЕЛИ ЖИВОТНИТЕ - ХЕРМЕС

ПРИКЛЮЧЕНИЯ ВЪВ ФЕРМАТА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ПРИКЛЮЧЕНИЯ ВЪВ ФЕРМАТА - ХЕРМЕС

ПРИКЛЮЧЕНИЯ В ДЖУНГЛАТА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ПРИКЛЮЧЕНИЯ В ДЖУНГЛАТА - ХЕРМЕС

Коментари към Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 05:41
    Коментирайте "Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • "Малки пътни знаци" за малките обитатели на столицата на Литва — Вилнюс
  • Произлезли сме от животни с електросензори
  • Искате да сте здрави? Вземете си домашен любимец
  • 3/4 от животинските видове може да изчезнат от Земята през следващите векове
  • Най-необичайните приятелства в животинския свят
  • Запознайте се с Кизай, единствената кафява панда в света
  • Животински инсулин
  • Защо животните нямат месечен цикъл ?
  • Вижте 7 от най-отблъскващите и ужасяващи океански създания
  • Животните имат способността да лекуват стопаните си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1345 дни, 17 часа и 12 мин.

Хламидия - какво означават тези данни?

преди 2706 дни, 15 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 13 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 6 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 13 часа и 24 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 20 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival