Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване
През 2020 г. Световният ден на дивата природа (3 март) се отбелязва под мотото "Поддържането на живота на Земята".
Имаме тежката задача пред себе си: спасяването на биологичното разнообразие, докато климатът се променя с безпрецедентни темпове и учените предупреждават за потенциално "шесто масово изчезване". Все пак, за щастие, вече учени и консервационни екипи полагат достатъчно усилия, така че виждаме изумителни резултати при някои от видовете. Представяме ви 10 от тях, които ни вдъхновяват и уверяват, че се движим в правилната посока.
1. Китовете са спасени от ръба на изчезването
Близо 2 милиона кита са уловени и убити от началото на 19 до средата на 20 век заради лудото търсене на месото им и китовата мас. Видове като югозападния атлантически гърбат кит стигат до изчезване, карайки индустрията да спре за момент комерсиалното ловуване през 1986 г. Малко след това глобалната търговия на китови продукти е забранена, а ловът за препитание претърпява сериозни ограничения.
Какъв е резултатът от взетите мерки? Днес гърбатите китове са често срещана гледка и почти са се завърнали към стойностите преди бума на китолов. Сивите китове в източната част на Тихия океан също се радват на стабилно възстановяване.
Въпреки обнадеждаващите стойности остава още много работа: 6 от 13-те вида китове са все още в графите "застрашени от изчезване" или "уязвими". Исландия и Норвегия продължават да ловуват доста активно, а Япония през 2018 възобнови търговския улов на китове.
2. Спасяването на рифовете в Червено море
Учени от Израел и съседните арабски страни работят съвместно в общата цел да защитят кораловите рифове на Червено море.
По целия свят затоплящите се морета нарушават деликатните рифови екосистеми, принуждавайки коралите да изхвърлят водораслите, които живеят върху тях, карайки ги да побеляват. Това избледняване разрушава сериозна част от хранителната верига, превръщайки ги в непроизводителни подводни пустини. Смята се, че до 2030 година повече от половината от световните рифове ще бъдат застрашени.
Учени от Израел, Египет, Саудитска Арабия и Йемен работят над създаването на научен център в Швейцария, където да си сътрудничат в намирането на решения за сериозните екологични проблеми, пред които е изправено Червено море.
3. Първата колония на диви бобри се връща в Англия след 400 години
Бобрите са впечатляващи животни и много по-важни, отколкото подозирате. Считат се за изчезнали в Обединеното кралство от 400 години, но през 2008 година малка група бобри биват забелязани по реката Отър в графството Девън. Групичката е била отглеждана в защитени условия, откъдето бяга и се установява именно там, тъй като намира условията за подходящи. Днес има 8 групи семейства, живеещи по поречието на Отън, а изследователите ги наблюдават в търсене на възможности за подпомагане на местната екология.
Появяването на бобрите засилва и възстановяването на местните растения, а дупките им създават условия за живот на други обитатели като видри и видове блатни птици. От друга страна, заселилата се популация помага да се ограничи водния поток при наводнения с бентовете си, намалявайки потенциалните щети върху местните жители.
4. Популацията на планинската горила се възстановява успешно
Имаше момент, когато се очакваше планинските горили да бъдат обявени за изчезнал вид до края на 20 век. За щастие на всички ни ново проучване сочи, че стойностите им всъщност се увеличават за първи път от много време насам.
Продължителните усилия за опазването им в масива Вирунга в Източна Африка води до увеличаване на броя им от 480 през 2010 г. до 604 през 2016 г. С тази статистика общият брой на планинските горили в световен план става над 1000 екземпляра.
Макар и да остават твърдо в списъка за защитените видове и да са изключително уязвими що се отнася до заболявания и човешка намеса, това е важна крачка в правилната посока.
5. Броят на плешивите орли се завръща в предишната си слава
До преди 40 години стойностите на плешивия орел в Щатите постепенно намаляват и да бъдат забелязани е рядко събитие, съпътствано с празнуване. Американският национален символ беше на ръба на изчезване, с малък шанс за възстановяване. Незаконната стрелба, отравянето с пестициди, деградацията и нарушаването на хабитата им изиграват ролята си в намаляването на вида. До 1963 г. остават само 487 двойки.
От тогава са предприети сериозни крачки за връщането на популацията на плешивите орли в стабилно добри стойности. През 1972 г. DDD - вредният пестицид, отравящ храната им, бива забранен в САЩ. Една година по-късно е представен и Законът за застрашените видове, който основно се концентрира върху защитаването на плешивия орел. През осемдесетте се интегрират в действие поредица от планове за възстановяване на популацията из Щатите, а до 1995 г. в резултат плешивият орел преминава от списъка на изчезващите видове в списъка на застрашените.
Плешивият орел е премахнат от списъка на застрашените видове на 9 август 2007 г.
6. Популацията на дивите тигри в Индия се увеличава
До преди век близо 100 000 тигри обикалят планетата, но откакто човечеството посегателства на хабитата им и започва да ловува, броят им се свива до рекордно малко: 3 200 през 2010 г.
Индия е една от 13-те страни, работещи над общата цел да удвоят популацията на тигрите до 2022 г. За щастие статистиката сочи, че популацията на дивите тигри в Индия се е увеличила с 33% от 2015 г.
7. Кафявите пеликани преминават през огромен обрат - положителен
До седемдесетте кафявите пеликани изчезват напълно от Щатите. Изживявайки сходна съдба като плешивите орли, употребата на пестицида DDD в хранителната им верига причинява множество проблеми, включително изтъняване на кората на яйцата, което прави оцеляването на малките пеликани трудно в последствие.
Популацията им обаче се радва на така нужната подкрепа при приемането на Закона за защитените видове. До 1980 г. усилията за възстановяването им са успешни, и така 1276 пеликана се завръщат в Луизиана.
През 1985 г. популацията на кафявия пеликан бележи достатъчно стабилни стойности и видът бива отстранен от списъка на застрашените видове. През 2007 г. само в Луизиана има над 24 000 пеликани.
8. Сивите вълци се завръщат в САЩ
Смята се, че над 2 милиона сиви вълци са скитали по земите на Северна Америка преди човешката намеса, в резултат на която броят им се свива драстично. През 1960 г. са налични само 300 вълци, оцелели в дълбините на горите в Уисконсин и Минесота. До 1974 г. получават статут на изчезващ вид и преминават под защита в рамките на Закона за защитените видове.
След повече от четири десетилетия популацията се връща триумфално, благодарение на човешките усилия за завръщането им в предишния им хабитат. Днес има над 5 443 сиви вълци в 48 щата в САЩ.
9. Сивучите (вид морски лъвове) се завръщат
Сивучите са разпространени по западното крайбрежие на Щатите, но се изправят пред множество предизвикателства: плаващите рибарски мрежи, нелегалното ловуване и крайбрежното сондиране за нефтени проучвания. През 1979 г. броят им отбелязва рекордно ниските 18 000. През 1990 г. сивучите са включени в списъка на изчезващите видове, разделен между източните и западните популации.
Западната популация продължава да намалява, докато източната се радва на 300% увеличаване. До 2013 г. източната популация спира да бъде в графата "изчезваща", а усилия все още се полагат за стабилизирането на западната популация. В момента има над 70 000 сивучи свободно живеещи в дивата природа.
10. Пандата - като символ на консервацията
По данни от последното преброяване през 2014 г. в дивата природа има 1 864 панди. Макар цифрата хич да не е сериозна, все пак е подобрение, сравнено с историческия брой от 1 000 панди през седемдесетте.
През 1979 г. Световният фонд за дивата природа (WWF) подписва споразумение с Китай, първото по рода си, обезпечаващо усилията на китайското правителство за запазване на вида. През осемдесетте проучване, финансирано от WWF и сателитни изображения разкриват, че подходящият хабитат за пандите около провинцията Сичуан е намалял с 50%. През деветдесетте е представен план за коопериране между WWF и китайското горско министерство.
Много усилия се полагат за преброяването на пандите. Групи от по 40 човека се катерят из стръмните планински бамбукови гори в търсене на следи от панди. Пандата също се превърна в международен символ на консервацията след като WWF представи вида на логото си.
Световен икономически форум, Pixabay
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАК И ДРУГИ ТЕЖКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ДОМАШНИТЕ ЛЮБИМЦИ - БОРИСЛАВ ПЕЕВ - ДОКТОР БИОМАСТЕР
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КНИЖКА СВЪРЖИ ТОЧКИТЕ - ДИВИ ЖИВОТНИ 19104
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ МОЗАЕЧНА СТИКЕРНА КНИЖКА ПРИРОДА 40162
БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МАТРЬОШКИ - ЖИВОТНИ ОТ ФЕРМАТА T0532
БИГДЖИГС МАГНИТНА ИГРА - ФЕРМА BJ002
СМОЛ ФУУТ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИ 10 части 6611120279
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 25 редки животни, които сякаш са от друг свят
- 15 редки животни, които ще ви удивят с външния си вид
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Какви опасности крият за вашето дете домашните любимци?
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- 15 всеизвестни животни без козина, които трудно ще разпознаете
- 8 странни факта за секса при животните – I част
- Малките на 18 редки животни, които ще ви очароват
- 30 екзотични хибридни животни, които биха били любопитни в реалния живот
- Защо животните нямат месечен цикъл ?
Коментари към Ще се вдъхновите от тези 10 животински вида, спасени от изчезване