Бетховен - музика без слух
Лудвиг Ван Бетховен е роден през декември 1770 година в Бон в семейството на Йохан и Мария, които са изключително развълнувани и същевременно изплашени за новороденото им дете. Упорит и самостоятелен, драматичен и едновременно любвеобилен към приятелите си, Бетховен се превръща в пианист виртуоз и каноничен композитор на множество симфонии, изнася концерти на пиано, пише сонети и музика за струнни квартети. Бетховен е брилянтен в своята работа и се справя отлично както през детството си, така и в началото на 30-те си години, но след това започва бавно да губи слуха си и се съсредоточава повече върху композирането. Въпреки че губи най-ценното за него сетиво, Бетховен създава някои от най-впечатляващите творби на всички времена.
Ето още няколко неща, които не знаехме за Бетховен:
1. Той е третият човек с името Лудвиг Ван Бетховен в семейството. Първият е дядо му - музикант от Бон, а вторият е по-големият му брат, който умира 6 дни след раждането си.
2. Бащата на Бетховен забелязва таланта му рано. Той кара момчето да се упражнява по цели дни и нощи. Другата причина е, че няколко години преди това, друго момче става известно - Моцарт. Бащата на Бетховен иска синът му да достигне същото ниво на гениалност. Съседите на Бетховен помнят малкото момче, което стои на една пейка, за да може да достигне клавиатурата, плаче, а баща му стои над него и му дава напътствия.
3. Напускайки училище на 11-годишна възраст, за да помага в домакинството, Бетховен никога не се научава да умножава и дели.
4. Пред приятелите си, той бил забележителна личност. Веднъж по време на разговор с приятелката си Сесили, тя забелязва, че той се държи необичайно. Когато изисква от него да отговори на въпроса й, той й казва: "Бях обзет от толкова прекрасна, дълбока мисъл, че не можех да дръзна да я наруша."
5. На първото си пътуване до Виена, 17-годишният Бетховен трябвало да свири пред Моцарт, който никога не се впечатлявал от други музиканти, тъй като бил много по-напреднал от връстниците си. Никой не знае със сигурност какво се е случило на тази съдбоносна среща, но според слуховете, на излизане от стаята, Моцарт се обърнал и казал: "Наглеждайте го - някой ден той ще даде повод на целия свят да говори за него."
6. Бетховен е известен с импровизациите си (преди да загуби слуха си). Един негов съвременник - композиторът Йохан Баптист Креймър казал на учениците си, че ако не са чували Бетховен да импровизира, то никога не са чували импровизация.
7. След като се премества във Виена, когато е 20-годишен, Бетховен започва да взема уроци от бащата на симфонията - Йозеф Хайдн. Той не се разбирал с учителите си, затова му било много трудно да се сприятели и с Хайдн.
8. Бетховен имал различен късмет с жените. Някои го обожавали заради таланта му, докато други го намирали за отблъскващ. Една ухажвана от него жена, веднъж го нарекла "грозен и наполовина луд".
9. Бетховен бил болнав от малко дете до последния си ден. През целия си живот той страдал от глухота, колит, ревматизъм, ревматична треска, тиф, кожни заболявания, абсцеси, различни инфекции, офталмия, възпалителна дегенерация на артериите, жълтеница, хроничен хепатит и цироза на черния дроб.
10. Въпреки че той приписва причината за глухотата си на един случай, в който се стряска и пада, лекарите смятат, че се дължи на множеството заболявания, от които е страдал като дете. Бетховен започва да чува постоянно бръмчене в ушите си на 27-годишна възраст.
11. "Лунната соната" е посветена на любовта му към Джули Гичиарди.
12. Бетховен мрази да дава уроци по пиано. Той се съгласявал единствено ако ще обучава изключително надарени ученици или атрактивни дами.
13. Бетховен казва на редактора на водещото тогава списание "AMZ" да прекрати негативните коментари, ако иска да получи копие от музиката.
14. Симфония №3, наречена "Eroica" е посветена на Наполеон (преди да го разочарова). Написана е по времето, когато Бетховен обмисля преместването си в Париж. Това никога не се случва, но симфонията се превръща в невероятна музикална творба.
15. Едно от вдъхновенията за "Девета симфония" е поетът Фридрих Шилер и неговата "Ода на радостта", за която той иска да напише музика още от дете.
16. Въпреки неговата популярност, на Бетховен постоянно му се налагало да работи усилено, за да изкарва прехраната си. Той дава уроци, пише музика за богати виенски жители и разбира се, публикува своите произведения.
17. Бетховен умира по време на буря на 56-годишна възраст.
18. Хиляди отиват на погребението му. На паметника е изписано единствено "БЕТХОВЕН."
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЛИНА КОСТАДИНОВА - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
ИНТЕРПРЕТАЦИИ ПО ТВОРБИ НА ШУМАН - ПАВЛИНА ДОКОВСКА - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
ЛУДВИГ ВАН БЕТОВЕН, РОБЕРТ ШУМАН: ВЕСЕЛИН СТАНЕВ - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
ЙОХАНЕС БРАМС: ВЕСЕЛИН СТАНЕВ - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ - ПИАНО: ЕНРИКЕ ГРАНАДОС - КОМПАКТ ДИСК
МАЙСТОРИ НА КЛАСИЧЕСКАТА МУЗИКА - VOLUME 1 - КОМПАКТ ДИСК
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- 21 зелени DIY идеи за творческо рециклиране на празни пластмасови бутилки (Галерия)
- 25 интересни картини, създадени от най-обикновени камъчета
- 14 от най-любимите ни цитати за музиката
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Историята за молещите ръце
- Топ 11 песни за незабавна сексуална възбуда и секс позите, които най-много им подхождат
- 12 изключителни арт инсталации, които ще ви удивят
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
- Не изхвърляйте старите дискове - вдъхнете им живот
- Няколко любопитни факта за Джордж Бул, които не знаехме
Коментари към Бетховен - музика без слух