Телеграфиране: колко често хората виждат мисловни субтитри?
Случвало ли ви се е, когато някой ви разказва нещо, вие да си го представяте визуално? Не сте изключени. Но ако ви се е случвало да си представяте "субтитри", когато някой ви говори, то вие може би сте от малкото, при които се наблюдава долния феномен, нар. "телеграфиране".
Всеки ден чуваме и възпроизвеждаме хиляди думи, без да мислим много над това. Но за някои хора слушането, говоренето и дори мислите за дадена дума идват като допълнително визуално измерение: те автоматично виждат правописна форма на думата, отразяваща нейния писмен вид. Това явление, наречено "телеграфиране", често се описва като преживяване на "умствени/мисловни субтитри."
Преди въпроса с телеграфирането, бива наблюдавана т.нар. синестезия (възприятие) чрез цветни графеми (графемите, например, са буква, китайски йероглиф, цифра, синтактични обозначения и други.) - хора, чиято представа за буквите и цифрите е неволно свързана с определени цветове. Някои от тези хора могат да визуализират думите, които чуват в едни и същи цветни форми, които обикновено възприемат, когато четат текст. Но други изследвания показват, че т.нар. телеграфиране се проявява също и при хора, които не разполагат с цветова графемна синестезия и текстът, който те визуализират е неоцветен.
Като цяло телеграфирането е не съвсем проучвана сфера - много от неговите аспекти и механизмите зад него са тиха загадка за учените.
В ново проучване, публикувано наскоро в "Когнитивната невронаука" (Cognitive Neuroscience), изследователите разглеждат степента на разпространение на този тайнствен феномен и степента, до която той е автоматичен при различните хора. Те откриват, че силното автоматично телеграфиране изглежда е много рядко срещано - само шест души измежду 425 норвежки възрастни в проучването го преживяват.
Някои аспекти на телеграфирането се различават при различните хора и дори в рамките на един човек. Например според проучването, думите могат да се визуализират в печатна или ръкописна форма.
Още повече, те предимно се възприемат като неоцветени, което предполага, че телеграфирането не е преди всичко форма на цветно възприятие за графемите. "Това изглежда е феномен само по себе си, въпреки че, когато е съпътствано от цветна синестезия, това няма да повлияе на начина, по който цветните синестетични асоциации биват преживявани" - пишат изследователите.
Въпреки това, не е ясно дали човек може да извлече всички ползи от това да бъде телеграфист. "Ние знаем, че телеграфистите понякога твърдят, че начинът, по който виждат думите, им помага да научат нови езици изключително лесно. " - разказва Марк Прайс, авторът на изследването. "Но това не е официално тествано."
Предишните доклади предполагат, че някои телеграфисти биха могли да имат изключителни правописни уменията за четене и говорене наобратно, но новото изследване не потвърждава дали това е значително по-често разпространено сред хората с най-силно изразена форма на телеграфиране.
Всъщност, изглежда, че това явление може да бъде и неудобство за някои телеграфисти. Според новите констатации: "четири от участниците посочват, че визуализацията на думите по време на разговори често може да бъде объркващо, а двама дори твърдят, че образността за думите пречи на зрителното им възприятие" пишат изследователите.
Източнк: braindecoder.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - АНГЛИЙСКА АЗБУКА BJ757
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ АНГЛИЙСКИ ДУМИ 12940
МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
ДА ВИЖДАШ НЕВИДИМОТО - ДЖЕЙМС КОУТС - ШАМБАЛА
СТЪКЛЕНИЯТ ПОХЛУПАК - СИЛВИЯ ПЛАТ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Флуоксетин
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към Телеграфиране: колко често хората виждат мисловни субтитри?