Червена звезда свръхгигант може да избухне всеки момент
Най-ярката видима червена звезда свръхгигант Бетелгейз през последните няколко месеца се затъмнява с невероятна скорост, водейки астрономите до въпроса дали е в процес на разпадане, предшестващ експлозия на супернова. Има и други възможни обяснения, затова е важно да разберем какво се случва с огромната звезда и какво да очакваме до края на месеца.
Старши астрономът Едуард Гуинан от Университета "Виланова" наблюдава Бетелгейз от десетилетия и по-рано този месец докладва, че звездата в момента е "най-слабо светеща и с най-ниска температура от последните 25 години насам".
Широко известен факт е, че Бетелгейз разполага с още около 100 000 години живот, а предсмъртните й мъки могат да започнат във всеки един момент между днешния ден и оставащите й години. Когато се превърне в супернова, очакваме впечатляващо светлинно шоу, видимо и на дневна светлина. Звездата ще свети по-ярко от луната в етап на пълнолуние в рамките на няколко седмици. Последният път, когато хората стават свидетели на такова явление, е през 17 век.
От друга страна, астрономът Тони Филипс посочва в Spaceweather.com, че внезапното избухване на Бетелгейз може да има далеч по-малки щети, включващи само огромно слънчево петно или облаци от звезден прах.
Може би най-скучното от всички обяснения на явлението е, че звездата просто си върши работата и прави точно това, което трябва да прави. Бетелгейз дори е известна с променливото си поведение и пулсациите си през определени времеви периоди.
"Цялата тази фаза на звездата може да е просто по-силна пулсация от обикновената, така че може и да са наложи да изключим таймера", споделя Филипс.
Най-новите данни от екипа на Гуинан показват, че Бетелгейз може да преминава през етап на удължена 430-дневна пулсация. Ако това действително е така, очаква се свръхгигантът да достигне най-затъмнения си момент на 21 февруари (с допустими разлики в рамките на седмица).
Въпреки това Гуинан и колегите му отбелязват, че все пак Бетелгейз е по-затъмнена, отколкото трябва да бъде по време на такава пулсация. Това може да означава, че огромната експлозия на звездата гигант се дължи на няколко фактора.
"Можем да заключим, че нещо много необикновено се случва в момента с нея", твърди Гуинан.
През каквито и процеси да преминава звездата, астрономите наблюдават процесите й изключително внимателно, за да проследят дали Бетелгейз в крайна сметка ще започне да става по-ярка в идните седмици. Ако не, таймерът на свръхгиганта ще продължи да тиктака.
NASA, CNN
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Как древните учени доказват, че Земята е кръгла, без да са летели в космоса
- Защо да запознаем децата с астрономията?
- Предстои да видим рекордно голяма супер луна
- 8 неща, които не знаете за зимното слънцестоене
- Научете кои са най-добрите страни в света за взиране в звездите
- Слънчево суперизригване едва не унищожава Земята през 2012 г.
Коментари към Червена звезда свръхгигант може да избухне всеки момент