Научете кои са най-добрите страни в света за взиране в звездите
Нощното небе е една от най-фантастичните гледки, достъпни за човешките очи, при това напълно безплатно. Дали се взираш в звездите с невъоръжено око, или през телескоп, ефектът върху човешкото съзнание може да е поразителен, сравним може би единствено с този от медитацията. Нирвана, постижима дори за онези, които никога не са имали досег с каквито и да било духовни практики. Фактът, че небето е навсякъде над нас, не означава, че навсякъде можете да го видите по един и същи начин. Колкото по урбанизирана е дадена територия, толкова по-лоша е видимостта и съответно гледката при наблюдението на нощното небе. И обратното – ако се намирате в ненаселено място с необятни равнинни пространства, пред очите ви ще се разкрие спираща дъха гледка, за каквато не сте и подозирали, че съществува. В тази статия ще ви предложим най-добрите локации за наблюдение на нощното небе, разпръснати по цялото земно кълбо.
Съединени американски щати
Със своята огромна площ, включваща хиляди хектари пустош, островни групи и излази на два океана, Съединените американски щати, третата по-големина държава в света, предлагат изключително много възможности за онези, които обичат да се реят в облаците. Най-привлекателната от тях безспорно е посещение на Хаваи, не само заради екзотиката на 50-тия американски щат, но и поради факта, че там се намират най-големите оптически телескопи в света. Те са два на брой (Кек 1 и Кек 2) и са собственост на обсерваторията "Keck", намираща се на връх Мауна Кеа на повече от 4000 метра надморска височина. През 2018 година отново там е заработил най-модерният и най-голям телескоп, създаван досега, известен като "Thirty-Meter Telescope" (30-метровият телескоп). Подобно на Кек 1 и Кек 2, той е рефлекторен, но е три пъти по-голям от тях.
Друга топ дистанция за любителите на астрономията, намираща се на територията на САЩ, е "Kitt Peak National Observatory" (Национална обсерватория Кит Пийк), разположена в пустинята Соноран в близост на Тусон (Аризона). В съоръжението функционират над 25 телескопа, 22 от които са оптични. И тук нощното небе се вижда кристално чисто, без светлинно или индустриално замърсяване. Ако се намирате в Югозападната част на САЩ, бихте могли да посетите и Обсерваторията Лоуел в Аризона, Обсерваторията МакДонлад в Тексас или Националния парк с естествените мостове в Юта. А ако сте се отправили към Града на ангелите (Лос Анджелис), непременно отделете време за Обсерваторията Грифит.
Австралия
Намирайки се в южното полукълбо, Австралия дава възможност на хората, увличащи се по астрономията, да видят съзвездия, които не могат да бъдат видени от северното полукълбо. Сред тях е "Crux Australis" (Южен кръст), което включва звездите Акрукс, Бекрукс, Гакрукс и Делта и е най-малкото от 88-те съзвездия, признати от съвременната астрономия.
Най-добрите места за астрономически наблюдения в Австралия са "Sydney Observatory", която се намира недалеч от Сидни Харбър и местността "Wiruna" в Нови Южен Уелс. Обсерваторията се намира на около 3 часа път с кола от Сидни, където ежегодно се провежда "South Pacific Star Party" – събитие, организирано от местната астрономическа общност, в което се срещат професионалисти и любители на астрономията. Гледката към небето е зрелищна и без използването на оптика. "Forber" го описва като едно от "най-тъмните в света". Освен това на участниците в събитието са предоставени най-различни съоръжения за наблюдение. В централна Австралия, в местността на планините Улуру, се намира друга притегателна точка за хората, отправили взор в космоса.
Южна Африка
Тъй като е слабо населена, ако бъде погледната от космоса, голяма част от Южна Африка е напълно неосветена, а тъй като небето най-често е напълно безоблачно, нощем гледката към звездите е абсолютно възхитителна. Озовете ли се в родината на Нелсън Мандела, непременно вземете участие в някой от сафари туровете, провеждащи се в Националния парк Крюгер или пък посетете някое от съоръженията на Националната астрономическа обсерватория на Южна Африка, намиращи се в Кейп Таун и Съдърленд.
Намибия
На Черния континент се намира и една от останалите топ локации за астротуризъм в света. В Намибия, която до 1990 година е част от ЮАР, се намират пустините Намиб и Калахари, а най-големият й град – столицата Виндхук – има население от едва 280 000 жители. Или иначе казано, Намибия в по-голямата си част е равнинна и изключително рядко населена. Там се намират и най-големите естествени пясъчни дюни в света, а курортният комплекс "Сосувлей", от който са част, предлага особено атрактивни възможности и съоръжения за наблюдение на нощното небе.
Небесната шир над областта "Khomas Hochland/Gamsberg" е обявена за третата най-чиста откъм светлинно и всякакво друго замърсяване в света, поради което там е разположен астрономическият комплекс "Internationale Amateursternwarte e. V.", поддържан от неправителствена организация, даваща на своите членове техническите ресурси за изучаване на небесните тела и астрофотография. В Набия се намира и първият научен център за наблюдение на космоса "SOLNA", организиращ курсове по астрономия и астрофотография, както и специални програми за туристи.
Нова Зеландия
Подобно на Намибия, Нова Зеландия не генерира светлинно замърсяване, а освен това осигурява лесен достъп до няколко отлично оборудвани обсерватории, сред които е Стардоум в Оукланд. Преди няколко години площта от 4300 кв. километра на Южния остров бе обявена за Международен резерват на тъмното небе "International Dark Sky Reserve", на чиято територия се намира и най-високата точна в Нова Зеландия – връх Кук (на маорски Аораки), който се издига на 3754 метра над морското равнище. Този резерват е считан за едно от най-добрите места за наблюдение на нощното небе в света, а разходката с гондола (въжено съоръжение, закрит лифт) по протежение на планинските хребети в Куинстаун е преживяване, което нито един любител астроном не би искал да пропусне.
Чили
Пустинята Атакама в Чили е най-сухата и най-високата (като надморска височина) в света. Въздухът е изключително сух и озове ли се там човек, би могъл да се почувства така самотен, както вероятно се е чувствал Нийл Армстронг поне за миг от двучасовия си престой на повърхността на луната. Тези условия обаче са повече от перфектни за наблюдения на нощното небе и космическите обекти, а туристическите програми на "Observatorio Cerro Mamalluca" позволяват на всеки желаещ да извлече максимума от визитата си в южноамериканската държава в случай, че тя е предпочетена като дестинация именно заради този откъс небе.
Дори да не сте превърнали астрономията в своя страст обаче, едва ли бихте пропуснали преживяването, което предлага хотел "Elqui Domos", намиращ се в долината на река Елкуи. Спалните в хотела са разположени на горно ниво и покрити с подвижен покрив във формата на купол, така че щом легне в леглото си, човек да може да наблюдава нощното небе. От известно време в хотела функционира и частна обсерватория, достъпна за клиентите, в която са инсталирани два телескопа от типа "Schmidt-Cassegrain".
Шотландия
Ако искате да видите с очите си феномена аурора бореалис (северното сияние), не е задължително да предприемете пътешествие отвъд полярния кръг. Вместо това посетете Шотландия. Там действа организация "Dark Sky Scotland", благодарение на която в страната се изграждат все повече неосветени паркове, за да могат посетителите да наблюдават приказното нощно небе. Аурора бореалис може да се наблюдава в района на Хайландс. Кралската обсерватория в Единбург е добра изходна точка за обиколката на Шотландия от онези, дошли в страната на келтите не толкова или не само заради дворците и всички останали исторически и културни паметници, колкото за да се взират в звездите.
Испания
Планината Ел Тейде – най-високата в страната с пик от 3718 метра надморска височина, се намира в Санта Крус де Тенерифе и е дом на една от най-добрите обсерватории в света "Teide Observatories". Само на място може да се изживее прекрасната емоция от зрелището, което се разкрива в небето – Ел Тейде и облаци пустинен прах от пясъчна буря в Сахара, които не скриват напълно видимостта към Млечния път.
Снимки: freepik.com, flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- Как древните учени доказват, че Земята е кръгла, без да са летели в космоса
- Червена звезда свръхгигант може да избухне всеки момент
- Погледнете нагоре! Другия месец ще станем свидетели на рядко небесно представление
- Защо да запознаем децата с астрономията?
- Предстои да видим рекордно голяма супер луна
- 8 неща, които не знаете за зимното слънцестоене
- Пренесете времето вкъщи с новия темпескоп, който предсказва времето! (видео)
- Слънчево суперизригване едва не унищожава Земята през 2012 г.
- Небесно изкуство от Томас Ламадьо
Коментари към Научете кои са най-добрите страни в света за взиране в звездите