Трябва да си силен – стереотипът, който прави мъжете толкова самотни
Акценти
|
Емоционалната болка, самотата и страданието на мъжа винаги са били пренебрегвани. Обществото вярва, че той не бива да изразява емоциите си и да показва слабост, което обаче нанася сериозни поражения на здравето му.
Малко след като бе споделил свое селфи, на което изглежда тъжен и объркан, певецът Джъстин Бийбър сподели, че със съпругата му Хейли очакват бебе. Медийното внимание се насочи към хубавата новина и някак изтласка на заден план онази снимка, която говореше толкова много за емоционалната му състояние. Не можем обаче да не отбележим, че публикуването на подобни оголващи душата снимки изисква много кураж. Особено ако си известен.
Емоционалното страдание се свързва със сериозни здравословни проблеми. За жалост, хората наистина са склонни да подценяват, и дори игнорират, болката на мъжа.
Наскоро проведено изследване върху 75 млади бащи или мъже, които очакват скоро раждането на детето им, разкрива, че всички имат нужда да споделят своите негативни емоции и преживявания. Те твърдят, че ресурсите за опазване психичното здраве на мъжа са силно ограничени или недостъпни. Участниците признават, че се чувстват невидими, сякаш лекарите не виждат страданието им.
Един от бащите добавя: „Когато станеш баща, от теб се очаква да си спокоен, овладян и силен, поне външно. Вътре в себе си обаче ти се разпадаш.“
Последиците от социалната изолация на мъжете
През 2023 г. американският главен хирург д-р Вивек Мърти предупреди, че самотата и чувството за изолация сред мъжете в страната са повсеместни и се превръщат в епидемия.
Тъй като социалните взаимодействия на мъжете – с колеги, членове на семейството и приятели от детството, не са толкова устойчиви колкото при жените, така наречената епидемия засяга основно представителите на силния пол. Учените са категорични, че самотата има реални негативни последици върху здравето.
Самотата увеличава риска от преждевременна смърт с 60%
Доклад на д-р Мърти сочи, че тя „увеличава с 29% риска от сърдечни заболявания, с 32% от инсулт и с 50% от деменция в напреднала възраст“. Липсата на свързаност и близост с другите хора повишава също така риска от преждевременна смърт с цели 60%, изчислява специалистът.
Според него мъжете не са толкова склонни, колкото жените, да търсят професионална помощ от психолог. Освен това мъжете са негативно настроени към мисълта, че може би имат нужда от помощ. Статистиката сочи, че те по-често преустановяват преждевременно лечението си.
» Професия баща: За стигмата върху мъжете, които не работят, за да се грижат за децата си
Ролята на мъжа в обществото
Много са факторите, които допринасят за усещането за изолация и откъсване от околния свят.
В песента To Be A Man на канадския певец Дакс се казва:
„Като мъже от нас се очаква да си проправяме сами пътя
Нашата единствена задача е да работим и да робуваме
Ако не печелим пари, не ни уважават
Не ни зачитат като хора
Но не можем да се оплачем.“
Традиционната представа за мъжественост е свързана със способността на един мъж да осигурява прехраната на семейството си. Нестабилната икономика, високите цени и растящите разходи обаче все повече му пречат да изпълнява тази функция, което го кара да се чувства непълноценен и изолиран от обществото.
Като партньори и бащи, мъжете продължават да се самоопределят като неспособни, ако не могат да осигурят финансова стабилност на семейството. И въпреки че съвременните мъже са значително по-ангажирани с отглеждането на децата си, те пак остават недооценени, ако не печелят достатъчно.
Всъщност те са щастливи да бъдат родители и присъствието им в живота на детето е особено важно. Както пее Дакс „Моят син е моето бъдеще“.
Цената на замаскираната слабост на мъжете
Освен че от тях се очаква да печелят достатъчно, те трябва да бъдат непоклатими, силни и да не показват страховете си пред другите. Това са полови стереотипи, които все още не са разрушени. Момчетата и мъжете би трябвало да могат спокойно да изразяват себе си пред света.
Маскирайки своите чувствителност и ранимост, те се отдалечават още повече от възможността да потърсят психологическа помощ. Подобно поведение на безстрашен и хладнокръвен човек затвърждава стигмата и помага за разпространението на епидемията от самота.
Оскъдни ресурси за оказване на психологическа помощ на мъже
Тъй като, както казахме, представителите на силния пол, са по-малко склонни да се консултират със специалист по психично здраве, те рядко биват диагностицирани или, ако това се случи, се поставя погрешна диагноза. В случаите, когато все пак имат възможност да поговорят с психолог, се оказва, че подходите и практиките са предназначени основно за женския, не за мъжкия пол.
Очакванията на обществото могат да окажат болезнен натиск върху мъжете, като, според учените, най-уязвими са тези с ниски доходи. И това тяхно наблюдение се доказа по време на пандемията от коронавирус.
Докато мъжете продължават да моделират отредената им роля в семейството и обществото, е важно самото общество да им даде пространство и да им покаже, че приема всички техни човешки слабости.
» Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
Нуждата от емоционална подкрепа
Всеки от нас се нуждае от отдушник за своята болка в лицето на партньор, член на семейството или приятел. Така получаваме подкрепа в трудни моменти и сили да продължаваме напред. Ако мъжът не намери човек, с когото да споделя и да бъде себе си, той ще бъде все по-самотен, а епидемията от самота – все по-страшна.
Мъжете могат да се присъединят към групи, в които се обсъждат сходни на техните проблеми, или да проведат една тестова сесия с терапевт на живо или онлайн, преди да решат дали желаят да започнат терапия.
Част от текста на песента To Be A Man на Дакс гласи:
„Не се чудете, че повечето мъже са депресирани
Има толкова чувства, които остават скрити за света
Такъв е животът на мъжа – да осигурява прехраната на семейството си
Никой не разбира колко ценен е той, докато не си отиде“
Надяваме се както Джъстин Бийбър, така и всеки друг мъж и баща, да намират отдушник, място, където ще могат да покажат и негативните си емоции, и болката. Място, където ще бъдат ценени не само заради ролята, която им е наложена отвън, а заради това което са.
Men are carrying the brunt of the ‘loneliness epidemic’ amid potent societal pressures: https://theconversation.com/men-are-carrying-the-brunt-of-the-loneliness-epidemic-amid-potent-societal-pressures-230354
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Какво харесват мъжете – 7 стереотипа на пух и прах
- Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
- Противно на стереотипа възрастните мъже предпочитат по-зрели жени
- Бремето на чуждите проекции: етикети
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- 13 известни личности, които харесват телата си такива каквито са
- Освободете се от етикетите
- "Бъди джентълмен": След видеоклипа "Бъди дама" е време и за мъжката гледна точка
Коментари към Трябва да си силен – стереотипът, който прави мъжете толкова самотни