Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Непозната земя 5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част)

5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част)

от 03 май 2016г.
5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Вижте началото на статията ТУК>>>

3. Понякога имаме чувството, че е необходимо да дадем всичко от себе си, за да се преборим с вредителите по посевите ни. Те са изключително неприятни и вредят не само на културите, но и на живота ни като цяло. Ето защо повечето фермери се обръщат към най-голямото оръжие за масово разрушаване - пестицидите. За фермерите има няколко начина, по които могат да намалят добива си - от животни, насекоми, заболявания, плевели, както и екстремни климатични събития като засушаване или наводнение.

Добивът е количеството използваем продукт, който да е годен за употреба. Ако оставим всички култури да растат без абсолютно никаква помощ от наша страна, се счита, че ще загубим около 80% от памука, 50% от пшеницата и 30% от другите важни зърнени култури.

Има няколко начина, по които можем да опитаме да се преборим със загубите - механичната оран, употребата на специализиран софтуер, който да избира вместо нас най-добрите култури и най-добрите места за техния посев във възможно най-доброто време и много други. И все пак, плевелите и насекомите остават най-големият проблем, затова се обръщаме към хербицидите и пестицидите за помощ.

 

Шумерите са първият народ, който е използвал пестициди. Те използвали серни съединения, за да контролират насекомите. И това се случва преди 4500 години. Но с развитието на технологиите и разбиранията за отглеждане на култури са напреднали, сме станали способни да създадем по-добри методи за борба с вредителите. В днешно време един от най-използваните хербициди, е Раунд-ъп - създаван от Монсанто. Раунд-ъп е глифозат, който инхибира един от ензимите, от които растенията се нуждаят, за да оцеляват. Но ако Раунд-ъп убива тези растения, това не се ли превръща в геноцид?

Тук е мястото, в което се включва ГМО. Учените създават култури, които нямат ензим със същата функция, но не се уврежда от Раунд-ъп. Тогава, ако пръскаме културите си с него, дали е безопасно? И да, и не. Със сигурност не бива да се прекалява с него, защото той може да навреди на кожата, ако се докоснем до него. Но заради глобалната му употреба голям брой хора смятат, че той не е толкова опасно токсичен, въпреки че Раунд-ъп има и своите противници.

Световната здравна организация твърди, че глифозатът най-вероятно е канцерогенен, причинява рак, но негативните му въздействия се проявяват при много, много по-големи дози от тези, които се използват в храните, които употребяваме. Големият проблем идва от факта, че Раунд-ъп убива повечето растения и може да достигне до водните басейни и да навреди на околната среда. Освен това, в последните години се появяват нови растения, които са устойчиви на този хербицид. Някои смятат, че тези растения са получени вследствие на прекомерната употреба на Раунд-ъп, тъй като, както знаем, еволюцията се основава на повторенията.

Затова, ако искаме да избегнем хербицидите, трябва да заложим на органичните храни, нали? Е, опасяваме се, че не точно така. Това е едно огромно неразбирателство на пазара. Органичните ферми използват пестициди непрестанно. На тях просто не им е позволено да използват пестициди, които са синтетични и не използват ГМО. Освен това, те нямат определен пределен брой допустими пръскания върху културите, което означава, че дадена култура може да бъде пръскана с пестициди 7-8 пъти.

4. Най-голямата битка в хранителната индустрия е в супермаркетите. Компаниите се съревновават за цени, за позициите на продуктите на щандовете в магазините.Почти нищо в супермаркетите не е там случайно. Цялостното оформление и позициониране, както и промоциите в магазините са внимателно изчислени от специални и умни алгоритми. Основната цел на картите за лоялни клиенти не е, за да ви накарат да се върнете в магазина, а за да се добави основна демографска информация за всеки един купувач на магазина, като всяка негова покупка се съхранява в компютърни програми. Така супермаркетите разбират кои са предпочитаните продукти от хората в различни възрасти, с различен начин на живот, различни финанси и т.н. По този начин се определя кои продукти да са на промоция и кои продукти да заемат челните рафтове в магазините.

Но това желание на съдържателите на магазините да ни накарат да закупим всички онези неща, които не ни трябват, води до по-голям проблем - пропиляването. Портокалите трябва да са напълно кръгли, бананите да имат правилната извивка, а зелето трябва да има точния брой листа. След това всичко трябва да получи етикет за цена, трябва да има срок на годност, а тези етикети в повечето случаи играят ролята на легална защита за супермаркетите, защото наличието на етикети означава, че те продават качествени и най-добри продукти.

Благодарение на тези фактори, светът пропилява 1/3 от всичката храна, която произвежда. Всъщност, богатите страни пропиляват 222 милиона тона храна годишно, което е почти толкова, колкото се произвежда в Африка. Във Великобритания едно домакинство изхвърля около 6.7 милиона тона храна годишно, въпреки факта, че всичко това е можело да бъде изядено, ако е било съхранено или сготвено правилно.

 

В момента някои страни се опитват да поставят лимит на изхвърлянето на храната. През 2016 година Франция постанови закон, който забранява на супермаркетите, които са по-големи от 400 квадратни метра, да изхвърлят непродадена храна. Заради това благотворителните организации вземат храната, за да я дарят на по-бедните и бездомни граждани. Това поставя края на безразборното изхвърляне на храна, която на други места би била от крайна необходимост.

5. Друго интересно нещо, свързано със супермаркетите е, че когато влезем в тях и погледнем към безкрайните щандове с добре изглеждащи пуканки, сладоледи и безалкохолни напитки, ни изглежда, че имаме безкраен избор от стоки. Но всичко това е илюзия, особено в Америка. В щатите почти всеки продукт, който се продава в супермаркетите, идва основно от 20 компании, включително и органичните храни. Дори компаниите, осигуряващи месо, не са много. Свеждат се до общо 4 основни компании, които снабдяват месото на пазара в САЩ. Освен всичко това, самите супермаркети също са огромен монопол. Сигурно сте чували за Уол март, дори и да не живеете в САЩ. Чували сте, защото тази верига магазини е най-голямата в света. В нея работят над 2 милиона души.

Не всичко звучи толкова лошо, колкото изглежда обаче. Цялото това разрастване ни дава достъп до най-различни неща от ежедневието и бита, за които дори не сме подозирали, че съществуват.

Още по темата:
  • Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря" Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
  • След като приемните родители отказали да приемат това бебе, съдбата решила да се намеси След като приемните родители отказали да приемат това бебе, съдбата решила да се намеси
  • Шокиращи истории на деца, отгледани от животни (1 част) Шокиращи истории на деца, отгледани от животни (1 част)
  • Шокиращи истории на деца, отгледани от животни (2 част) Шокиращи истории на деца, отгледани от животни (2 част)
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
29.95лв.

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
9.95лв.

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл
11.40лв.

ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
29.95лв.

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

Коментари към 5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част)
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:05
    Коментирайте "5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (2 част)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Непозната земя
  • Пръскайте краставиците с домашен препарат срещу мана и други болести
  • Регулация на слюноотделянето
  • Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
  • Как да се отървем от поповите прасета без отрови
  • 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
  • Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
  • Избягване на киселинни храни
  • Секреция на стомашен сок
  • Бял божур
  • Методи за лечение на анорексия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подарявам хранителната добавка "Полимакс"

преди 553 дни, 17 часа и 38 мин.

Хематом в задната част на окото на котка - какво може да го причини?

преди 2304 дни, 14 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival