Шекспир в съвременната поп и рок музика

Всеизвестна истина е, че творчеството на Шекспир е един от най-високите върхове в западноевропейската литература. Връх толкова висок и емблематичен, че оставя дълбоки следи в културното ни съзнание. Шекспировите драми, сюжети и герои срещаме все още в театъра, а по естествен начин те сякаш продължават живота си и във филмовото изкуство. Интересен факт обаче е, че написаното от най-великия европейски драматург се оказва благодатен извор за съвременната поп и рок музика.
Най-продуктивно използваните герои, които са в основата на голяма част от съвременните романтични комедии и любовни песни, остават Ромео и Жулиета. Една от песните, които най-силно боравят с образите им, е продукт на изпълнителя Лу Рийд и е озаглавена "Romeo had Juliette". Тя представя история за една невъзможна любов между бедното момче и богатото момиче, разделени, освен пространствено, но и класово в двете части на Ню Йорк.
Друга съвременна адаптация на двамата персонажи е заложена в песента на Дайър Стрейтс - "Romeo and Juliet". В нея отношенията между героите са преобърнати. Представена е една съвременна любовна история, в която Ромео е влюбен в обвързаната и незаинтересуваната Жулиета. А обръщенията на героите един към друг са толкова далеч от високия поетичен език на Шекспир, че озаглавяването на песента е по-скоро иронично, в противоречие с целия драматизъм на оригиналните герои.
Интересна е българската адаптация на група Тангра. В нея Ромео и Жулиета се оказват само разиграни роли и (подобно версията на Дайър Стрейтс) любовта отново е отхвърлена от женския персонаж.
Най-изчистена версия на сюжета обаче разработват Карл Сигман и Франсис Лей в песента, изпълнена от Тейлър Суифт - "Love Song" - която излиза през 2008 г. Младостта, като основна характеристика, донякъде съвпада и с Шекспировата трагедия, в която Жулиета още няма 14 години. Балконът отново присъства, сякаш е също неотменен символ от персонажите, но не остава сцена за действие в текста. Влюбването от пръв поглед отново съвпада с трагедията. А възможността за осъществяване на любов тук се ограничава само до забрана от страна на бащата на Жулиета. От казаното личи, че тази песен е най-близък до трагедията вариант. Една изключително съществена разлика се появява обаче в края на песента, а именно изненадващият хепиенд, в който двамата влюбени се събрат.
Колкото и да са различни и адаптирани според съвременната ни култура, героите на Шекспир се оказват неотменна права, от която тръгва всяка любовна история, независимо дали е описана в песен, или филм. А начините им на разработване все още не са изчерпани.
Автор: Милена Минчева
Снимки: dailymail.co.uk
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСТОРИИТЕ НА ШЕКСПИР ЗА ДЕЦА - САМАНТА НЮМЪН - ХЕРМЕС
КРАСИВИ ИСТОРИИ ОТ ШЕКСПИР - ЕДИТ НЕСБИТ - СИЕЛА
НовМАЙСТОРИ НА КЛАСИЧЕСКАТА МУЗИКА - VOLUME 1 - КОМПАКТ ДИСК
БРАМС & ШУМАН: ПАСКЕ – ВИОЛА, ПОМИЕ – ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
КАНПОЛ МЕКА ИГРАЧКА ЕЛЕНЧЕ С МУЗИКАЛНА КУТИЯ И ПРОЕКТОР 3 В 1 РОЗОВА
НовЛУДВИГ ВАН БЕТОВЕН, РОБЕРТ ШУМАН: ВЕСЕЛИН СТАНЕВ - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Теориите за смъртта на Уилям Шекспир и причината за кончината му
- Топ 11 песни за незабавна сексуална възбуда и секс позите, които най-много им подхождат
- 14 от най-любимите ни цитати за музиката
- Как да се събуждате по-лесно сутрин?
- 16 цитата от великия Джими Хендрикс: за живота, любовта, лудостта
- Бетховен - музика без слух
- Слушането на силна музика не води до оглушаване
- Валентин Стефанов (Вальо Гривната от Сребърните гривни): Желязната завеса беше за всичко, само музиката минаваше през нея!
- Бетовен избирал по-ниския регистър на нотите, за да компенсира на слуха си
- Оперната музика се използва за терапия
Коментари към Шекспир в съвременната поп и рок музика